Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Porodnice na Vysočině by mohly mít kvůli nízkému počtu porodů potíže

  • 4
Nejméně narozených dětí registruje na Vysočině porodnice v Pelhřimově. Její budoucnost je nejistá a záleží na hře čísel. Když totiž bude menší počet porodů než 700, bude to znamenat konec porodního zařízení. Zatím se však o tom na krajské, ani celostátní úrovni nerozhodlo.

Má smysl držet v tuzemsku menší porodnice? Diskuse v odborné lékařské veřejnosti stále trvá. Hovoří se o tom, že porodnice, kde se narodí méně než 700 až 800 dětí ročně, jsou z několika důvodů nevýhodné.

Na Vysočině se to týká například porodnice v Pelhřimově, kde se ročně narodí přes pět až šest set novorozenců. Ta by mohla být podle pravidla "pod 700 dětí nepůjdeme" v budoucnu zrušena.

Počty porodů v kraji Vysočina

Údaje jsou za rok 2010

Jihlava 1 144
Třebíč 1 100
Havlíčkův Brod 1 431
Nové Město na Moravě 789
Pelhřimov 635

V Kraji Vysočina funguje 5 porodnic. Jsou ve všech krajských nemocnicích.
Zdroj: Kraj Vysočina, nemocnice

O tom ovšem v Pelhřimově vůbec nechtějí slyšet. "Rozhodně neuvažujeme o zavření porodnice. Mělo by to negativní následek pro celé spádové území nemocnice. Rodičky by musely jinam. Dotklo by se to i části našeho dětského oddělení, které funguje i v návaznosti na novorozené děti," vyjádřil se ředitel nemocnice v Pelhřimově Jan Mlčák.

Stejný názor zastávají v novoměstské nemocnici. "Kraj neuvažuje o rušení ani jedné z nemocnic. Bylo by nemyslitelné, aby se něco takového stalo," uvedl mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl. Podle něho v tamní porodnici mají na osm set porodů ročně.

Jenže podle odborníků z České gynekologické a porodnické společnosti je stávající situace neudržitelná a je nutná redukce porodnic s malým počtem porodů.

Porodů bude méně, ale odbornost je třeba zvyšovat

"Porody v České republice jsou obecně nerovnoměrně rozdělené. Jsou nemocnice, kde se narodí i čtyři tisíce dětí ročně, na druhou stranu máme zařízení, kde jich je tři sta. V takových porodnicích se často komplikovanější případy posílají jinam a často tam slouží jeden či dva gynekologové. Navíc bude porodů ubývat," upřesnil myšlenku centralizace porodnic poslanec nestraník za TOP 09 a primář jihlavského gynekologického oddělení Aleš Roztočil.

Podle něho má centralizace několik výhod. Jednou z nich je například to, že už tak je u nás málo gynekologů. Pokud by došlo ke snížení počtu porodnic, zvýšil by se počet odborných lékařů na jednu porodnici.

Navíc je podle Aleše Roztočila potřeba, aby se odbornost lékařů neustále zvyšovala, což u gynekologů, kteří provedou jeden či dva porody denně, není příliš možné.

Primář a poslanec Roztočil zmiňuje i ekonomické výhody, protože čím více porodů se provede na jednom místě, tím levnější bude provoz takového zařízení.

Jedinou nevýhodu vidí v geografické vzdálenosti porodnic. Na Vysočině to však podle něj není až takový problém. "Je tu pět nemocnic relativně blízko u sebe. Když vezmeme, že by se tam mělo provést nejméně sedm až osm set porodů ročně, jsou to jednoduché počty," uvedl Roztočil.

Záležet bude i na pojišťovnách

Nemocnice na Vysočině zřizuje kraj. Ten by také případně jednal s ministerstvem o možnosti uzavírání porodnic. Hejtman Jiří Běhounek je proti záměru.

"V žádném případě nesouhlasíme. Nikdo nám neřekl, jak by se zajišťovala péče pro matky, které by místo do zrušené porodnice, musely jít jinam. Ten koncept je nepřipravený a nesmyslný," razantně jej odmítl Běhounek.

Podle pravidla "700", pokud by tedy bylo dodrženo, by se avizované změny dotkly na Vysočině pelhřimovské porodnice. V dalších porodnicích v kraji se narodí dětí více než avizovaných sedm až osm set ročně.

Avšak zatím nepadlo žádné - natož definitivní - rozhodnutí. Vše je v jednání a otázkou podle některých odborníků zůstává i úhel pohledu, z něhož se na porodnice a jejich možnou redukci nahlíží.

"Názory na to, jak velká by měla být porodnost v zařízeních, se různí. Například v Německu je běžné, že se v porodnici narodí kolem pěti set dětí, protože tam kladou důraz na soukromí rodiček a péči o ně. Zatím je vše ve stádiu domluvy. Česká gynekologická a porodnická společnost zvažuje, jaká kritéria by pro porodnice měla platit," upozornil primář gynekologickoporodnického oddělení v Havlíčkově Brodě a zároveň poslanec parlamentu za ČSSD Pavel Antonín.

"Záleží i na tom, jak se k celé věci postaví pojišťovny. Myslím si však, že na počet obyvatel Vysočiny je pět porodnic akorát," přemítal Antonín.

K celé věci se budou vyjadřovat i zdravotní pojišťovny. Ty by totiž nemusely nemocnicím, jejichž porodnice provedou méně porodů, než je stanovený počet, uzavřít smlouvy.

"Zatím nejsou dány žádné závazné podmínky, které by stanovovaly kritéria pro počet porodů a porodnic v krajích," řekl krajský šéf VZP na Vysočině Jiří Kořínek.