Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihlavě to opět vře. Ředitel vodařů je pod palbou kvůli dvěma funkcím

  17:09aktualizováno  17:09
Jeden muž a dvě řídící funkce. První v městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Druhá v soukromé firmě BPaP, která se věnuje například problematice ochrany osobních údajů GPDR nebo poradenství při veřejných zakázkách. Jiří Benáček je kvůli tomu pod palbou kritiky nejen opozice.

Ředitel Jiří Benáček (vlevo) a předseda představenstva Jaromír Kalina šéfují městské společnosti JVAK. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Souběh funkcí Jiřího Benáčka kritizuje opozice na jihlavské radnici - zástupci ODS a Fora Jihlava. A s touto praxí nesouhlasí ani hnutí ANO, které patří do vládnoucí koalice.

Na radnici je však i druhý proud, který má na věc odlišný názor. Reprezentují jej například lidovci. Ti tvrdí, že Benáček je odborník, odvádí velmi dobrou práci, a dodávají, že proti souběhu jeho funkcí nebyly námitky na jednání rady města, ani v dozorčí radě vodárenké společnosti.

„Ve firmě BPaP zastávám čestnou pozici výkonného ředitele, ale jinak jsem nezávislý konzultant. Z tohoto důvodu se domnívám, že tyto dvě funkce lze sladit velice dobře,“ hájí se Jiří Benáček, jenž se ocitl pod palbou kritiky.

Pro BPaP, kde působí i jeho syn, podle svých slov dělá ve volném čase. „Tato práce ani nijak nesouvisí s náplní činnosti JVAK,“ doplnil šéf vodárny. Jeho plat v Jihlavských vodovodech a kanalizacích se loni pohyboval okolo 50 tisíc korun měsíčně.

„Je to důsledek střetu zájmů nejvyšších politiků v čele s Babišem“

Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK)

Společnost byla založena na konci roku 2010, jejím jediným vlastníkem je město Jihlava.

Na vodném, stočném a poplatcích za likvidaci dešťových vod nyní inkasuje přes 900 tisíc korun ročně.

Provozuje vodovod v Kosově, ČOV v Henčově a dešťovou zdrž u zoo.

„Souběh manažerských funkcí pana Benáčka v soukromé a městské společnosti považuji za naprosto nepřijatelný,“ kritizuje bývalý radní a dnes opoziční zastupitel za ODS David Beke.

„Vypadá to, že v této zemi už opravdu není nikomu nic ‚svaté‘. Je to důsledek postupné legitimizace střetu zájmů nejvyšších politických představitelů v čele s Andrejem Babišem a v případě pana Benáčka je evidentní, že ‚příklady‘ prostě táhnou,“ doplnil.

Podle Bekeho je skandální, že vedení města situaci neřeší a prostě ji toleruje. „Činnost pana Benáčka v JVAK by měla být okamžitě ukončena,“ je přesvědčen.

Proč neproběhlo výběrové řízení, ptá se lídryně Fora Jihlava

Lídryně Fora Jihlava Karolína Koubová poukázala na to, že na post ředitele JVAK dávno mělo být uděláno nové výběrové řízení. Představenstvo vodárenské firmy o tom rozhodlo již loni na podzim. „Je pro mne skutečně záhadou, proč výběrové řízení dosud neproběhlo,“ uvedla Koubová.

„Výběrové řízení jsme připravili, pak ale přišla další věc, a to je stížnost na advokátní kancelář. Tak jsme ho zastavili,“ vysvětlil šéf představenstva JVAK a náměstek primátora za lidovce Jaromír Kalina.

„Podle mého názoru nelze být s čistým svědomím vedoucím pracovníkem dvou společností, dva úvazky vždycky někde šidíte,“ podotkla Koubová. Nástup Benáčka do firmy BPaP prý nicméně chápe: v případě ukončení činnosti v JVAK by nechtěl zůstat bez práce.

Zastává Benáček ve firmě BPaP čestný, nebo výkonný post?

Dublování ředitelských pozic se nepozdává ani náměstku primátora z hnutí ANO Radku Popelkovi. „Považuju to víceméně za neslučitelné. Můžu a nemusím panu Benáčkovi věřit, že jeho funkce v BPaP je čestná, ale na webu firmy je jeho agenda uvedena. Má tam funkci výkonného ředitele. Ve firmě má také majetkový podíl,“ poznamenal politik, jenž je i členem dozorčí rady JVAK.

Předpokládá, že výběrové řízení na post provozního ředitele společnosti se uskuteční do konce roku. „Jestli bude ředitelem dál pan Benáček, vůbec mi to vadit nebude, ale pokyn o vypsání výběrového řízení by se měl splnit,“ řekl Popelka směrem k představenstvu firmy JVAK.

Předseda dozorčí rady Jihlavských vodovodů a kanalizací Karel Voldán je s prací Benáčka spokojený. Probíraný souběh funkcí považuje za banální záležitost v porovnání s vlekoucím se sporem o miliardový vodárenský majetek mezi městem a SVAK Jihlavsko.

„Co se týká vystoupení ze SVAK, je Jiří Benáček osobou, která u toho byla od samého počátku a ví toho v současné době nejvíc,“ pověděl i náměstek primátora Kalina.

Společnost je v zisku, ale auditor zjistil i velké problémy

Městská firma JVAK měla mít už dávno mnohem víc úkolů a připravovat řadu nákladných investic. Jenže kvůli neustávajícímu sporu Jihlavy se svazem měst a obcí v okrese (SVAK Jihlavsko) o miliardový vodárenský majetek jen paběrkuje.

„Nevydáním vodohospodářského majetku se bohužel neustále hledá způsob, jak činnost společnosti JVAK vůbec udržet. A to pokud možno v černých číslech,“ uvádí opoziční zastupitel David Beke (ODS). Společnost JVAK podle něj měla být dávno „utlumena“.

Předseda představenstva Jihlavských vodovodů a kanalizací Jaromír Kalina naopak městskou společnost nezatracuje. A ujistil, že ředitel Jiří Benáček i všichni zaměstnanci mají práci na plný úvazek. Firma dosud například zajišťovala rekonstrukci vodovodu a kanalizace v Brněnské ulici v Jihlavě či výstavbu splaškové kanalizace ve Zborné a Henčově, okrajových částech města.

„JVAK v současné době organizuje pro město výběrové řízení na dodavatele stavby kanalizace v Herolticích, kterou bude i dozorovat,“ doplnil Kalina. V přípravě je i odkanalizování Kosova.

„Rok 2017 byl nejúspěšnější v celé krátké historii naší společnosti,“ shrnul ve výroční zprávě společnosti Jaromír Kalina. Dodal, že se firmě podařilo minimalizací nákladů a rozšířením služeb docílit zisk přesahující 800 tisíc korun.

Podle nezávislého auditora Jaroslava Veselého ovšem JVAK ještě musí dát do pořádku jednu velkou nejasnost - pohledávku vůči městu ve výši 1,64 milionu korun za zadání a realizaci podlimitních veřejných zakázek na stavební práce v oblasti vodohospodářského majetku v objemu zhruba 62 milionů korun.

„Ve smlouvách o provedení činnosti nebyla určena cena díla,“ upozornil auditor.

Tato záležitost je u soudu.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz