Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté zrušili v Brodu 35 přechodů pro chodce. Lidé to odsuzují

  7:00aktualizováno  7:00
Z Havlíčkova Brodu mizí bílé i červené zebry namalované na asfaltu v místech přechodů pro chodce. Podle dopravních policistů jsou desítky přechodů ve městě nebezpečné a odporují předpisům. Nahradí je místa pro přecházení bez vodorovného značení.

V Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě lidé už dvakrát protestovali za obchvat. Policie ale právě tento přechod u Penny za bezpečný nepovažuje. Ilustrační snímek z června 2011 | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Paní Jitka často přechází přes havlíčkobrodský obchvat ze Žižkova do kyjovské ulice, kde pracuje. Donedávna jí sloužil přechod pro chodce, u kterého auta zastavila. Dnes musí u obchvatu čekat i dlouhé minuty, dokud nic nejede. Přechod u Kyjovské ulice totiž už neexistuje.

"Bez přechodu nezastaví vůbec nikdo. Auta rychle projedou, občas jede jedno za druhým, u silnice čekám i několik minut," stěžuje si.

Přechod nechala odstranit policie. Ležel na silnici první třídy s hustým provozem, byl široký a mohl způsobovat kolizní situace. Řidiči jsou nyní rádi, že je chodci nezdržují, chodci si naopak stěžují, že se přecházení zkomplikovalo. A nejen přes obchvat.

Policie nechala odstranit přechody pro chodce na mnoha místech Brodu. Některé dočasně, jiné natrvalo.

Na území města už zmizelo anebo, nebo zmizí 35 přechodů. Jen patnáct z nich projde potřebnou rekonstrukcí.

Problém: šířka a tma

"U některých přechodů byly zjištěny nesrovnalosti, jde především o délku přechodu přesahující 6 metrů a chybějící bezpečnostní nasvícení přechodu. Do doby, než budou závady odstraněny, nelze obnovit vodorovné dopravní značení a místo stávající přechodu se stane pouze místem pro přecházení," píše se v závěrečné zprávě vypracované dopravní policií.

Policisté navrhli zrušit všechny přechody na silnicích první třídy. Obnovovat se nebude ani přechod v Masarykově ulici nad křižovatkou s ulicí Sídliště Pražská.

Druhý přechod pod ní je navržen na rekonstrukci. Tu bude muset podstoupit i přechod u obchodu Penny, kde se v souvislosti s výstavbou obchodního domu Tesco plánují zřídit semafory. "Já s takovým krokem souhlasím," přikyvuje brodský radní pro oblast dopravy Libor Honzárek.

"Na přechodech na tak frekventovaných silnicích dochází k těm vůbec nejhorším nehodám. Lidé si myslí, že mají na přechodech absolutní přednost, a bez rozmyslu vkročí do vozovky. Jestliže přechody zmizí, budou chodci víc obezřetní," vysvětluje.

Paradoxně tak zastává názor, že čím méně přechodů je, tím je na silnicích bezpečněji. "Přecházení vozovky je na některých místech nutné. Ovšem ne jako klasický přechod pro chodce, ale jako místo k přecházení bez zebry, ale třeba se sníženými chodníky," doplnil.

Vyhovuje jen 18 přechodů

Policejní prověrka narazila jen na 18 přechodů, které předpisům vyhovují. Vesměs leží v nových či opravených ulicích. Bez výhrad například prošly přechody v Pražské ulici nebo v Havlíčkově, v ulicích 5. května a Nádražní nebo Jihlavské, Nerudově či Horní.

Nejvíc špatných přechodů se nacházelo v Beckovského ulici, v ulicích na sídlišti Žižkov či v centru.

"Vodorovné dopravní značení bude obnoveno až po rekonstrukci přechodu pro chodce a jeho uvedení do souladu s platnými předpisy a normami. Což si ovšem vyžádá nemalé prostředky z rozpočtu města," poznamenal vedoucí odboru dopravy Martin Stehno.

Zcela zrušit chtějí policisté řadu přechodů na sídlišti Žižkov, v ulicích Štáflova a Boženy Němcové, Zahradnického a Wolkerova nebo v Železničářské a Na Spádu. Z některých míst už přechody pro chodce zmizely před koncem října.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Další z rubriky

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

Fasádu obnovili noví majitelé  čistě v secesním duchu. Jistě by se líbila i...

Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu...

Jihlavu před volbami trápí stále stejné problémy: kanály a zimní stadion

Všech osm lip u morového sloupu je ve vážném stavu. Tři z nich budou muset být...

Rozvíjející se zoo, vylepšená městská hromadná doprava, ale také tápání kolem Horáckého zimního stadionu a nedořešený...

Dvacetkrát uzavřou a znovu otevřou dálnici D1. Kvůli mostním nosníkům

Dálnice D1, 116. kilometr ve směru na Prahu v pondělí odpoledne.

Až na dvacet krátkodobých uzavírek by se měli připravit řidiči, kteří se o víkendu chystají vyjet na dálnici D1. V...

Najdete na iDNES.cz