Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci ve Žďáru začali značit kola a invalidní vozíky umělou DNA

  8:47aktualizováno  8:47
Chráněno DNA. Také samolepka s tímto nápisem chrání jízdní kola či například invalidní vozíky, které začali značit a evidovat preventisté městské policie ve Žďáře nad Sázavou. Samolepka totiž upozorňuje na to, že je bicykl označen syntetickým „genetickým“ kódem.

Preventista žďárské městské policie Jaroslav Hedvičák značí horské kolo syntetickou DNA s unikátním kódem. Zloděje má odradit samolepka. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Je jedinečný stejně jako lidská DNA, označení kola je proto nenapodobitelné a originální. Rozpoznatelné je jen pod UV lampou. Zloději by tak zase měli mít o něco složitější zpeněžení ukradených bicyklů.

Fotogalerie

„Kola musíme značit látkou na bázi lepidla nebo barvy minimálně na deseti místech, a to nejen na rámu, ale i na dalším vybavení,“ říká preventista městské policie Jaroslav Hedvičák.

„Syntetická DNA má při nanášení bílou konzistenci, po zaschnutí zůstává průhledný film, pouhým okem neviditelný,“ dodává. Látka obsahuje mikrotečky s jedinečným kódem, díky kterému se dá registrované kolo dohledat. Značení nelze běžným způsobem odstranit.

Letos označí až dvě stě kol

Jaroslav Hedvičák s kolegyní Dagmar Pálkovou od půlky srpna už zaevidovali pětatřicet bicyklů a očekávají další zájemce.

„Letos jsme požádali v projektu ministerstva vnitra o značení dvou set kol a padesáti kompenzačních pomůcek. Zájem je i o značení těchto pomůcek, navíc jsme sami oslovili centrum pro handicapované,“ podotkla Dagmar Pálková.

Zájem o novou bezplatnou službu mají i majitelé elektrokol.

Kromě termínů v pracovní dny plánují strážníci vypsat pro forenzní značení rovněž nějaký víkendový termín. „V případě kompenzačních pomůcek je i pro nás jednodušší zajet přímo za majitelem,“ poukazuje Dagmar Pálková.

Celá procedura zabere přibližně půlhodinu. Stačí se přihlásit na městské policii, v dohodnutém termínu se pak dostavit na služebnu na horním konci náměstí Republiky s čistým a suchým dopravním prostředkem a také na místě vyplnit nezbytné formuláře.

„Potřebujeme doklad o koupi, případně čestné prohlášení o nabytí kola,“ upozorňuje preventistka. Všichni musejí prokázat totožnost.

Označení se nechává zhruba patnáct minut zaschnout. Preventisté mezitím udělají fotodokumentaci a opíšou například také výrobní čísla rámu nebo i jiných komponentů. Během čtyřiadvaceti hodin pak unikátní označení úplně zatvrdne.

Označená jízdní kola nebo třeba invalidní vozíky jsou zahrnuty do mezinárodního registru REFIZ, majitel dostane průkaz s identifikačním kódem tvořeným číslicemi a písmeny.

„V Bohumíně se dokonce podařilo dohledat majitele podle jednotlivých demontovaných součástek z ukradených kol,“ dává příklad Dagmar Pálková.

Forenzní značení se v Česku provádí už ve více než dvaceti městech, Žďár nad Sázavou je v projektu ministerstva vůbec prvním takovým místem na Vysočině. Službu však mohou využít i lidé z okolí, značení není vázáno na trvalé bydliště.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Zlevní vlastní přečerpávací stanice vodu? O desetihaléře, tvrdí kritici

(Ilustrační snímek)

Z pěti okresních měst Vysočiny mají jednoznačně nejlevnější vodu. Za vodné a stočné platí lidé v Pelhřimově 69,95...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Mazda 6 2.0 MZR-CD
Mazda 6 2.0 MZR-CD

r.v. 2009, naj. 184 636 km, diesel
160 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz