Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci ve Žďáru začali značit kola a invalidní vozíky umělou DNA

  8:47aktualizováno  8:47
Chráněno DNA. Také samolepka s tímto nápisem chrání jízdní kola či například invalidní vozíky, které začali značit a evidovat preventisté městské policie ve Žďáře nad Sázavou. Samolepka totiž upozorňuje na to, že je bicykl označen syntetickým „genetickým“ kódem.

Preventista žďárské městské policie Jaroslav Hedvičák značí horské kolo syntetickou DNA s unikátním kódem. Zloděje má odradit samolepka. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Je jedinečný stejně jako lidská DNA, označení kola je proto nenapodobitelné a originální. Rozpoznatelné je jen pod UV lampou. Zloději by tak zase měli mít o něco složitější zpeněžení ukradených bicyklů.

Fotogalerie

„Kola musíme značit látkou na bázi lepidla nebo barvy minimálně na deseti místech, a to nejen na rámu, ale i na dalším vybavení,“ říká preventista městské policie Jaroslav Hedvičák.

„Syntetická DNA má při nanášení bílou konzistenci, po zaschnutí zůstává průhledný film, pouhým okem neviditelný,“ dodává. Látka obsahuje mikrotečky s jedinečným kódem, díky kterému se dá registrované kolo dohledat. Značení nelze běžným způsobem odstranit.

Letos označí až dvě stě kol

Jaroslav Hedvičák s kolegyní Dagmar Pálkovou od půlky srpna už zaevidovali pětatřicet bicyklů a očekávají další zájemce.

„Letos jsme požádali v projektu ministerstva vnitra o značení dvou set kol a padesáti kompenzačních pomůcek. Zájem je i o značení těchto pomůcek, navíc jsme sami oslovili centrum pro handicapované,“ podotkla Dagmar Pálková.

Zájem o novou bezplatnou službu mají i majitelé elektrokol.

Kromě termínů v pracovní dny plánují strážníci vypsat pro forenzní značení rovněž nějaký víkendový termín. „V případě kompenzačních pomůcek je i pro nás jednodušší zajet přímo za majitelem,“ poukazuje Dagmar Pálková.

Celá procedura zabere přibližně půlhodinu. Stačí se přihlásit na městské policii, v dohodnutém termínu se pak dostavit na služebnu na horním konci náměstí Republiky s čistým a suchým dopravním prostředkem a také na místě vyplnit nezbytné formuláře.

„Potřebujeme doklad o koupi, případně čestné prohlášení o nabytí kola,“ upozorňuje preventistka. Všichni musejí prokázat totožnost.

Označení se nechává zhruba patnáct minut zaschnout. Preventisté mezitím udělají fotodokumentaci a opíšou například také výrobní čísla rámu nebo i jiných komponentů. Během čtyřiadvaceti hodin pak unikátní označení úplně zatvrdne.

Označená jízdní kola nebo třeba invalidní vozíky jsou zahrnuty do mezinárodního registru REFIZ, majitel dostane průkaz s identifikačním kódem tvořeným číslicemi a písmeny.

„V Bohumíně se dokonce podařilo dohledat majitele podle jednotlivých demontovaných součástek z ukradených kol,“ dává příklad Dagmar Pálková.

Forenzní značení se v Česku provádí už ve více než dvaceti městech, Žďár nad Sázavou je v projektu ministerstva vůbec prvním takovým místem na Vysočině. Službu však mohou využít i lidé z okolí, značení není vázáno na trvalé bydliště.

Autor:


Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Ať nejsou turisté jen na Karlově mostě, zahájil Babiš v Telči obnovu zámků

Premiér Andrej Babiš na návštěvě státního zámku v Telči.

Národní památkový ústav uspěl s deseti ze 16 žádostí o evropské dotace z programu IROP určeného na obnovu památek....

Recidivista vyděsil obyvatele domu sekáčkem v ruce, skončil ve vazbě

Sekáček, kterým cizinec ohrožoval svou českou přítelkyni.

Se sekáčkem na maso v ruce ohrožoval obyvatele domu na Jihlavsku agresivní, mnohokrát soudně trestaný recidivista. Lidé...

Auto jako stavebnice. Tatra pro studenty přijela na paletách a v pytlích

Tatra jako stavebnice pro studenty. Do Třebíče dorazila rozebraná na mnoho...

Do dvora třebíčské správy a údržby silnic přijely dva kamiony. Na návěsech vezly neobvyklý náklad. Komponenty podvozku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz