Policisté na Vysočině musí šetřit - na příští rok omezí své provozní náklady z 95 milionů na 47 milionů korun. Ilustrační foto

Policisté na Vysočině musí šetřit - na příští rok omezí své provozní náklady z 95 milionů na 47 milionů korun. Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Policisté na Vysočině musí šetřit na teplo a nájmy, budou chodit víc pěšky

  • 0
Policisté na Vysočině omezují jízdy autem. Příští rok budou sedat za volant ještě méně častěji. Bezpečnost obyvatel ale prý bude na stejné úrovni jako před začátkem úsporných opatření. Méně peněz půjde i na soudní znalce.

Když nebude na benzín, tak strážci zákona našlapou pěšky více kilometrů. Tak se dá s velikou nadsázkou shrnout fakt, že krajské policejní ředitelství na Vysočině musí v příštím roce uspořit oproti letošku zhruba polovinu peněz na zajištění provozu: tedy na svícení, topení, vodu, nájmy, pohonné hmoty a další věci.

Jen benzín a nafta stojí osmnáct milionů korun

Načrtnutý rozpočet čítá 47 milionů korun. Letos přitom mají policisté přibližně 95 milionů na provoz. Jen benzín či nafta do služebních aut "ukousne" z tohoto balíku 18 milionů korun. V dalším roce by to měla být polovina.

jak chce policie šetřit

Provozní náklady jsou letos 95 milionů korun. Na příští rok jsou plánovány pouze ve výši 47 milionů korun.
Policie bude šetřit na nájmech. Také hodlá celkově šetřit na benzínu, soudních znalcích, tlumočnících a preventivních akcích.

Jaroměřice nad Rokytnou
Nájem obvodního oddělení v hotelu Opera je 66 tisíc korun za rok. Obvod končí na konci letošního roku, spojí se od ledna s Hrotovicemi.

Polná
Obvodní oddělení sídlí v obecní budově. Rada města schválila odpuštění ročního nájmu 130 tisíc korun ročně.

Ledeč nad Sázavou
Radnice nabídla snížení ročního nájmu z 87 tisíc korun na symbolickou tisícikorunu; město uhradí náklady na vytápění.

Přibyslav
Starosta navrhne radě symbolický nájem jednu korunu ročně; policie platí nájemné 242 tisíc korun ročně.

"Úspory na pohonných hmotách nás pálí hodně. Policisté už nyní chodí pěšky. V příštím roce bude omezení jízd auty ještě větší," připustil ekonomický náměstek krajského policejního ředitelství na Vysočině Miloslav Klodner. Vedení policie hodlá vyjednávat s krajem i samosprávami, zda nějak pomohou.

Klodner se dušuje, že bezpečnost lidí zůstane na prvním místě bez ohledu na škrty.

"Když nebudou mít na benzín, tak to se přece dotkne i naší bezpečnosti. Nebudou tolik vidět. Policajti za to nemůžou, to ti nahoře od stolu prostě jen tak škrtnou perem. Nakonec nám zavedou nějakou speciální policejní daň a budeme si každý platit svého policistu," glosoval Zdeněk Dufek z Jihlavy.

Nejen na autech bude policie šetřit. Letos má třeba 33 milionů korun na takzvané mandatorní výdaje. "Část z toho jsou peníze na soudní znalce, tlumočníky a další služby. Tyto výdaje budeme muset přibrzdit," pravil Klodner.

Omezení čeká i preventivní programy

Policie dělá řadu akcí pro děti či seniory. Jsou to besedy, přednášky, ukázky činnosti. "Prevenci patrně utlumíme," přitakal Klodner.

Otázkou je, jak často budou policisté vyrážet na bezpečnostní akce typu jezdíme Vysočinou bezpečně nebo typu simulované přepadení letiště Henčov.

Včera narazili reportéři MF DNES na hlídku v Jihlavě – Starých Horách. Rozdávala prospekty upozorňující na seniory na silnicích, plechovky s energetickým nápojem a skládací papírové koše na žvýkačky.

Úspory na provozu jsou jedna věc, druhá jsou platy. Na Vysočině je kolem devíti stovek uniformovaných policistů a u sboru pracuje 270 občanských zaměstnanců. Zda bude na výplatu pro všechny, ukážou další týdny.

"Limitem budou samozřejmě přidělené rozpočtové prostředky na platy," podotkl Klodner.