Policejní prostory pro výslech připomínají spíše dětský pokojík. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

S výslechem dětí policii v Brodě pomůže Jája a Pája i slon

  • 2
Havlíčkobrodští policisté mohou využívat novou speciální výslechovou místnost pro děti a mladistvé. V ní děti najdou také kamaráda v podobě slona. Ten má děti uklidnit.

Speciální výslechová místnost je určena dětským obětem trestných činů nebo k výslechům mladistvých rovněž v roli oběti či svědka. Nové prostory se naprosto liší od běžné policejní kanceláře.

"Připomínají spíše dětský pokojík, ve kterém by dítě mělo být méně stresováno. Velkým pomocníkem, nejen kriminalistům, je i speciální technika, která umožní šetrnější výslech poškozených," uvedla policejní mluvčí Monika Pátková.

Děti v něm najdou didaktické pomůcky, mezi které patří panenky Jája a Pája i postavičky policisty a policistky. A také velký polštář, který má podobu slona.  

Výslech by měl navíc provádět pouze jeden vyšetřovatel. "Ostatní osoby, které dříve byly přítomny v kanceláři společně s poškozeným, nyní mohou sledovat výslech z monitorovací místnosti," dodala mluvčí.

Jednocestné zrcadlo

Monitorovací a výslechová místnost jsou totiž propojeny jednocestným zrcadlem. Díky technice je pak možné v oddělené místnosti sledovat i poslouchat výslech dítěte, i do něj vstupovat pokládáním dotazů prostřednictvím vyslýchajícího.

"Výslechovou místnost budeme využívat k výslechům nejen dětí, ale i dalších obětí například znásilnění a také obětí domácího násilí," dodala za havlíčkobrodské kriminalisty Hana Adámková.

Zřízení speciální výslechové místnosti vyšlo na více než 200 tisíc korun. Loni se na Vysočině stalo oběťmi trestných činů 132 dětí a mladistvých ve věku do sedmnácti let. Dalších 255 dětí do věku sedmnácti let pak bylo pachateli nejrůznějších trestných činů.

Na Vysočině speciální výslechové místnosti již využívají policisté od roku 2010 v Třebíči a od roku 2012 také v Jihlavě a ve Žďáru nad Sázavou. V příštím roce by mohla fungovat i v Pelhřimově.