Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policie obvinila dva muže kvůli předraženým zakázkám pro silničáře

  • 2
Kriminalisté ukončili vyšetřování zakázek u krajských silničářů na Vysočině. Z předražování obvinili dva lidi - bývalého náměstka ředitele Krajské správy a údržby silnic Aleše Fučíka a jednatele firem, které měly předražené zakázky správě fakturovat.

Kriminalisté se případem zabývali od loňského dubna.

"Jednalo se o prověřování podezření ze spáchání trestného činu, z něhož byl podezřelý bývalý zaměstnanec Krajské správy a údržby silnic (KSÚS). Tento zaměstnanec měl podle oznámení opakovaně porušit zákonem uloženou povinnost řádně spravovat cizí majetek," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Bývalý technicko-správní náměstek KSÚS Fučík podle policie za dva a půl roku připravil svého zaměstnavatele o dva a půl milionu korun společně s dalším obviněným, majitelem dvou firem Miroslavem Chytilem. Společně měli dohodnout nejméně jedenáct odborných prací pro silničáře na Vysočině.

"Při jednání se oba obvinění muži společně dohodli na několikanásobně vyšší ceně za provedení těchto prací, než byla cena obvyklá. Bývalý vedoucí zaměstnanec pak zajistil u Krajské správy a údržby silnic proplacení faktur na účet dodavatelských firem," řekl k případu kriminalista Jiří Šustáček.

"Druhý obviněný zajistil provedení sjednaných prací subdodavatelem, u kterého již sjednal cenu obvyklou. Oba obvinění se poté rozdělili rovným dílem o finanční prostředky rovnající se rozdílu mezi cenou obvyklou zaplacenou subdodavateli a cenou, kterou skutečně zaplatila za provedení prací správa a údržba silnic Kraje Vysočina," dodal Šustáček.

Policie obvinila oba podezřelé. "Jednu osobu z trestného činu zpronevěry a druhou osobu z účastenství na zpronevěře ve formě pomoci," uvedla mluvčí Čírtková.

Obvinění muži způsobili podle vyšetřovatelů silničářům škodu ve výši nejméně 2,5 milionu korun. "V případě prokázání viny jim hrozí test odnětí svobody až na osm let," řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Normální byznys, tvrdí dodavatel

Fučík ze správy odešel ke konci roku 2011 po čtrnácti letech zaměstnání. Jeho odchod doprovázelo podání trestního oznámení hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka a ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece. Policisté pak na několik dní zapečetili Fučíkovu kancelář. Bývalý náměstek ale s obviněním nesouhlasí.

"Tvrdím od začátku, kdy tohle začalo, že je to nesmysl. Ničeho jsem se nedopustil. Teď to ale nechám v pozici, kdy to šetří policie, a vyjadřovat se k tomu nechci," konstatoval Fučík.

Už dříve MF DNES také řekl, že se na agendě veřejných zakázek nepodílel: "Měl jsem určité pochyby týkající se hospodaření, ale ředitelem byly mé obavy vždy rozptýleny."

Druhý obviněný se brání, že šlo o normální byznys. 

"Mohu k tomu říct pouze to, že šlo o standardní zakázky, které pro nás dělala subdodavatelská firma, kterou jsme vybrali v řádném výběrovém řízení. Chovali jsme se jako normální obchodní firma, která se snaží produkovat zisk. Samozřejmě jsme dbali na to, aby byl subdodavatel co nejlevnější. Nejsem si vědom ničeho protizákonného. Pokaždé jsme dali nabídku na krajskou správu, a buď jsme zakázku dostali, nebo ne," řekl pro Deník k obvinění Chytil.

Ředitel s praxí na NKÚ u silničářů zavedl kontroly

Krajský náměstek hejtmana Libor Joukl je o případu informován. "Vím o tom, že dva muži byli obviněni. Já se tomu nedivím. Jsem rád, že policie už dospěla aspoň v tomto případě k výsledku. Těch podání tam je víc, toto se podařilo dotáhnout do konce," řekl Joukl.

Podle něj má na odhalení předražených zakázek zásluhu ředitel KSÚS Jan Míka. Svého spolustraníka z řad ČSSD na post ředitele dosadil po volbách právě Joukl.

"Když jsem přišel, byl tady, když to řeknu slušně, nepořádek v zakázkách. Jsem bývalý kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu, a tak jsem po svém dosazení do funkce zavedl vnitřní kontrolní systém podle zákona tak, jak má být. Krok za krokem jsme postupovali od nejvyšších pater až po zakázky, které jsou v sektoru do dvou set tisíc korun. Ty jsou v kompetenci mých podřízených, tam jsme přišli na určité nesrovnalosti," řekl ředitel krajských silničářů Jan Míka.

Ty se měly týkat předražených cen za zhotovení hlukových studií, které měla zprostředkovaně dodávat od certifikovaného dodavatele právě firma Miroslava Chytila.

"Nechtěli nic zametat pod koberec, přišli na kraj, že ten problém existuje, a požádali nás, abychom tam poslali kontrolu. Díky ní se toto objevilo a hned na to hejtman Běhounek a ředitel krajského úřadu Kadlec podávali trestní oznámení," uvedl Joukl.

,