Zařízení, kterým chtěl slovenský řidič ošálit tachograf svého vozu. Záznamové zařízení díky němu zapisovalo odpočinek, i když vozidlo jelo. | foto: Policie ČR

Policie stíhá řidiče za ošálení tachografu. Novou pravomoc jí dal soud

  • 5
Řidiči kamionů, kteří se pokusí ošálit tachograf, se vystavují riziku trestního stíhání. Vyplývá to z čerstvého stanoviska Nejvyššího správního soudu. Policie na Vysočině jej jako první ihned aplikovala v praxi. Slovenským řidičům, kteří s tachografem manipulovali, tak hrozí až čtyři roky vězení.

Prvního řidiče zastavili policisté na 111. kilometru dálnice ve směru na Prahu minulý týden v pondělí. Během jízdy ho policisté předjeli a světly mu dali znamení, aby je následoval na odpočívadlo. Tam ho odstavili a zkontrolovali.

Zařízení, kterým chtěl slovenský řidič ošálit tachograf svého vozu. Záznamové zařízení díky němu zapisovalo odpočinek, i když vozidlo jelo.

Jaké však bylo jejich překvapení, když zjistili, že podle výpisu z tachografu řidič soupravy složené z tahače a návěsu už nějakou dobu odpočívá. „V době zahájení silniční kontroly vozidlo prokazatelně jelo,“ zdůraznila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Řidič měl během jízdy aktivováno přídavné zařízení umožňující nelegální manipulaci s tachografem. Na kartu řidiče a do digitálního tachografu nebyla zaznamenána jízda, ale byl zaznamenán odpočinek. „Toto zařízení policisté zajistili pro účely trestního řízení,“ dodala Čírtková.

Manipulace s tachografem je totéž jako třeba nabourání do účtu

Majiteli vozu jednak policisté uložili nejvyšší možnou kauci 100 tisíc korun, zároveň ale kriminalisté začali trestně stíhat řidiče.

Kauce uložené na Vysočině

V průběhu celého loňského roku policisté na Vysočině uložili řidičům celkem 319 kaucí v celkové částce 7 073 200 korun.

Z toho největší podíl se týká dálnice D1, kde bylo uloženo 286 kaucí za více než šest milionů. Zbývající kauce mají na svém kontě policisté z jednotlivých dopravních inspektorátů v kraji.

Od začátku letošního roku policisté na Vysočině uložili celkem 114 kaucí v celkové výši 3 076 500 korun.

„Ve smyslu zákona je digitální tachograf elektronickým systémem. Podle čerstvého stanoviska Nejvyššího správního soudu, když do něj řidič zasahuje úmyslně, vystavuje se hrozbě trestního stíhání,“ vysvětlila mluvčí.

Manipulace s tachografem je tedy považována za stejný přečin, jako třeba nabourání do cizího účtu.

Konkrétně tomuto slovenskému šoférovi hrozí až čtyřleté vězení a dlouhý zákaz řízení. Je podezřelý ze spáchání přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

„Stanovisko Nejvyššího správního soudu nám velice pomohlo a hodně si od něho slibujeme,“ říká Dana Čírtková. „Pokud bude řidič za neoprávněnou manipulaci s tachografem trestně stíhán, případů ubude,“ domnívá se. Až dosud hrozila řidiči pouze pokuta a majiteli vozu, pokud se jednalo o cizince, kauce.

Další Slovák jel na kartu jiné osoby, tomu hrozí dva roky vězení

Chvíli bude ale zřejmě trvat, než si řidiči riziko trestního stíhání uvědomí. Hned následující den totiž dálniční policisté z Velkého Beranova na stejném místě narazili na dalšího Slováka, který neoprávněně manipuloval s tachografem. Tentokrát používal v tachografu kartu určenou pro jinou osobu.

„Tím porušil předpisy, protože řidič smí být držitelem pouze jedné karty a je oprávněn používat pouze vlastní kartu řidiče,“ konstatovala policejní mluvčí.

I tento řidič je stíhán pro přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Hrozí mu ale o něco menší sazba, „jen“ do dvou let vězení a zákaz řízení. I v tomto případě policisté uložili maximální možnou stotisícovou kauci na vůz.