Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opilého strojvedoucího čeká policejní stíhání, do vazby však nepůjde

  15:16aktualizováno  15:58
Policie zahájila úkony trestního řízení se strojvedoucím vlaku, který se na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově střetl s autem. Strojvedoucí nadýchal téměř dvě promile alkoholu. Obvinění dosud vzneseno nebylo, muž je vyšetřován na svobodě a u dopravce dál pracuje. Při nehodě zemřeli dva lidé.

Tragická nehoda na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově (21. března 2016). | foto: Drážní inspekce

Byli to mladí lidé. Jemu bylo 30, ona byla o čtyři roky mladší. Jejich životy vyhasly v pondělí krátce po sedmé hodině ráno na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově. Jejich auto doslova sešrotoval nákladní vlak. Neměli šanci přežít (o nehodě čtěte zde) .

Fotogalerie

V kabině lokomotivy v tu dobu seděl osmačtyřicetiletý strojvedoucí, který tam vůbec neměl co dělat. Krátce po nehodě mu policisté při dechové zkoušce naměřili téměř dvě promile alkoholu. Navíc, jak se během dopoledne ukázalo, přes přejezd, na němž nefungovalo zabezpečovací zařízení, jel čtyřikrát rychleji než měl.

„Proti strojvedoucímu jsme zahájili úkony trestního řízení. Obviněn zatím z ničeho nebyl, ale s největší pravděpodobností bude zahájeno jeho trestní stíhání,“ uvedla odpoledne policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jak dodala, strojvedoucí je vyšetřován na svobodě. S policií prý spolupracuje, je to český občan a nehrozí, že by se právním následkům nehody vyhýbal.

Muž bude s největší pravděpodobností obviněn minimálně z jednoho trestného činu. „Právní kvalifikace ještě stanovena nebyla, ale vzhledem k tomu, že řídil vlak opilý, tak určitě ohrožení pod vlivem návykové látky. A vzhledem k tomu, že došlo k úmrtí, tak tam může být nějaká další kvalifikace,“ dodala Čírtková.

Strojvedoucí zůstává zaměstnancem firmy, řídit ale nebude

Firma Lokotrans Servis, pro níž strojvedoucí jezdil, vydala odpoledne k nehodě prohlášení. Nebylo nikým podepsané, přišlo z bezejmenné adresy sekretariátu společnosti. „Je nám velmi líto, že k této tragédii došlo. Všem osobám blízkým obětem této tragédie bychom rádi vyjádřili soustrast a pochopení pro jejich zármutek,“ píše se v něm.

Strojvedoucího, který v době nehody seděl v lokomotivě a byl pod vlivem alkoholu, označila společnost za zkušeného pracovníka, se kterým nebyly žádné problémy, který se projevoval jako spolehlivý a zodpovědný a který plnil svoje povinnosti.

„Za svůj stav, ve kterém vstupuje do kabiny lokomotivy, odpovídá stoprocentně on sám. Musel si být vědom toho, že pokud řídí vlak pod vlivem alkoholu, tak tím fatálně porušuje jak pracovněprávní, tak provozní zákony a předpisy,“ stojí v prohlášení dopravce.

Strojvedoucí dál zůstává zaměstnancem firmy Lokotrans Servis. Řídit drážní soupravy ale nebude. „Do doby, než budou známy bližší závěry z prošetřování příčin tragédie a míry zavinění jednotlivých osob, nebude strojvůdce přidělován k práci přímo v provozu,“ stojí v dokumentu. Podle prohlášení firma vyvodí vůči strojvůdci příslušné pracovněprávní sankce až v době, kdy bude k nehodě dostatek informací.

Drážní inspekce i policie nehodu stále vyšetřují. Zkoumají, jaké byly rozhledové poměry před přejezdem a zda mohl řidič osobního vozu drážní soupravu přijíždějící zprava i při nefunkční signalizaci včas vidět a zareagovat.

Za fatální následky nemůže samotná srážka lokomotivy s autem. Vlak vůz tlačil pár desítek metrů směrem k zastávce Golčův Jeníkov - město. A právě ta uštědřila vozu největší újmu. Škodovka se doslova rozpárala, když se vklínila mezi lokomotivu a betonové nástupiště. To bylo obnoveno teprve před půl rokem. Paradoxně kvůli většímu bezpečí a pohodlí cestujících na železnici.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz