Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opilého strojvedoucího čeká policejní stíhání, do vazby však nepůjde

  15:16aktualizováno  15:58
Policie zahájila úkony trestního řízení se strojvedoucím vlaku, který se na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově střetl s autem. Strojvedoucí nadýchal téměř dvě promile alkoholu. Obvinění dosud vzneseno nebylo, muž je vyšetřován na svobodě a u dopravce dál pracuje. Při nehodě zemřeli dva lidé.

Tragická nehoda na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově (21. března 2016). | foto: Drážní inspekce

Byli to mladí lidé. Jemu bylo 30, ona byla o čtyři roky mladší. Jejich životy vyhasly v pondělí krátce po sedmé hodině ráno na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově. Jejich auto doslova sešrotoval nákladní vlak. Neměli šanci přežít (o nehodě čtěte zde) .

Fotogalerie

V kabině lokomotivy v tu dobu seděl osmačtyřicetiletý strojvedoucí, který tam vůbec neměl co dělat. Krátce po nehodě mu policisté při dechové zkoušce naměřili téměř dvě promile alkoholu. Navíc, jak se během dopoledne ukázalo, přes přejezd, na němž nefungovalo zabezpečovací zařízení, jel čtyřikrát rychleji než měl.

„Proti strojvedoucímu jsme zahájili úkony trestního řízení. Obviněn zatím z ničeho nebyl, ale s největší pravděpodobností bude zahájeno jeho trestní stíhání,“ uvedla odpoledne policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jak dodala, strojvedoucí je vyšetřován na svobodě. S policií prý spolupracuje, je to český občan a nehrozí, že by se právním následkům nehody vyhýbal.

Muž bude s největší pravděpodobností obviněn minimálně z jednoho trestného činu. „Právní kvalifikace ještě stanovena nebyla, ale vzhledem k tomu, že řídil vlak opilý, tak určitě ohrožení pod vlivem návykové látky. A vzhledem k tomu, že došlo k úmrtí, tak tam může být nějaká další kvalifikace,“ dodala Čírtková.

Strojvedoucí zůstává zaměstnancem firmy, řídit ale nebude

Firma Lokotrans Servis, pro níž strojvedoucí jezdil, vydala odpoledne k nehodě prohlášení. Nebylo nikým podepsané, přišlo z bezejmenné adresy sekretariátu společnosti. „Je nám velmi líto, že k této tragédii došlo. Všem osobám blízkým obětem této tragédie bychom rádi vyjádřili soustrast a pochopení pro jejich zármutek,“ píše se v něm.

Strojvedoucího, který v době nehody seděl v lokomotivě a byl pod vlivem alkoholu, označila společnost za zkušeného pracovníka, se kterým nebyly žádné problémy, který se projevoval jako spolehlivý a zodpovědný a který plnil svoje povinnosti.

„Za svůj stav, ve kterém vstupuje do kabiny lokomotivy, odpovídá stoprocentně on sám. Musel si být vědom toho, že pokud řídí vlak pod vlivem alkoholu, tak tím fatálně porušuje jak pracovněprávní, tak provozní zákony a předpisy,“ stojí v prohlášení dopravce.

Strojvedoucí dál zůstává zaměstnancem firmy Lokotrans Servis. Řídit drážní soupravy ale nebude. „Do doby, než budou známy bližší závěry z prošetřování příčin tragédie a míry zavinění jednotlivých osob, nebude strojvůdce přidělován k práci přímo v provozu,“ stojí v dokumentu. Podle prohlášení firma vyvodí vůči strojvůdci příslušné pracovněprávní sankce až v době, kdy bude k nehodě dostatek informací.

Drážní inspekce i policie nehodu stále vyšetřují. Zkoumají, jaké byly rozhledové poměry před přejezdem a zda mohl řidič osobního vozu drážní soupravu přijíždějící zprava i při nefunkční signalizaci včas vidět a zareagovat.

Za fatální následky nemůže samotná srážka lokomotivy s autem. Vlak vůz tlačil pár desítek metrů směrem k zastávce Golčův Jeníkov - město. A právě ta uštědřila vozu největší újmu. Škodovka se doslova rozpárala, když se vklínila mezi lokomotivu a betonové nástupiště. To bylo obnoveno teprve před půl rokem. Paradoxně kvůli většímu bezpečí a pohodlí cestujících na železnici.




Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....



Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Najdete na iDNES.cz