Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdřív policie, pak zuřící rodiče. Děti nadýchaly i přes 1,5 promile

  11:44aktualizováno  11:44
Je páteční noc. V bývalé cihelně u silnice na půli cesty mezi Třebíčí a Vladislaví duní diskotéka Ibiza. Šňůra policejních aut přijíždí v půl jedenácté, víc než dvacet policistů včetně městských strážníků obsadí vchod i rozlehlý areál. Při největší razii na mladé policisté odhalují hned několik opilých.

V noci na sobotu provedli policisté razii v diskotéce Ibiza v Třebíči. Zaměřili se na podnapilé nezletilé. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Za pár desítek minut od příjezdu policistů už mezi vytipovanými teenagery stojí pětadvacet mladých lidí, kteří ještě neslavili osmnáctiny, a přitom mají popito. Nejmladší dívce je čtrnáct let. Jsou nejen z Třebíče, ale i Rouchovan nebo Stříteže. Je to největší policejní akce svého druhu v Třebíči za poslední dobu.

Na klasický dotaz - kde jste přišli k alkoholu, zaznívají různé odpovědi: Bral jsem si to na stolech, co tam kdo nechal. Našel jsem flašku. Doma bylo něco ve špajzu.

„Tak jsem se dočkal“

Provozovatel diskotéky Rostislav Pikart ale říká, že on se chyby nedopustil. „Na bráně obsluha podle občanky dává pásky na ruku. Komu není osmnáct, dostává červený. Tomu nenalijeme. Šacovat ty mladé nemůžeme, to nepovoluje zákon. Takže netuším, kde k pití přišli, zda už si to přinesli s sebou, nebo už v sobě něco měli,“ uvádí.

Diskotéky pořádá patnáct let a celou dobu prý čeká, kdy přijde policejní razie. „Tak jsem se dočkal,“ podotýká smířlivě. V lokále má tou dobou 300 návštěvníků.

Fotogalerie

Policisté jsou na Ibize cíleně. Mají indicie, že se sem chodí bavit i mladí do osmnácti let.

V první fázi dostávají mladiství dýchnout. Komu alkotester ukazuje, že pil, tem musí obratem volat rodičům, aby si pro něj přijeli. Na tvářích těch střízlivějších je vidět, že budou doma problémy. Míří ven z areálu do policejního transporteru.

Někteří houstnoucí atmosféru prokládají vtípky, aby uvolnili napětí. „Mám dva měsíce do osmnáctin, takže pech. Pěkná rozlučka s prázdninami. Jedno promile? Ani nevím, jak se to tak stalo,“ vypráví hezoun z Třebíče, naslouchají mu dvě při popíjení přistižené dívky. Všichni se culí a čekají, co bude.

Facky na otevřené scéně

Nastávají dvě kuriózní situace: Pro šestnáctiletého kluka přijíždí matka. Je tak rozlícená, že v poklusu rozráží hlouček policistů a už z dálky na syna křičí: „Proč mi tohle děláš? Proč je pořád něco? Proč? Můžeš mi to vysvětlit?“ Hochovy reakce jsou úměrné tomu, že má skoro 1,5 promile alkoholu. Zhoupne se v kolenou a vrhne na ni pobavený pohled. Schytává několik dobře mířených facek.

Pro jiného mladíka zase naopak nemá kdo přijet. Rodiče jsou doma opilí.

„To není úplně neobvyklé. Třeba loni jsme kontrolovali jednu hospodu, pod ruku se nám dostal namol opilý nezletilý. Odvoz domů? Velký problém. Rodiče pod vlivem alkoholu, tety a strejdové taky. Nakonec musel sednout do staré felicie osmdesátiletý děda a vnoučka vyzvednout,“ přidává historku velitel pátečního nočního zásahu, třebíčský policista Martin Husa.

V noci na sobotu provedli policisté razii v diskotéce Ibiza v Třebíči. Zaměřili...

Při razii na Ibize je i psovod se čtyřletou fenou německého ovčáka, vycvičenou na hledání drog. Pes postupně dostává k očichání kabelky dívek a jeho citlivý nos zkoumá i samotné zadržené. Nakonec je úspěšný, když ho psovod přivádí do šatny. V jednom z odložených svršků některého z návštěvníků nachází sáček marihuany.

„Je v něm odhadem necelých deset gramů, bude se to zřejmě řešit jako přestupek, víc v tuto chvíli sdělovat nebudeme, věc je v šetření. Majitel se přihlásil,“ sdělil stručně jeden z mužů zákona, kriminalista v civilu.

Vinnie hledá drogy

„Fenka vlčáka se jmenuje Vinnie, tedy v papírech má Vilma, ale já jí říkám takhle hezky. Je stejně jako já z Jihlavy. Je to jediný pes při policejním ředitelství na Vysočině, který je cvičený na hledání širokého spektra drog. Od těch, co obsahují THC, přes kokain po heroin,“ popisuje psovod, který si přeje zůstat v anonymitě.

Shluk policistů s alkotestery a zadržené mladé lidi pozorují ti, co už jsou dospělí. „To by mě zajímalo, jestli sem můžou policajti takhle vtrhnout, když je to uzavřená společnost, co se svolává na facebooku,“ trousí poznámky na adresu mužů zákona.

„Jasně, že můžeme. Je to veřejně přístupný prostor, vybírá se tu vstupné. Kdyby byl problém, využili bychom paragraf 41, který umožňuje vstup do živnostenské provozovny,“ odpovídá obratem velitel zásahu Martin Husa.

Jiní dva kluci, sedmnáctiletí třebíčští fotbalisté, odcházejí, sotva přišli.

„Raději vypadneme, půjdeme si k nám domů spolu zahrát Fifu na kompu. Proč tu našli tolik mladistvých s alkoholem na jednom místě? Asi proto, že v Třebíči jiný podnik pro lidi od 15 let není. Na diskotéku Znojemka pouštějí až od osmnácti. Ibiza dřív bývala v Mikulovicích, poslední rok je tady v cihelně. Chodí sem hezké holky a pouští se tu dobrá muzika,“ dodávají při odchodu.

Závěrečná bilance

Z pětadvaceti podnapilých mladistvých přesáhla u čtyř z nich hodnota naměřeného množství alkoholu jedno promile, u deseti se pohybovala mezi půl a jedním promile alkoholu, u zbývajících jedenácti bylo množství alkoholu menší než půl promile.

Nejmladší podnapilé dívce bylo čtrnáct a při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 0,11 promile alkoholu. U podnapilých chlapců byl nejnižší věk patnáct let a policisté v podniku odhalili čtyři. U těchto hochů naměřili hodnoty od 0,43 do 1,03 promile alkoholu. Největší množství alkoholu měl šestnáctiletý chlapec, u něho policisté naměřili hodnotu 1,52 promile. O trochu méně alkoholu, 1,45 promile, nadýchal o rok starší hoch. Z dívek měla největší množství alkoholu šestnáctiletá slečna, které policisté naměřili hodnotu 0,87 promile,“ vypočítala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Najdete na iDNES.cz