Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magistrát v Jihlavě pokutuje občany za vícenásobné podepsání referenda

  14:03aktualizováno  14:03
Do poštovních schránek 135 obyvatel Jihlavy začaly chodit dopisy z magistrátu. Úřad je v nich obviňuje ze spáchání přestupku a ukládá jim pokutu 800 korun. Tak jihlavská radnice reaguje na to, že někteří obyvatelé podepsali petici za vyhlášení referenda o spalovně odpadů vícekrát.

K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici aktivisté přizvali novináře. Jenže, jak úřad postupně zjišťuje, byl ledabyle vypracován a lidem, kteří petici podepsali vícekrát, přišlo obvinění s vyměřenou pokutou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dle vyjádření magistrátu tito lidé úmyslně podepsali návrh na vyhlášení referenda více než jednou. Spáchali tím přestupek, za který jim úřad může podle zákona udělit pokutu. A radnice skutečně takto tvrdě postupuje. Všem, jejichž podpisy pod návrhem referenda našla více než jedenkrát, udělila pokutu 800 korun. 

„Úředníkům takový postup ukládá příslušná legislativa a jsou povinni zahájit správní řízení o uložení pokuty se všemi, o nichž zjistili, že porušili přesně daná pravidla při shromažďování podpisů,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Radek Tulis. „Občané mají právo učinit důležitá rozhodnutí ve svém městě, ale s tím je spojena i povinnost dodržovat zákon,“ upozornil.

Při prvním podání návrhu na vyhlášení referenda našli úředníci 142 duplicitních jmen. Při podání druhém, v němž iniciátoři doplňovali chybějící podpisy, bylo duplicitních 27 podpisů. U několika opakovaných jmen se podpisy diametrálně lišily. Těmto lidem radnice oznámení o přestupku a pokutě nezasílala.

„Vzniklá situace je výsledkem nedokonale podaného návrhu na konání referenda ze strany přípravného výboru, který mohl jednoduchou kontrolou duplicity odstranit již při prvním předání podpisů. Ledabylost však aktivisté zopakovali i po osobním jednání s tajemníkem úřadu,“ konstatoval Tulis.

Každý je odpovědný za to, co podepisuje

Mezi iniciátory referenda zavládlo z postupu magistrátu zděšení, považují ho za zcela nepřijatelné zastrašování a kriminalizaci občanů. „Pokutu za vícenásobné podepsání se pod referendum magistrát udělit může, ale také nemusí. Rozhodl se však pokuty udělovat. Jeho postup je neadekvátní, nemorální a zjevně nezákonný,“ tvrdí zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal.

K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici...

K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici aktivisté přizvali novináře. Jenže, jak úřad postupně zjišťuje, byl ledabyle vypracován a lidem, kteří petici podepsali vícekrát, přišlo obvinění s vyměřenou pokutou. Na snímku Vít Prchal na podatelně magistrátu.

„Spořádaní občané nám volají, že jsou z čehosi obvinění a jsou z přístupu magistrátu šokovaní i znechucení,“ popsal Matěj Man, předseda občanského sdružení Společně pro Vysočinu, která za sepsáním petice za referendum stojí.

„Lidé, kteří si na pokutu stěžují, uvádějí, že je sběrači podpisů ujišťovali, že opakovaný podpis nevadí, čímž je ale uvedli v omyl. Na každém podpisovém archu je sice informace o nezákonnosti opakovaného podpisu, ale je uvedena drobným písmem. Každý je odpovědný za to, co podepisuje. A úřad musí postupovat podle zákona,“ uvedl vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.

Jak také zdůraznil, není pravda, že úřad pokutu ukládat nemusel. „Jakmile úřad dostane podnět či sám zjistí protiprávní jednání, musí konat. Stejně tak si úřad nemůže vybírat, koho za přestupek potrestá a koho nepotrestá," řekl.

Aktivisté jsou v otevřené válce s magistrátem

„Spíše než na magistrát by občané měli svoji nespokojenost adresovat přípravnému výbor, který odvedl nekvalitní práci. Duplicity úřadu dodal přípravný výbor referenda, ale řízení musíme vést se signatáři, kteří mnohdy nevěděli, že se dopouští nezákonného kroku, nebo byli dokonce ujišťováni, že opakovaný podpis je v pořádku,“ uvedl tajemník úřadu Lubomír Dohnal.

„Úředníci magistrátu konají na politické zadání vedení města, které se rozhodlo, že konání referenda zabrání všemi prostředky. Udělování pokut má za cíl nejen poštvat občany proti iniciátorům referenda, ale také snížit jejich účast při samotném hlasování,“ domnívá se Vít Prchal.

Mluví při tom o otevřené válce magistrátu vůči občanské aktivitě kolem referenda. „Využívá při tom veškerou svou moc a prostředky, kterými disponuje, tedy úřednické zázemí, městská média i peníze daňových poplatníků,“ stěžuje si Prchal.

Proti tomuto obvinění se ale jihlavská radnice ohrazuje. „Jde o čistě úřední záležitost, jejíž postupy jsou popsány zákonem a politická reprezentace města do nich jakkoliv nemůže zasahovat. V žádném orgánu města dosud návrh referenda nebyl projednáván,“ odmítl tvrzení protistrany mluvčí Tulis.

Iniciátoři referenda se postoji radnice brání. Na své webové stránky www.referendumjihlava.cz umístili návrh postupu, jak se mohou obvinění proti příkazu k zaplacení pokuty bránit. Lidé na webu také naleznou vzor právního podání.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Najdete na iDNES.cz