Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se v Jihlavě rozloučili s hokejovou legendou Jaroslavem Holíkem

  10:20aktualizováno  13:56
Rodina, přátelé a fanoušci se v Jihlavě naposledy poklonili hokejové legendě Jaroslavu Holíkovi. Do města dorazily autobusy z hokejových klubů, jimž skvělý útočník a trenér pořádně zatápěl. Pohřeb začal v pravé poledne, už dopoledne se u obřadní síně tísnily stovky lidí.

Smuteční hosté zcela zaplnili síň krematoria, do Jihlavy jich dorazilo několik stovek. „Síň je naprosto plná, pořadatelé ale nechali otevřené dveře, takže mohou lidé nahlížet dovnitř,“ popsal z místa reportér MF DNES.

Jaroslav Holík

3. 8. 1942 - 17. 4. 2015


Úspěchy jako hráč:

ZOH
1972 - bronz

MS
1972 - zlato
1965, 1966 - stříbro
1969, 1970,  1973 - bronz

  • 7x titul s Jihlavou
  • 4x ligové stříbro
  • 4x ligový bronz

Jako trenér:

MS juniorů
2000, 2001 - zlato

  • 4x titul s Jihlavou
  • 2x ligové stříbro
  • 1x ligový bronz

V úvodu řečník připomněl nejen největší úspěchy Jaroslava Holíka, ale prohlásil, že byl i skvělým manželem, obětavým tátou, výborným dědečkem a dobrým přítelem. „Víc než úspěchu ve sportu si cenil rodiny,“ pravil mimo jiné ve smuteční řeči.

Na poslední cestu Jaroslava Holíka vyprovázely písně ve stylu country, písničkář Jarek Nohavica a song My Way od Franka Sinatry. Na stupínku byla položena rakev, kolem ní věnce a květiny. Vedle ní stála fotografie, ze které Holík mává lidem.

Obřad trval necelou půlhodinu. V první řadě seděla nejbližší rodina - z Ameriky přiletěl syn Bobby Holík i zeť František Musil. Bratr Jaroslava Holíka Jiří k obřadu přivedl i více než devadesátiletou maminku.

Po obřadu se v síni vystřídaly stovky hostů. Lidé, kteří se do místnosti nedostali před začátkem obřadu, k rakvi pokládali květiny a věnce.

Mezi hosty smutečního obřadu byla celá řada slavných českých hokejových osobností. Nechyběl tu hokejový trenér František Výborný, za hokejový svaz přijel Slavomír Lener, Vladimír Martinec a Petr Bříza.

 „Toho Jaroslav Holík, pokud se nepletu, dokonce během jeho vojenské služby trénoval,“ připomněl Zdeněk Zikmund, mluvčí Českého svazu ledního hokeje.

Byl to nejúspěšnější mládežnický trenér, prohlásil Lener

„Byl to bez diskuse nejúspěšnější mládežnický trenér v České republice, čehož důkazem jsou dvě zlaté medaile z juniorských šampionátů,“ pravil šéftrenér Českého hokejového svazu Slavomír Lener. „Pro mě osobně byl Jaroslav Holík velkým vzorem,“ dodal.

Své zástupce v Jihlavě měli představitelé mnoha hokejových klubů. Například za Plzeň přijel majitel a někdejší skvělý centr Martin Straka, byl tu ale i Jaromír Meixner z brněnské Komety nebo zástupci Liberce. V davu se objevil i olympijský vítěz a mistr světa Robert Reichel a bývalý reprezentační kouč Alois Hadamczik.

„Minulý měsíc jsme spolu dostali ocenění. S Bobbym jsem vyrůstal v kategoriích od šestnácti až do áčka. Takže jsem Jaroslava Holíka dobře znal. Byl to přímej, tvrdej člověk. A to bylo i takové jeho krédo,“ prohlásil Robert Reichel.

Fotogalerie

„Jako divák jsem sledoval Duklu Jihlava a samozřejmě velké osobnosti, které tam byly. A Holík byl mimořádný v tom, že to byl jak velký hokejista, tak silný bojovník. Člověk se vzhlížel v takových hráčích. Pak jsem ho poznal v rovině, kdy jsem byl já i on trenér. O to víc mě nadchl svými názory,“ doplnil Hadamczik.

Účast přislíbili i představitelé Síně slávy českého hokeje, kam Holík patřil.

„Gusta Havel určitě přijede. Dorazí také Jirka Kochta. Těch olympioniků tady bude dost. O rozhodčím Rudovi Baťovi vím, že tu bude taky,“ popsal před obřadem Josef Augusta, někdejší hokejista a trenér, nyní předseda Nadačního fondu olympioniků regionu Vysočina.

Mezi smuteční hosty se přidal i známý sportovní masér Pavel Křížek. Květiny přinesl ředitel fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava Zdeněk Tulis. Na místě byli i zástupci krajského úřadu.

Smuteční obřad končil krátce před půl jednou, po necelé půlhodině. Většina ze stovek hostů se rozcházela či rozjížděla ke svým domovům. Nejužší rodina, přátelé a nejbližší Holíkovi spoluhráči zamířili na společné neformální posezení.

Autoři: , , ,


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz