Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se v Jihlavě rozloučili s hokejovou legendou Jaroslavem Holíkem

  10:20aktualizováno  13:56
Rodina, přátelé a fanoušci se v Jihlavě naposledy poklonili hokejové legendě Jaroslavu Holíkovi. Do města dorazily autobusy z hokejových klubů, jimž skvělý útočník a trenér pořádně zatápěl. Pohřeb začal v pravé poledne, už dopoledne se u obřadní síně tísnily stovky lidí.

Smuteční hosté zcela zaplnili síň krematoria, do Jihlavy jich dorazilo několik stovek. „Síň je naprosto plná, pořadatelé ale nechali otevřené dveře, takže mohou lidé nahlížet dovnitř,“ popsal z místa reportér MF DNES.

Jaroslav Holík

3. 8. 1942 - 17. 4. 2015


Úspěchy jako hráč:

ZOH
1972 - bronz

MS
1972 - zlato
1965, 1966 - stříbro
1969, 1970,  1973 - bronz

  • 7x titul s Jihlavou
  • 4x ligové stříbro
  • 4x ligový bronz

Jako trenér:

MS juniorů
2000, 2001 - zlato

  • 4x titul s Jihlavou
  • 2x ligové stříbro
  • 1x ligový bronz

V úvodu řečník připomněl nejen největší úspěchy Jaroslava Holíka, ale prohlásil, že byl i skvělým manželem, obětavým tátou, výborným dědečkem a dobrým přítelem. „Víc než úspěchu ve sportu si cenil rodiny,“ pravil mimo jiné ve smuteční řeči.

Na poslední cestu Jaroslava Holíka vyprovázely písně ve stylu country, písničkář Jarek Nohavica a song My Way od Franka Sinatry. Na stupínku byla položena rakev, kolem ní věnce a květiny. Vedle ní stála fotografie, ze které Holík mává lidem.

Obřad trval necelou půlhodinu. V první řadě seděla nejbližší rodina - z Ameriky přiletěl syn Bobby Holík i zeť František Musil. Bratr Jaroslava Holíka Jiří k obřadu přivedl i více než devadesátiletou maminku.

Po obřadu se v síni vystřídaly stovky hostů. Lidé, kteří se do místnosti nedostali před začátkem obřadu, k rakvi pokládali květiny a věnce.

Mezi hosty smutečního obřadu byla celá řada slavných českých hokejových osobností. Nechyběl tu hokejový trenér František Výborný, za hokejový svaz přijel Slavomír Lener, Vladimír Martinec a Petr Bříza.

 „Toho Jaroslav Holík, pokud se nepletu, dokonce během jeho vojenské služby trénoval,“ připomněl Zdeněk Zikmund, mluvčí Českého svazu ledního hokeje.

Byl to nejúspěšnější mládežnický trenér, prohlásil Lener

„Byl to bez diskuse nejúspěšnější mládežnický trenér v České republice, čehož důkazem jsou dvě zlaté medaile z juniorských šampionátů,“ pravil šéftrenér Českého hokejového svazu Slavomír Lener. „Pro mě osobně byl Jaroslav Holík velkým vzorem,“ dodal.

Své zástupce v Jihlavě měli představitelé mnoha hokejových klubů. Například za Plzeň přijel majitel a někdejší skvělý centr Martin Straka, byl tu ale i Jaromír Meixner z brněnské Komety nebo zástupci Liberce. V davu se objevil i olympijský vítěz a mistr světa Robert Reichel a bývalý reprezentační kouč Alois Hadamczik.

„Minulý měsíc jsme spolu dostali ocenění. S Bobbym jsem vyrůstal v kategoriích od šestnácti až do áčka. Takže jsem Jaroslava Holíka dobře znal. Byl to přímej, tvrdej člověk. A to bylo i takové jeho krédo,“ prohlásil Robert Reichel.

Fotogalerie

„Jako divák jsem sledoval Duklu Jihlava a samozřejmě velké osobnosti, které tam byly. A Holík byl mimořádný v tom, že to byl jak velký hokejista, tak silný bojovník. Člověk se vzhlížel v takových hráčích. Pak jsem ho poznal v rovině, kdy jsem byl já i on trenér. O to víc mě nadchl svými názory,“ doplnil Hadamczik.

Účast přislíbili i představitelé Síně slávy českého hokeje, kam Holík patřil.

„Gusta Havel určitě přijede. Dorazí také Jirka Kochta. Těch olympioniků tady bude dost. O rozhodčím Rudovi Baťovi vím, že tu bude taky,“ popsal před obřadem Josef Augusta, někdejší hokejista a trenér, nyní předseda Nadačního fondu olympioniků regionu Vysočina.

Mezi smuteční hosty se přidal i známý sportovní masér Pavel Křížek. Květiny přinesl ředitel fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava Zdeněk Tulis. Na místě byli i zástupci krajského úřadu.

Smuteční obřad končil krátce před půl jednou, po necelé půlhodině. Většina ze stovek hostů se rozcházela či rozjížděla ke svým domovům. Nejužší rodina, přátelé a nejbližší Holíkovi spoluhráči zamířili na společné neformální posezení.

Autoři: , , ,Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz