ilustrační foto - pohotovost.

ilustrační foto - pohotovost. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Pohotovost bude mít kratší otevírací dobu. Lidem se to nelíbí

  • 0
Jihlavská pohotovost bude mít od Nového roku kratší pracovní dobu. Pacienti se však nemusí obávat, že by je v noci nikdo neošetřil. S akutními problémy jim pomůžou doktoři v nemocnici.

Omezení ordinačních hodin na pohotovostech ve všech pěti nemocnicích chystá od prvního ledna kraj Vysočina. Když bude mít člověk akutní bolesti v devět večer, už se na pohotovosti nikoho nedočká.

"Nikdy jsem na pohotovosti nebyla, takže je mi to víceméně jedno. Když má ale někdo malé děti, je to asi větší problém. Asi chtějí ušetřit," krčí rameny dvacetiletá Jiřina Koutná z Jihlavy.

Lidem se změny nelíbí

"Radost z toho tedy nemáme. Mám dvojčata, která trpí laryngitidou, často jim propichují uši, na pohotovosti jsme pečení vaření. Kolikrát jedeme opravdu kolem té desáté večerní. To přece nemůžete ovlivnit, kdy se vám dítě začne dusit nebo se mu něco stane. Pokud to schválí, budeme muset od Nového roku přímo do nemocnice," říká mladá maminka Lucie Dočekalová.

Nadšený není ani Luboš Veselý z Jihlavy. "Já sám jsem byl na pohotovosti jen jednou, to jsem se opařil horkou vodou. S dětmi jsme, když byly malé, jezdili víc, a to jsme byli rádi, že na té pohotovosti někdo byl. Snad ale zajistí potřebnou péči, pokud by se stalo něco po ukončení pracovní doby, to by snad jinak ani nešlo. Lidi si budou muset zavolat sanitku nebo dojet do nemocnice, tam přece někdo musí být," kroutí hlavou Veselý.

Je to jen formální změna, říkají ředitelé nemocnic

Na jihlavské pohotovosti se střídá asi patnáct lékařů z řad praktiků, lékařů pro děti a dorost i nemocničních. Nikdo z pacientů se však nemusí bát, že by nebyl ošetřen, když jej zasáhnou akutní bolesti nebo se mu něco stane.

"V takovém případě bude vše fungovat tak jako dosud a pacienta se ujmou lékaři na specializovaných odděleních nemocnice. Pokud přijde třeba nemocný se zlomenou rukou, půjde na chirurgii," upřesňuje mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. Podle ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva to zase tak obrovská změna není.

"Co se týče zkrácení ordinační doby LSPP (Lékařské služby první pomoci – pozn. red.), z globálního pohledu to pro nemocnici znamená pouhou formální úpravu. Pacienti u nás budou ošetření tak jako tak – buď v rámci LSPP nebo v některé z odborných ambulancí," komentuje situaci ředitel.

Nejčastěji řeší doktoři angínu

Pohotovost v jihlavské nemocnici navštíví ve všední den tři až čtyři, ve výjimečných případech až sedm pacientů. Převážná většina z nich přijde před dvacátou hodinou. O víkendu je číslo o poznání vyšší, v průměru se na jihlavskou pohotovost dostane pětadvacet lidí, v době epidemií až padesát osob.

"Nejvíce je trápí angína, chřipka, bolesti zad, močový měchýř nebo

ordinační doba

Ordinační doba pro dospělé ve všední den je teď 17–22 hodin. Od ledna to bude 17–20 hodin. O víkendech je nyní otevřeno od 9 do 22 hodin. Od ledna do 20 hodin.

Pro děti je teď ve všední den otevřeno od 17–22 hodin. Od ledna to bude jen do 20 hodin. O víkendu od 8–21 hodin. Nově to jen do 20:00.

Loni bylo ošetřeno přes 36 tisíc osob. Kraj uvolnil v roce 2009 na zajištění služby 21,5 milionu. Letos to bylo 20 milionů.

střevní potíže. Mimo provozní dobu pohotovosti jsou k dispozici v obvyklých dopoledních i odpoledních časech praktičtí lékaři ve svých ordinacích. Ve večerních a nočních hodinách pak pacienty ošetří v nemocničních odborných ambulancích," vysvětluje mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

Kraj omezí nejen pohotovost pro dospělé, ale i pro děti. V jihlavské nemocnici však dětské pacienty ošetří na pohotovosti pouze do 19:30 i teď.

Poté přebírá její funkci až do dvaadvacáté hodiny večerní přímo dětské oddělení nemocnice.

V průměru navštíví o víkendu jihlavskou pohotovost kolem pětadvaceti dětí, v dobách epidemie jich je kolem čtyř desítek.

Ve všední dny jsou jejich počty mnohem menší.