Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavské podzemí zpřístupní kolektory. Projelo by jimi nákladní auto

  12:43aktualizováno  12:43
Další atrakce pro turisty připravují v Jihlavě. Návštěvníci katakomb by se mohli možná už v létě podívat do takzvaných kolektorů. A u vstupu do historického podzemní narazí na mincovnu. Rušnější provoz v chodbách pod krajským městem by měl posunout roční návštěvnost ze současných 21 tisíc lidí.

Tajemné jihlavské katakomby, druhý nejrozsáhlejší podzemní labyrint v republice, toho chtějí návštěvníkům nabídnout více. Už v létě by se mohli turisté podívat do jejich nejnovější části, takzvaných kolektorů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jihlava připravuje dvě velká lákadla. To první představil vedoucí radničního oddělení správy podzemí Jan Šustr. "Jestli to dobře půjde, tak tento rok počítáme s tím, že zpřístupníme kolektory. Nejdříve to bude v létě, možná na podzim," řekl.

Kolektory se veřejnosti otevřou vůbec poprvé. Přístupné by měly být za vstupné, jeho výše zatím není známá. Kolektor, stavěný hlavně v 80. letech minulého století, měří necelé dva kilometry a vede pod historickým centrem. Vedou tudy kabely i kanalizace. Je to tak rozlehlý prostor, že by jím projelo i menší nákladní auto.

"Přístupná by byla všechna tři patra i historické druhé podlaží, kde bude zařízená místnost na přednášky o historii kolektorů, jejich významu a využití. Trasou by se mohly provádět skupiny zhruba po patnácti lidech," doplnil Šustr.

Fotogalerie z podzemí

V Jihlavě padl i nápad, že by chodbami mohl jezdit podzemní vláček. "Nevím, jestli tudy bude jezdit. To by si vyžádalo velké finanční nároky," upozornil Jan Šustr.

Jihlavské kolektory měly být podle někdejších plánů několikanásobně delší. Počátkem 90. let minulého století se ale část vedení radnice zasadila o zastavení stavby s odůvodněním, že to je nehospodárné využívání státních dotací.

V krajském městě mají zatím jeden prohlídkový okruh, jehož velkou atrakcí je svítící chodba. Sdružení Georgii Agricola, které provozuje prohlídkový okruh, mělo v plánu otevřít i druhou trasu. "To se ale nepovedlo, protože tam byly naměřené vysoké hodnoty radonu," vysvětlil za sdružení David Kočka.

Úkoly pro děti jako v pevnosti Boyard

I v historických chodbách se však turisté letos mají dočkat několika novinek. Jednou z nich budou březnové pohádkové prohlídky.

Jihlavské podzemí

  • Co do rozsahu podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou je po Znojmu druhým největším na území Česka. Jeho celková délka činí 25 kilometrů a zaujímá plochu 50 tisíc metrů čtverečních. Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích.
  • Turisté se mohou do podzemí jít podívat, vstup je z Hluboké ulice.
  • Návštěvnost se za poslední roky zvyšovala. Loni dorazilo do podzemí 21 423 lidí.

Zdroj: Město Jihlava, Georgii Agricola

"O Peklo v podzemí je velký zájem. Uvidíme, s jakým úspěchem se setká tato akce. Měli by tady být permoníci, víly a další bytosti. Výpravě, která sejde do podzemí a uhodne indicie, se podaří vysvobodit princeznu," naznačil David Kočka, co hlavně na malé návštěvníky v historických chodbách pod Jihlavou bude čekat.

"Jde o to, aby si děti nepamatovaly podzemí jako prostor, kde jen straší a jsou tam čerti. Chceme jim ukázat, že to tu může být také příjemnější," vysvětlil zástupce sdružení Georgii Agricola.

Co se zatím nepodaří, to je nabídnout návštěvníkům podzemí i vstup do hrobek pod kostelem svatého Ignáce. "Tam by mohly být další expozice," řekl Kočka. Církev ale oznámila že si tento prostor bude opravovat sama v rámci chystané rekonstrukce kostela a že jej nebude propojovat s podzemím.

Navážou na tradici mincovnictví

A co se podaří? Například ukázat návštěvníkům podzemí model mincovny. Toto zařízení mělo v jihlavské historii velký význam. Už v roce 1249 padají zmínky o mincích ražených v Jihlavě.

"Model mincovny nám vyřeže kamarád, který dělá i betlémy. Zkusíme oslovit primátora, aby nám na startu turistické sezony slavnostně vyrazil první penízek. Budeme tu i razit pražské groše, jihlavskou kontramarku, tedy označení ryzosti mince, a moravské denáry. Ty se v jihlavské mincovně někdy do roku 1300 razily. Počítáme rovněž s jihlavskou pamětní mincí," uvedl David Kočka.

V "silnějších" měsících co do návštěvnosti by mohl u vstupu do podzemí být k dispozici člověk v kostýmu, který by mohl mince razit, nebo dozorovat, pokud by se lidé chtěli obsloužit sami.

A v chodbách natrefí návštěvníci třeba na hamižného mnicha. Ten si podle jihlavské povídačky chodil do podzemí schovávat zlaťáky od věřících.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Najdete na iDNES.cz