Jedno ze zastavení v jihlavském podzemí.

Jedno ze zastavení v jihlavském podzemí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavské podzemí nabízí netradiční večerní prohlídky

  • 2
Jak nalákat návštěvníky do podzemního labyrintu pod historickým centrem krajského města? Novým prázdninovým tahákem jsou páteční večerní prohlídky s netradičním výkladem. Ten zavádí návštěvníky do jihlavské historie.

Chodbami provádí "jeden z posledních havířů, který se podílel na ražbě jihlavského podzemí", jak se představila průvodkyně v převleku havíře.

Návštěvník se na začátku večerní hodinové prohlídky nejprve dozví, že chodby pod městem začali budovat havíři z okolních stříbrných dolů na počátku 13. století. A na tuto historii navazuje i scénka, která má turistům v podzemí tehdejší slavnou dobu hornického města přiblížit.

Až do roku 1300 se v Jihlavě razily mince. Tento fakt využili autoři scénáře nočních prohlídek ke scénce, kdy nepoctivého mincmistra Herberta Niedermayera soudil královský revizor Jan Kalous.

"Někteří mí přátelé mi moje příjmení zdrobňují," naznačil svou roli předchůdce dnešního ministra financí Kalouska muž s plnovousem v historickém převleku.

Výklad by místy mohl být kratší

Návštěvníkům na jednom z prvních zastavení v podzemí vyčetl prohřešky, kterých se měl mincmistr v podání figuríny ve středověkém převleku dopustit. Například měl "odkloňovat prostředky mimo jejich skutečné určení", čímž královský revizor Kalous úmyslně narážel na další nedávnou aféru exministra průmyslu Kocourka.

Hlavně dětem se však hraná pasáž obsahující dlouhé čtené monology nepříliš záživného textu o prohřešcích mincmistra, čítající více než deset minut, mohla zdát nekonečná. Další kroky podzemím pak zavedly návštěvníky po příkrých schodech do dalšího podzemního sálu, kde čekal na návštěvníky člen městské gardy s ukázkou některých typů zbraní vrcholné gotiky.

K mečům, sekerám i palným zbraním si návštěvníci vyslechli krátký komentář a zbraně si mohli i osahat, když kolovaly sálem.

Jediná zbraň, která nekolovala, byl těžký hmoždíř. Ten byl nalezen v roce 1974 při sanaci jihlavských hradeb. "Dělníci jej ten večer propili v hostinci, od hostinského jej odkoupil kominík a od něj jsme hmoždíř odkoupili my," dozví se návštěvníci od člena Společnosti přátel dělostřelby v přestrojení za člena městské gardy.

Na této zastávce pak přišlo i překvapení. A to když bez varování zhasla všechna světla v podzemí, rozezvučely se z hlubin v několikanásobných ozvěnách katakomb bubny a sálem prošel muž v převlečení za švédského vojáka z dob třicetileté války s plápolajícím svícnem.

"Vojáka vyslal velitel švédských okupačních posádek v dobách třicetileté války s žádostí o pomoc, když Jihlavu oblehli císařští vojáci. V podzemí zřejmě zabloudil," dodala na vysvětlenou po tomto zážitku průvodkyně.

Poté se turisté vydali vzhůru po kamenných schodech z 15. století, aby nahlédli do nedaleké chodby s naaranžovanou figurínou odpočívajícího havíře.

"Není radno ho budit, když ho vyrušíte z jeho odpočinku, tak ho vystřídáte v jeho práci," varovala žena v přestrojení havíře. Následovalo zastavení v takzvané křížové chodbě, kde ve výklencích, kterým se říkalo lochy, nechávali měšťané zrát pivo a víno a skladovali v nich potraviny.

A právě tam návštěvníky neminul další výklad muže s plnovousem, ve středověkém kostýmu, tentokrát o basilejských kompaktátech, která byla na jihlavském náměstí vyhlášená 5. června 1436.

I tady ale platilo, že méně znamená více, protože se "notář", jak se přednášející uvedl, ve svém výkladu vracel až do dob Ježíše Krista a samotný proces podpisu kompaktát tak rozjíveným dětem a jejich rodičům podal možná až příliš detailně.

Pak už návštěvníci zamířili do svítící chodby. Po zhasnutí osvětlení atmosféru jemně zářících zdí dokreslovala tajemná duchovní hudba spojená s průchodem zakletého mnicha, který v podzemí pyká za své těžké hříchy. Tam cesta podzemím končila.

Večerní prohlídky o prázdninách pořádá každý pátek Spolek přátel dělostřelby.