Podvodník se vydával za úředníka, důchodci „prodal“ slevu na stravování

  13:34aktualizováno  13:34
O tisíc korun připravil v Jihlavě neznámý muž invalidního důchodce. Představil se jako zaměstnanec magistrátu a slíbil mu dva tisíce měsíčně na stravování. Vzal si peníze na kolek a už se neobjevil. Okradených může být víc, důchodce se kvůli tisícikoruně na policii neobracel. Varuje ale ostatní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Sedmapadesátiletý Jiří Doubek si v úterý v poledne pochutnával na obědě, který mu chvilku předtím přivezla pečovatelka z jihlavského centra sociálních služeb, když se ozval zvonek.

„Šel jsem ke dveřím a za nimi stál muž ve věku asi třiceti let. Bylo teplo, takže měl na sobě jenom tričko a kraťasy. Prostě to, co se teď v tom horku nosí,“ pustil se do vyprávění svého příběhu. „Pozdravil a představil se jako pracovník magistrátu. Prý mi přišel říct, že mám nárok na příspěvek,“ pokračoval.

Vysočinské případy podvedených seniorů

  • Pět let za mřížemi stráví bývalá pošťačka Drahomíra Sedmíková, která v letech 2011 a 2012 připravila duševně nemocnou důchodkyni nejen o celoživotní úspory v řádech stovek tisíc korun, ale donutila ji dokonce na sebe přepsat byt. I když měla do vězení nastoupit už do půlky července, ještě v polovině prázdnin se trestu vyhýbala.
  • Tři roky dostával 85letý důchodce z Jihlavy od společnosti Direkt Market nabídkové katalogy. Pravidelně si od ní každých čtrnáct dní objednával léky a další zboží. A stále marně čekal, že mu společnost pošle i výhru 250 tisíc korun, kterou mu neustále slibovala, pokud si koupí další zboží.
  • Před čtyřmi lety přišla v jihlavské Benešově ulici k 88leté důchodkyni žena, jež si chtěla půjčit peníze na odtah poškozeného vozidla. Jako zástavu jí tehdy nechala svou kabelku a tvrdila, že v ní jsou dolary. Seniorka jí půjčila 22 tisíc korun, ale na ženu už čekala marně. V kabelce žádné dolary nebyly.

Přesně přitom věděl, ze které jídelny mu obědy dovážejí. „Chtěl vidět výpis, že jsem zaplatil za celý měsíc, a pak řekl, že je to v pořádku, že na ten příspěvek opravdu nárok mám. Jen je ještě potřeba na žádost nalepit kolek za 625 korun,“ vybavil si.

Když důchodce odvětil, že žádný takový doma nemá, mladý muž se nabídl, že pro něj zajde a hned se zase vrátí, aby žádost společně dokončili. „Neměl jsem drobné, tak jsem mu dal tisíc korun a on odešel. Ještě jsem ho upozorňoval, že musím za chvilku odjet do nemocnice na dialýzu. Ujistil mě, že to stihne. Jenže už jsem ho neviděl,“ povzdechl si Doubek.

To, že naletěl podvodníkovi, definitivně pochopil ve chvíli, kdy odjížděl na pravidelný zákrok do nemocnice a muž se neobjevil. „Ještě že jsem ho aspoň nepustil do bytu, všechno jsme vyřizovali mezi dveřmi. Mohl jsem možná dopadnout i hůř,“ dodal smutně.

Svůj příběh se rozhodl zveřejnit jen proto, aby ostatní varoval. „V životě jsem přišel už o víc než o tisícovku, ale je to strašná lumpárna. Byl jsem rozhozený, chvátal jsem, abych stihl včas dialýzu a přestal jsem být ostražitý,“ krčil rameny.

Navíc ho zlákala i vidina toho, že by měsíčně mohl ušetřit dva tisíce. „Na policii jsem to ani nehlásil. Nechtělo se mi podstupovat celou tu proceduru, která s tím souvisí,“ přiznal Doubek.

Nikomu cizímu neotvírat, zní jednoduchý recept

Že u jeho dveří ten den rozhodně nezvonil pracovník magistrátu, potvrdil také mluvčí radnice Radek Tulis.

„Jednak se při kontaktu s klienty prokazují průkazem, ale především v případech tohoto druhu jedná úřad zcela jinak,“ uvedl. „Pokud by s takovou nabídkou ke klientům přicházel, bylo by to korespondenčně, nikoliv osobně. Podle sdělení vedení odboru sociálních věcí Magistrátu města Jihlavy v úterý žádný takový pracovník v terénu nebyl. Ani nedoprovázel někoho, kdo by něco takového seniorům mohl nabídnout,“ ujišťoval.

Ředitelka Integrovaného centra sociálních služeb Alena Řehořová o dalších podobných případech neví. „Žádný nám doteď nikdo nenahlásil. A myslím, že pokud by k něčemu takovému došlo, určitě by zavolal buď klient sám, nebo někdo z rodiny,“ přesvědčovala.

„Panu Doubkovi jídlo vozíme, to je pravda. A jelikož máme auta označená, asi není až tak těžké si vyhlédnout, kam pečovatelky s obědy pravidelně chodí,“ zamýšlela se nad tím, jak mohl podvodník přijít k informaci, že důchodce odebírá obědy právě od ICSS.

Před podobnými návštěvami, jakou měl podvedený senior v úterý, magistrát důrazně varuje. „Obecně by veřejnost měla mít na paměti, že nikdo nepůjde až k vám domů, aby vám něco dal. Téměř vždy je to proto, aby vám něco vzal. V ‚lepším‘ případě prodal,“ apeloval Tulis.

Zároveň doporučil, aby lidé neotvírali a nekomunikovali s neznámými a nezvanými návštěvníky. „Veškeré nabídky by měli nekompromisně odmítat a obratem volat městskou policii. Připomínáme, že v Jihlavě platí tržní řád, který zakazuje podomní a pouliční prodej,“ doplnil.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Na Vysočině ve druhém kole uspěli starostové, exministr Herman propadl

Jan Tecl.

Na Vysočině uspěli ve druhém kole senátních voleb starostové Jan Tecl z ODS a Hana Žáková z hnutí STAN. Své...

Na Vysočině odhalili pomník Napoleonovu generálovi. Kritici protestovali

Odhalení pomníku napoleonskému generálu Jeanu Boudetovi v Moravských...

Obnovený pomník významnému Napoleonovu generálovi Jeanu Boudetovi odhalili jeho potomci v parku před gymnáziem v...

Kůrovec ohrožuje chráněné Žďárské vrchy, může ublížit i vzácným orlům

Nejhůře z celé Vysočiny je na tom Třebíčsko. Například u Pokojovic hynou celé...

Kůrovcová kalamita, která postihla významnou část smrkových lesů na Vysočině, ohrožuje i výše položenou Chráněnou...

Najdete na iDNES.cz