Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena si za tři roky půjčila na své známé tři miliony. Hrozí jí osm let

  12:04aktualizováno  12:04
Až na osm let může soud poslat do vězení podvodnici, která tři roky žila na dluh svých příbuzných a známých. Po tak dlouhou dobu si na jejich jména půjčovala peníze, celkem téměř tři miliony korun. Půjčky samozřejmě nesplácela. Policie ji obvinila z celé řady podvodů.
Na půjčkách, které sjednávala na jména členů své rodiny a známých, si žena během tří let přišla na téměř tři miliony korun. Ilustrační snímek

Na půjčkách, které sjednávala na jména členů své rodiny a známých, si žena během tří let přišla na téměř tři miliony korun. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Devětadvacetiletá žena si sjednávala úvěry na jiné lidi bez jejich vědomí nebo uzavírala smlouvy na sebe, i když věděla, že úvěry nebude moci splácet.

Ve většině případů uspěla, takže získala celkovou částku necelé tři miliony korun. Splátky ovšem hradila pouze výjimečně.

Prověřování případu pro kriminalisty začalo přijetím trestního oznámení od jednoho z podvedených. Postupně zjistili, že poškozených je daleko více. Někteří další se po zveřejnění případu sami přihlásili a kauza nabrala obří rozměry.

„Provedli jsme rozsáhlé a náročné šetření u finančních společností, vyslechli desítky osob, shromáždili nezbytné informace a písemnosti, vyžádali si a vyhodnotili příslušné dokumenty,“ popsal vedoucí oddělení hospodářské kriminality v Třebíči Antonín Vlček. Další důkazy vyšetřovatelé objevili při domovní prohlídce, když zajistili listinné důkazy a počítač.

Než na ní přišli, stihla si podvodem sjednat 23 půjček

„Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání ženy z Třebíče, která byla obviněna ze spáchání několikanásobného zločinu a přečinu podvodu dílem dokonaných a dílem ukončených ve stádiu pokusu, dále opakovaného přečinu poškození cizích práv a přečinu úvěrového podvodu,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Podvodnici policisté obvinili z toho, že v období od poloviny roku 2011 až do konce loňského roku třiadvacetkrát požádala u finančních společností o poskytnutí úvěru. Smlouvy uzavírala osobně nebo prostřednictvím internetu. Při žádostech zneužívala osobní údaje osob, které znala - příbuzných a známých.

„Na nejbližší příslušníky rodiny bez jejich vědomí uzavřela smlouvy na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření v částkách pohybujících se v řádech stovek tisíc korun,“ pravila Kroutilová. Desítky tisíc jí pak opakovaně vynášely smlouvy o nebankovních půjčkách uzavřené na internetu.

Do žádostí uváděla lživé informace, které dokládala falešnými dokumenty a potvrzeními o příjmech a zaměstnání. Smlouvy za poškozené jejich jménem podepisovala, peníze si poté nechávala zaslat na svůj účet.

„Smlouvy uzavírala, i když věděla, že nebude schopna splátky hradit,“ dodala policejní mluvčí. Zpočátku se o to alespoň občas snažila, postupem času ale byla její situace čím dál tíživější a žena přestala peníze splácet úplně.

Někteří poškození čelili žalobám a soudním exekucím

Podvodnice si někdy nechala finanční hotovost, kromě vlastního účtu, poslat i přímo na účet poškozených. Využila při tom jejich důvěry.

„Jednoho z poškozených, který netušil, že na něho žena sjednala úvěr, například lživě přesvědčila, že jedna klientka potřebuje získat peníze, aniž by o tom věděl její manžel, a proto by k transakci potřebovala využít účet někoho jiného. Když s tím poškozený souhlasil, úvěr byl zaslán na jeho účet. Poškozený peníze vybral a aniž by věděl, že to jsou vlastně jeho peníze, předal finanční částku ženě,“ popsala mechanismus podvodu Jana Kroutilová.

Podvodnice svým jednáním některé z poškozených dostala do velmi nepříjemné situace. Protože nespláceli půjčky, které byly napsané na ně, obracely se finanční instituce na soudy a byly nařízeny exekuce. Dlužníci se navíc objevili v databázi spotřebitelů neplnících své závazky.

Policisté nyní dokončili rozsáhlé vyšetřování a případ předali státnímu zástupci. U soudu bude ženě hrozit vysoký trest. „Vzhledem k tomu, že byla činem způsobena značná škoda, hrozí obviněné ženě trest odnětí svobody až na osm let,“ poznamenala policejní mluvčí.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Obdivovatel Evy Samkové začal závodit až letos. A už mluví o olympiádě

Čtrnáctiletý snowboardista Tomáš Tůma si poprvé zazávodil letos v lednu. Od té...

Zpočátku jezdil jen rekreačně, na své první závody vyrazil z hecu. Hned zazářil. Takový byl start kariéry snowboardisty...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Najdete na iDNES.cz