Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena si za tři roky půjčila na své známé tři miliony. Hrozí jí osm let

  12:04aktualizováno  12:04
Až na osm let může soud poslat do vězení podvodnici, která tři roky žila na dluh svých příbuzných a známých. Po tak dlouhou dobu si na jejich jména půjčovala peníze, celkem téměř tři miliony korun. Půjčky samozřejmě nesplácela. Policie ji obvinila z celé řady podvodů.
Na půjčkách, které sjednávala na jména členů své rodiny a známých, si žena během tří let přišla na téměř tři miliony korun. Ilustrační snímek

Na půjčkách, které sjednávala na jména členů své rodiny a známých, si žena během tří let přišla na téměř tři miliony korun. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Devětadvacetiletá žena si sjednávala úvěry na jiné lidi bez jejich vědomí nebo uzavírala smlouvy na sebe, i když věděla, že úvěry nebude moci splácet.

Ve většině případů uspěla, takže získala celkovou částku necelé tři miliony korun. Splátky ovšem hradila pouze výjimečně.

Prověřování případu pro kriminalisty začalo přijetím trestního oznámení od jednoho z podvedených. Postupně zjistili, že poškozených je daleko více. Někteří další se po zveřejnění případu sami přihlásili a kauza nabrala obří rozměry.

„Provedli jsme rozsáhlé a náročné šetření u finančních společností, vyslechli desítky osob, shromáždili nezbytné informace a písemnosti, vyžádali si a vyhodnotili příslušné dokumenty,“ popsal vedoucí oddělení hospodářské kriminality v Třebíči Antonín Vlček. Další důkazy vyšetřovatelé objevili při domovní prohlídce, když zajistili listinné důkazy a počítač.

Než na ní přišli, stihla si podvodem sjednat 23 půjček

„Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání ženy z Třebíče, která byla obviněna ze spáchání několikanásobného zločinu a přečinu podvodu dílem dokonaných a dílem ukončených ve stádiu pokusu, dále opakovaného přečinu poškození cizích práv a přečinu úvěrového podvodu,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Podvodnici policisté obvinili z toho, že v období od poloviny roku 2011 až do konce loňského roku třiadvacetkrát požádala u finančních společností o poskytnutí úvěru. Smlouvy uzavírala osobně nebo prostřednictvím internetu. Při žádostech zneužívala osobní údaje osob, které znala - příbuzných a známých.

„Na nejbližší příslušníky rodiny bez jejich vědomí uzavřela smlouvy na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření v částkách pohybujících se v řádech stovek tisíc korun,“ pravila Kroutilová. Desítky tisíc jí pak opakovaně vynášely smlouvy o nebankovních půjčkách uzavřené na internetu.

Do žádostí uváděla lživé informace, které dokládala falešnými dokumenty a potvrzeními o příjmech a zaměstnání. Smlouvy za poškozené jejich jménem podepisovala, peníze si poté nechávala zaslat na svůj účet.

„Smlouvy uzavírala, i když věděla, že nebude schopna splátky hradit,“ dodala policejní mluvčí. Zpočátku se o to alespoň občas snažila, postupem času ale byla její situace čím dál tíživější a žena přestala peníze splácet úplně.

Někteří poškození čelili žalobám a soudním exekucím

Podvodnice si někdy nechala finanční hotovost, kromě vlastního účtu, poslat i přímo na účet poškozených. Využila při tom jejich důvěry.

„Jednoho z poškozených, který netušil, že na něho žena sjednala úvěr, například lživě přesvědčila, že jedna klientka potřebuje získat peníze, aniž by o tom věděl její manžel, a proto by k transakci potřebovala využít účet někoho jiného. Když s tím poškozený souhlasil, úvěr byl zaslán na jeho účet. Poškozený peníze vybral a aniž by věděl, že to jsou vlastně jeho peníze, předal finanční částku ženě,“ popsala mechanismus podvodu Jana Kroutilová.

Podvodnice svým jednáním některé z poškozených dostala do velmi nepříjemné situace. Protože nespláceli půjčky, které byly napsané na ně, obracely se finanční instituce na soudy a byly nařízeny exekuce. Dlužníci se navíc objevili v databázi spotřebitelů neplnících své závazky.

Policisté nyní dokončili rozsáhlé vyšetřování a případ předali státnímu zástupci. U soudu bude ženě hrozit vysoký trest. „Vzhledem k tomu, že byla činem způsobena značná škoda, hrozí obviněné ženě trest odnětí svobody až na osm let,“ poznamenala policejní mluvčí.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Najdete na iDNES.cz