Obžalovaný Jan Hodinka přichází k jihlavskému okresnímu soudu.

Obžalovaný Jan Hodinka přichází k jihlavskému okresnímu soudu. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Zájemci se srubů nedočkali, soud to po šesti letech označil za podvod

  • 11
Třicet měsíců s podmíněným odkladem na pět let a náhrada škody. Takový trest vynesl Okresní soud v Jihlavě nad podnikatelem Janem Hodinkou za podvod, který podle verdiktu spáchal na zájemcích o stavbu srubů. Hrozilo mu přitom až osm let vězení.

Hodinkova firma slíbila zájemcům postavit sruby a vybrala od nich na zálohách tři miliony korun. Podnikatel ale společnost vzápětí opustil a lidem zbyly jen oči pro pláč.

Takový je ve zkratce příběh, který se odvíjel od dubna do srpna roku 2007.

Hodinka, tehdejší jednatel stavební firmy Garant Company Building, v té době uzavřel postupně s pěti zájemci smlouvy na stavbu srubových domů a vybral od nich statisícové zálohy.

Místo svých domů se ale lidé dočkali většinou jen slibů a výmluv na problém s dodavateli nebo řemeslníky. Hodinka nakonec z firmy odešel a přestal s klienty komunikovat úplně.

Někteří zájemci už prodali předchozí bydlení

Někteří z nich přitom s vidinou nového bydlení prodali svůj byt a skončili v podnájmu, u příbuzných nebo dokonce v garáži. Po šesti letech se alespoň morálně dočkali satisfakce.

"S výsledkem jsem spokojená. Panu Hodinkovi jsme zaplatili přes 970 tisíc korun a dodal nám pouze kulatinu za 250 tisíc. Pak přestal komunikovat. Srub jsme nakonec postavili svépomocí. Jsem ráda, že soud přehodnotil své původní rozhodnutí," řekla jedna z přítomných poškozených klientek z Jihlavy s odkazem na loňský verdikt stejného soudu, který v dubnu Hodinku osvobodil.

Případ se na stůl soudce Zdeňka Chalupy vrátil začátkem letošního roku po odvolání státního zástupce Kamila Špeldy ke Krajskému soudu v Brně.

Sám Chalupa ve svém zdůvodnění rozsudku uznal, že původní rozhodnutí bylo předčasné. "Soud přihlédl k novým svědectvím i k analýze stavu účtů Hodinkovy společnosti. Z těch vyplynulo, že nebyl schopen své závazky vůči klientům splnit. Soud nemůže dát obžalovanému za pravdu v tom, že vše myslel poctivě. Poškozeným nasliboval hory doly, a když se za několik týdnů nebo měsíců neudělalo nic, vymlouval se znovu. Způsob jeho podnikání byl velmi prapodivný," řekl Chalupa.

Žalobce chce tvrdší trest

Podle něj soud doplnil důkazy a přehodnotil svědectví. Klíčovým pro něj bylo nové svědectví dalšího z už dříve poškozených Hodinkových klientů, Jiřího Petříčka.

"Z dokumentů, které svědek předložil, je zřejmé, že firma pana obžalovaného flagrantně porušila smlouvu," podotkl Chalupa.

Ten vynesl rozsudek i přesto, že nemohl kvůli nemoci vyslechnout posledního předvolaného svědka Pavla Senckého, který měl jako stavbyvedoucí vypovídat právě o Petříčkově stavbě. "Důkazy jsou i tak kompletní," dodal soudce.

Sám Hodinka v závěrečné řeči svou vinu znovu popřel. "Nikoho jsem nepodvedl, není mi to zapotřebí. Firmu jsem předal se 400 tisíc v plusu a dnešní svědek to měl potvrdit. Je za mnou vidět práce," hájil se podnikatel, který aktuálně figuruje v několika firmách, z nichž některé se zabývají fotovoltaikou.

Jeho obhájkyně si ponechala lhůtu na odvolání. Hodinka má během pětileté zkušební lhůty zaplatit poškozeným pohledávky za bezmála tři miliony korun. V opačném případě se mu třicetiměsíční podmíněný trest změní v nepodmíněný.

Státní zástupce Kamil Špelda zhodnotil verdikt soudu jako nedostatečný a proti rozsudku se zřejmě odvolá. "S náhradou škody souhlasím. Požadoval jsem ale nepodmíněný trest a hlavně zákaz činnosti na pět let, čímž se soud vůbec nezabýval," dodal žalobce.