Radnice se rozhodla vyhovět četným stížnostem těch, které podomní prodejci často vytrvale a neodbytně obtěžovali. Ilustrační foto.

Radnice se rozhodla vyhovět četným stížnostem těch, které podomní prodejci často vytrvale a neodbytně obtěžovali. Ilustrační foto. | foto: archiv, MF DNES

Podomní prodejci mají v Havlíčkově Brodě utrum, zákaz chystá i Jihlava

  • 0
Po Bystřici nad Pernštejnem a Pelhřimovu schválilo další město na Vysočině zákaz podomního nabízení služeb a zboží. Radnice se rozhodla vyhovět četným stížnostem těch, které prodejci často vytrvale a neodbytně obtěžovali.

"Těch případů je tolik, že už je to neúnosné. Jedná se především o zprostředkovatele, kteří nabízejí dům od domu smlouvy na odběr nějakého druhu zboží nebo služby. Tento typ prodeje je veřejností často kritizován jako nepřiměřený zásah do soukromí," upřesnil starosta města Jan Tecl.

Hrozba pokuty má chránit hlavně seniory

Brodská radnice nechala měsíční lhůtu na to, aby věc vešla ve známost. Od 1. března ovšem už za porušení zákazu, které je bráno jako správní delikt, hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

"Pokud občané zjistí porušení, doporučujeme, aby se ihned obrátili na městskou policii, která dá podnět k šetření živnostenskému úřadu," podotkl Tecl.

Oběťmi se stávají hlavně starší občané, kteří nátlakovému způsobu nabídky podléhají nejčastěji. "Chtěli jsme tím ochránit především tuto vyšší věkovou skupinu obyvatel," potvrdil havlíčkobrodský starosta.

Vlastní zkušenosti s podomními prodejci má i důchodkyně Anna Vencová bydlící nedaleko centra města ve čtvrti Letná.

"Většinou u nás zvoní s nabídkami výhodnějších cen energií - elektřiny nebo plynu. Naposledy to bylo asi před třemi týdny. Jsou hodně neodbytní a je nepříjemné je stále odmítat, což dělám vždy pro jistotu z okna v patře. Nerada bych cizí lidi, o kterých nic nevím, i když se třeba prokazují průkazy, pouštěla do baráku," popisuje Vencová, která zákaz pro podomní prodej vítá.

Podobnou stopku prodejcům nedávno vystavili v Bystřici nad Pernštejnem a od Nového roku také v Pelhřimově.

"Zákaz podomního prodeje jsme schvalovali koncem loňského roku, když se nám před Vánocemi začaly množit stížnosti občanů na obtěžování prodejci zvonícími po domech," zdůvodnil pelhřimovský starosta Leopold Bambula.

Vyhlášku připravuje i Jihlava, Třebíč ne

Mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis MF DNES sdělil, že i krajské město se s podomními prodejci potýká a chystá konkrétní opatření.

"Jihlava připravuje vyhlášku omezující či zakazující podomní prodej. Ke schvalování zastupitelstvem města by měla jít ještě letos," informoval Tulis. Zároveň magistrát pracuje na omezení pouličního prodeje.

Naopak Třebíč s podomními prodejci zásadní problém nemá. "Podomní a pouliční nabízení služeb a drobného zboží nepovažuje radnice za ideální způsob oslovení zákazníků. Nicméně vyhlášku k jeho omezení město nepřipravuje," uvedl mluvčí Třebíče Ivan Přibík.

Žďár omezí prodej v ulicích

Metr na podomní prodejce zatím nemají ani ve Žďáru nad Sázavou. Jeho místostarosta Ladislav Bárta však podotkl, že se problémem radnice intenzivně zabývá.

"Trampoty s tím máme, a proto chceme minimálně v objektech města podomní prodej omezit. Týkat se bude zejména domovů s pečovatelskou službou," uvedl Bárta. Zákaz podomního prodeje by ve Žďáru měl být podobně jako v Brodě součástí tržního řádu a radnice chce současně řešit například i prodej v ulicích.