Podomní prodejci mají v Havlíčkově Brodě utrum, zákaz chystá i Jihlava

  9:31aktualizováno  9:31
Po Bystřici nad Pernštejnem a Pelhřimovu schválilo další město na Vysočině zákaz podomního nabízení služeb a zboží. Radnice se rozhodla vyhovět četným stížnostem těch, které prodejci často vytrvale a neodbytně obtěžovali.

Radnice se rozhodla vyhovět četným stížnostem těch, které podomní prodejci často vytrvale a neodbytně obtěžovali. Ilustrační foto. | foto: archivMF DNES

"Těch případů je tolik, že už je to neúnosné. Jedná se především o zprostředkovatele, kteří nabízejí dům od domu smlouvy na odběr nějakého druhu zboží nebo služby. Tento typ prodeje je veřejností často kritizován jako nepřiměřený zásah do soukromí," upřesnil starosta města Jan Tecl.

Hrozba pokuty má chránit hlavně seniory

Brodská radnice nechala měsíční lhůtu na to, aby věc vešla ve známost. Od 1. března ovšem už za porušení zákazu, které je bráno jako správní delikt, hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

"Pokud občané zjistí porušení, doporučujeme, aby se ihned obrátili na městskou policii, která dá podnět k šetření živnostenskému úřadu," podotkl Tecl.

Oběťmi se stávají hlavně starší občané, kteří nátlakovému způsobu nabídky podléhají nejčastěji. "Chtěli jsme tím ochránit především tuto vyšší věkovou skupinu obyvatel," potvrdil havlíčkobrodský starosta.

Vlastní zkušenosti s podomními prodejci má i důchodkyně Anna Vencová bydlící nedaleko centra města ve čtvrti Letná.

"Většinou u nás zvoní s nabídkami výhodnějších cen energií - elektřiny nebo plynu. Naposledy to bylo asi před třemi týdny. Jsou hodně neodbytní a je nepříjemné je stále odmítat, což dělám vždy pro jistotu z okna v patře. Nerada bych cizí lidi, o kterých nic nevím, i když se třeba prokazují průkazy, pouštěla do baráku," popisuje Vencová, která zákaz pro podomní prodej vítá.

Podobnou stopku prodejcům nedávno vystavili v Bystřici nad Pernštejnem a od Nového roku také v Pelhřimově.

"Zákaz podomního prodeje jsme schvalovali koncem loňského roku, když se nám před Vánocemi začaly množit stížnosti občanů na obtěžování prodejci zvonícími po domech," zdůvodnil pelhřimovský starosta Leopold Bambula.

Vyhlášku připravuje i Jihlava, Třebíč ne

Mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis MF DNES sdělil, že i krajské město se s podomními prodejci potýká a chystá konkrétní opatření.

"Jihlava připravuje vyhlášku omezující či zakazující podomní prodej. Ke schvalování zastupitelstvem města by měla jít ještě letos," informoval Tulis. Zároveň magistrát pracuje na omezení pouličního prodeje.

Naopak Třebíč s podomními prodejci zásadní problém nemá. "Podomní a pouliční nabízení služeb a drobného zboží nepovažuje radnice za ideální způsob oslovení zákazníků. Nicméně vyhlášku k jeho omezení město nepřipravuje," uvedl mluvčí Třebíče Ivan Přibík.

Žďár omezí prodej v ulicích

Metr na podomní prodejce zatím nemají ani ve Žďáru nad Sázavou. Jeho místostarosta Ladislav Bárta však podotkl, že se problémem radnice intenzivně zabývá.

"Trampoty s tím máme, a proto chceme minimálně v objektech města podomní prodej omezit. Týkat se bude zejména domovů s pečovatelskou službou," uvedl Bárta. Zákaz podomního prodeje by ve Žďáru měl být podobně jako v Brodě součástí tržního řádu a radnice chce současně řešit například i prodej v ulicích.Nejčtenější

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Další z rubriky

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Kostel svaté Kateřiny v Brodě je bez střechy, novou dostane až na jaře

Po snesení střechy kostela svaté Kateřiny se lidem v Havlíčkově Brodě otevřel...

Takový pohled nezažili obyvatelé Havlíčkova Brodu minimálně několik desítek a dost možná i stovek let. Kostel svaté...

V soudní válce starostů Fryšavy o kanalizaci se objevila záhadná smlouva

Před žďárským soudem stanul bývalý starosta Fryšavy pod Žákovou horou Josef...

Kolik verzí dohody o zkrácení záruční doby existuje? To je otázka, kterou bude muset vyřešit žďárský okresní soud v...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz