"Moje investice do podnikání přišly vniveč," říká třebíčský podnikatel Zdeněk Jonáš. "Po tom, co to tu zavřeli a já přišel o zákazníky, jsem se musel živit v terénu brigádami," dodal. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Uzavírka připravila podnikatele v Třebíči o práci. Chtějí odškodnění

  • 1
Dva a půl roku se v Třebíči budovala protipovodňová opatření. Po celou dobu byli od světa odříznutí podnikatelé podél řeky. Ti nyní požadují po městu náhradu škody, celou dobu byli bez zákazníků.

Dva podnikatelé z Třebíče tvrdí, že kvůli budování ochrany proti velké vodě se k nim dva a půl roku nikdo nedostal, a to není všechno.

"Těžké stroje tu způsobily popraskání domů. Finální práce prováděné při výstavbě chodníků mě zase připravily o sokl a o dešťovou kanalizaci, kterou jsem musel znovu obnovit. A to mě ještě čeká kompletní odkanalizování dílny. To bude stát další peníze," říká  Zdeněk Jonáš, jeden z poškozených podnikatelů z třebíčské Zdislaviny.

Čtyři miliony přišly vniveč

Jeho pneuservis osmnáct let prosperoval do doby, než mu uzavřeli příjezdovou cestu kvůli protipovodňovým opatřením, čištění řeky a výstavbě lávky. Provozovna ho stála čtyři miliony.

"Moje investice do podnikání přišly vniveč," říká smutně. "Po tom, co to tu zavřeli a já přišel o zákazníky, jsem se musel živit v terénu brigádami," upřesnil Jonáš.

Na střádání úspor nepomyslel, o to víc ho situace zasáhla.

"Za ty roky se sice něco vrátilo, ale něco jsme samozřejmě utratili. Peníze musíte točit," pravil. Podnikal od roku 1991 do roku 2009, kdy k němu kvůli uzavírce přestali jezdit zákazníci.

Škody na ušlém zisku a majetku se chystá po městu vymáhat právní cestou. "Měli by se ke mně připojit čtyři lidé z ulice. Byli jsme dva a půl roku bez financí kvůli kompletní uzavírce," říká Jonáš.

Jak dodává, má už právníka, s nímž vyčíslí škody a bude požadovat ušlý zisk. O konkrétní částce zatím hovořit nechce. Do oprav pozemku zdevastovaného těžkými vozy zatím vložil asi deset tisíc korun. Další opravy ho teprve čekají.

Od 1. září letošního roku se podle Jonáše sice Zdislavina vrátila do normálu a cesty už jsou průjezdné, přesto se podle něj podnikání po takové odmlce špatně rozjíždí. "Klienti jsou pryč, ti na vás čekat nebudou," říká.

Opravář musel k lidem chodit

"Já jsem za zákazníky musel chodit nebo brát, co mi lidi donesli v rukách. Jinak jsem byl dva a půl roku odstřihlý," popsal Milan Zlatuška, který před uzavřením silnice v létě 2009 provozoval od devadesátého roku opravnu elektrospotřebičů.

"Prosil jsem úředníky, aby mi dali cedulku Vjezd povolen. Neumožnili to. Že tu ten zákaz vjezdu musí být a ty práce jsou veřejně prospěšná činnost, tak na to nemáme nárok," vzpomněl Zlatuška.

I on si stěžoval na praskliny u domu. "Mně se ta auta přímo před domem shlukovala, takže praskliny a spodek zdi poničený také mám. Kolikrát jsem ani za tím zákazníkem vyjet nemohl," líčí.

"Třeba třikrát denně mi tu blokovali výjezdovou cestu. Někdy přijeli policisté, a jak odjeli, tak tu auto bylo znovu," říká Zlatuška.

Ten se už s úředníky na opravě spodku zdi domlouval. "Byli se tu na to podívat, včera mi přislíbili, že to udělají. Ale to jsou sliby, které slyším tři měsíce. Termín, kdy to bude, stále nemám," uvedl podnikatel.

"Trochu mě zachránilo, že provádím i instalace. Ale jinak lidi už jsou pryč," dodává. I on chce celou věc řešit přes právníky.

"Byly tam především stížnosti na stav chodníku a vozovky. To se spravilo. Ale že by si někdo stěžoval přímo v průběhu prací, to slyším poprvé," uvedl třebíčský starosta Pavel Heřman.

Jak by reagoval, kdyby po městu chtěl někdo z podnikatelů náhradu škody, neví. "To jsou věci, které se domlouvají dopředu. Záleží, jestli by to bylo oprávněné," pokrčil rameny.