Na jižním okraji Světlé nad Sázavou vyroste šedesát rodinných domků, bytovky i

Na jižním okraji Světlé nad Sázavou vyroste šedesát rodinných domků, bytovky i nové náměstí. | foto: Vizualizace: Stříbrný Atelier architektura & design spol. s r.o.

Světlá nebude „mrtvým městem“, chystá totiž luxusní lokalitu na bydlení

  • 2
Po krachu skláren před dvěma lety mluvili někteří realitní makléři o Světlé nad Sázavou jako o "mrtvém městě". Jenže mrtvo tam nebude. Kují se tam totiž plány na exkluzivní lokalitu pro luxusní bydlení na jižním okraji města.

Exkluzivní bydlení ve výjimečném místě, tak s nadšením hovoří světelský starosta Jan Tourek o plánu na výstavbu sídliště na zelené louce.

Na jižním okraji města vyroste šedesátka rodinných domků, bytovky i náměstí. "Máme hotovou urbanistickou studii, do konce roku změníme územní plán a celou lokalitu vyčleníme jen pro bydlení a služby. Budou tam rodinné domky, bytovky, obchody, služby, parkovací místa, zeleň i náměstíčko," vylíčil světelský starosta.

Nová lokalita vyroste nad zámeckým parkem u výpadovky na Humpolec. Jižní okraj města by se tam měl rozrůst až o šest desítek rodinných domků, sedm bytovek, z toho pět větších s více vchody.

Chybět tam nebudou ani další potřebné stavby: parkoviště, komunikace, chodníky, veřejná prostranství. "Bude to opravdu jako nové městečko," konstatoval starosta.

Zastavěno má být 11 hektarů plochy

To vše by mělo vyrůst v příštích letech na 11 hektarech. Celou plochu vlastní soukromník, ve Světlé známá rodina Morawetzů, které patří množství pozemků okolo celého města. A ta rodina se má prostřednictvím svých zmocněnců výstavby ujmout.

Parcely připraví a nabídne je lidem k prodeji. "Jejich rozloha by měla být zhruba od devíti set do jedenácti set metrů čtverečních," přiblížil Jiří Bárta ze světelského stavebního úřadu.

Jak dodal, v prvních etapách by se měly obsadit zhruba čtyři hektary, poté budou následovat další.

Pro příští rok se počítá s první etapou, v níž se bude prodávat zhruba patnáct parcel pro rodinné domky podél parku a postaví se tam příjezdová komunikace.

Hned poté by měla následovat etapa druhá a třetí, které zaplní okolí nové příjezdové komunikace směrem k centru. Vyrostou tam bytovky, obchody i náměstíčko.

I když pro radnici neexistuje žádná taková povinnost, vstoupilo do připravované soukromé výstavby i město. Radnice nechala zpracovat urbanistickou studii, která přišla na čtvrt milionu.

"Je to výstavní lokalita. Chtěli jsme tak zamezit živelné výstavbě bez jakéhokoliv plánu a koncepce. Teď víme, jak bude sídliště vypadat v budoucnu," vysvětlil starosta Tourek.

"Pokud je výstavba chaotická a živelná, objevují se problémy s připojením sítí i třeba s kapacitou komunikací. Toho bychom se měli vyvarovat," dodal.

Zadarmo to určitě nebude

Jak rychle se podaří novou lokalitu zaplnit, záleží na rychlosti investora i na zájmu o nové a podle vedení města i exkluzivnější parcely.

Jejich cena totiž bude určitě vyšší než nynějších 650 korun za metr čtvereční v městem rozprodávané lokalitě Pod Vodárnou. Pro srovnání, soukromníkem připravené parcely se třeba v Havlíčkově Brodě před dvěma roky prodávaly od 1 800 korun za metr.

Přesto je vedení města optimistické. Věří, že se za pár let podaří lokalitu zaplnit a že v ní vznikne jakési druhé centrum na opačné straně Sázavy. Pomoci k tomu mohou právě sklárny, které opětovně rozjely výrobu a zaměstnávají už stovky lidí.