Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavská radnice zaměstnala šéfovu manželku, zástupce koalice protestuje

  17:53aktualizováno  17:53
V čele jihlavského magistrátu začíná být pořádné horko. Vlivný podnikatel a zástupce koaličního Fora Jihlava Miroslav Tomanec začal „ostřelovat“ pozice samotného šéfa městských úředníků Lubomíra Dohnala a dlouholetého radního lidovců Josefa Kodeta kvůli výběrovému řízení na místo vedoucí.

Šéf magistrátních úředníků Lubomír Dohnal (vlevo) je vlivným mužem na radnici. Takto loni zavěšoval primátorský řetěz právě zvolenému Rudolfu Chloupkovi z ČSSD. V té chvíli již bylo rozhodnuto, že Dohnalova manželka bude vedoucí. | foto: ČTK

Miroslav Tomanec je jihlavský vinárník, kavárník, restauratér a pivovarník, který se snaží oživit centrum města. Podniká mimo jiné v Radniční restauraci na náměstí. Na magistrát to má jen pár kroků.

Pozoruhodné je, že od voleb je Tomanec z vnějšího pohledu nejaktivnějším zástupcem koaličního Fora, přestože není radním ani zastupitelem. O jeho činnosti v radničních kruzích se mluví mnohem více než o působení jeho zvolených kolegů.

Nyní se snaží otřást pozicemi dvou mužů na významných místech, kteří jsou spojeni s jihlavskou radnicí už dlouhé roky.

„Nejvyšším úředníkem je zde tajemník Lubomír Dohnal, který je nadřízený všem zaměstnancům města. Řídí a kontroluje jejich činnost, stanovuje jim platy. A výběrového řízení na velmi důležitou pozici vedoucí vodoprávního úřadu, téměř v přímé podřízenosti tajemníka, se účastní i jeho manželka a vyhraje. Asi nikoli náhodou, když předsedou komise je tajemníkův dlouholetý parťák z vedení města Josef Kodet,“ kritizuje Tomanec.

Jana Dohnalová se loni opravdu stala vedoucí vodoprávního úřadu. Ve výběrové komisi byl lidovec Kodet a magistrátní úředníci – Dohnalovi podřízení. „Komise tedy rozhodne, jak má. Není divu, také bych se nevzepřel. Zkuste v tomto případě vyjádřit jiný názor a pak pokračovat v práci pod tajemníkem,“ doplňuje podnikatel.

Podle něj dostala na frak nezávislost výběrového řízení. Když už Dohnalová chtěla vést vodoprávní úřad, měl její muž ustoupit a opustit místo tajemníka.

Před Dohnalovými už byli Pospíchalovi

Tomanec se domnívá, že „manželé ve funkcích“ mohou zkomplikovat i současné spory o vodohospodářský majetek. „Vedoucí bude muset rozhodovat nezávisle ve sporech, kde jednou stranou bude město. Opravdu nestranně, když ve městě je nejvyšším úředníkem její manžel? Byli by krajně nezodpovědní právníci druhé strany, kdyby na to účinně nepoukázali,“ pokračuje Tomanec.

Podle radního Josefa Kodeta bylo výběrové řízení v pořádku. „Paní Dohnalová byla mezi uchazeči nejlepší, s tím se nedá nic dělat,“ uvádí.

A považuje za špatné diskriminovat manželku jen proto, že je na radnici šéfem její muž. Podle Kodeta již dříve pracovali na magistrátu manželé Pospíchalovi. Ona je dodnes na právním oddělení, on byl dříve náměstkem primátora a dnes pracuje v městské firmě Jihlavské vodovody a kanalizace.

„A nebyl problém. Pokud v tom chce někdo něco hledat, tak ať hledá,“ doplňuje Kodet. A tvrdí, že kdyby kritici seděli ve výběrové komisi, uznali by oprávněnost volby. Považuje také za běžnou a zavedenou praxi, že své budoucí kolegy vybírají i sami zástupci úředníků.

Tajemník Dohnal vidí za kritikou pohled škarohlída. Prý se dvakrát snažil manželce rozmluvit účast ve výběrovém řízení. Potřetí se mu to už nepovedlo.

Jeho žena dříve pracovala v geodetické firmě a pak byla referentkou tam, kde je dnes na radnici vedoucí. I na místo referentky absolvovala konkurz a v komisi byl Josef Kodet.

Z pěti přihlášených byla nejlepší

„Žádný zákon jsem neporušil. Když jsem se dozvěděl, že manželka se zúčastní výběrového řízení, šel jsem to oznámit svému nadřízenému, což byl tehdy primátor Vymazal. Požádal jsem ho, aby šel sám do komise, nebo aby někoho z kolegů nominoval. Zkrátka aby tam byl politický dohled a nebyly pochybnosti, že jsem zmanipuloval komisi nebo upravil výsledky,“ popisuje Dohnal.

Vymazal doporučil, aby šel do komise tehdejší náměstek a nynější primátor Rudolf Chloupek. Jenže ten onemocněl, a tak jej vystřídal Kodet.

Jana Dohnalová prý všechny přesvědčila, že je z pěti uchazečů nejlepší. Pohovor se odehrál loni krátce po komunálních volbách.

Dohnal by teoreticky mohl dát své manželce výpověď, odvolat ji z funkce či rozhodnout o osobním příplatku. Podle svých slov se ale řídí jen tím, co navrhne manželčina nadřízená a jeho podřízená – vedoucí odboru Katarína Ruschková.

„Nikdy jsem manželce nenavrhl korunu, nikdy jsem neposuzoval její práci,“ dodává Dohnal, jenž podepisuje platové výměry všem městským úředníkům. Je též držitelem osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu, jemuž poskytl informace o změně zaměstnání manželky.

Miroslav Tomanec se chce v celé věci obrátit i na ředitele krajského úřadu.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz