Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavská radnice zaměstnala šéfovu manželku, zástupce koalice protestuje

  17:53aktualizováno  17:53
V čele jihlavského magistrátu začíná být pořádné horko. Vlivný podnikatel a zástupce koaličního Fora Jihlava Miroslav Tomanec začal „ostřelovat“ pozice samotného šéfa městských úředníků Lubomíra Dohnala a dlouholetého radního lidovců Josefa Kodeta kvůli výběrovému řízení na místo vedoucí.

Šéf magistrátních úředníků Lubomír Dohnal (vlevo) je vlivným mužem na radnici. Takto loni zavěšoval primátorský řetěz právě zvolenému Rudolfu Chloupkovi z ČSSD. V té chvíli již bylo rozhodnuto, že Dohnalova manželka bude vedoucí. | foto: ČTK

Miroslav Tomanec je jihlavský vinárník, kavárník, restauratér a pivovarník, který se snaží oživit centrum města. Podniká mimo jiné v Radniční restauraci na náměstí. Na magistrát to má jen pár kroků.

Pozoruhodné je, že od voleb je Tomanec z vnějšího pohledu nejaktivnějším zástupcem koaličního Fora, přestože není radním ani zastupitelem. O jeho činnosti v radničních kruzích se mluví mnohem více než o působení jeho zvolených kolegů.

Nyní se snaží otřást pozicemi dvou mužů na významných místech, kteří jsou spojeni s jihlavskou radnicí už dlouhé roky.

„Nejvyšším úředníkem je zde tajemník Lubomír Dohnal, který je nadřízený všem zaměstnancům města. Řídí a kontroluje jejich činnost, stanovuje jim platy. A výběrového řízení na velmi důležitou pozici vedoucí vodoprávního úřadu, téměř v přímé podřízenosti tajemníka, se účastní i jeho manželka a vyhraje. Asi nikoli náhodou, když předsedou komise je tajemníkův dlouholetý parťák z vedení města Josef Kodet,“ kritizuje Tomanec.

Jana Dohnalová se loni opravdu stala vedoucí vodoprávního úřadu. Ve výběrové komisi byl lidovec Kodet a magistrátní úředníci – Dohnalovi podřízení. „Komise tedy rozhodne, jak má. Není divu, také bych se nevzepřel. Zkuste v tomto případě vyjádřit jiný názor a pak pokračovat v práci pod tajemníkem,“ doplňuje podnikatel.

Podle něj dostala na frak nezávislost výběrového řízení. Když už Dohnalová chtěla vést vodoprávní úřad, měl její muž ustoupit a opustit místo tajemníka.

Před Dohnalovými už byli Pospíchalovi

Tomanec se domnívá, že „manželé ve funkcích“ mohou zkomplikovat i současné spory o vodohospodářský majetek. „Vedoucí bude muset rozhodovat nezávisle ve sporech, kde jednou stranou bude město. Opravdu nestranně, když ve městě je nejvyšším úředníkem její manžel? Byli by krajně nezodpovědní právníci druhé strany, kdyby na to účinně nepoukázali,“ pokračuje Tomanec.

Podle radního Josefa Kodeta bylo výběrové řízení v pořádku. „Paní Dohnalová byla mezi uchazeči nejlepší, s tím se nedá nic dělat,“ uvádí.

A považuje za špatné diskriminovat manželku jen proto, že je na radnici šéfem její muž. Podle Kodeta již dříve pracovali na magistrátu manželé Pospíchalovi. Ona je dodnes na právním oddělení, on byl dříve náměstkem primátora a dnes pracuje v městské firmě Jihlavské vodovody a kanalizace.

„A nebyl problém. Pokud v tom chce někdo něco hledat, tak ať hledá,“ doplňuje Kodet. A tvrdí, že kdyby kritici seděli ve výběrové komisi, uznali by oprávněnost volby. Považuje také za běžnou a zavedenou praxi, že své budoucí kolegy vybírají i sami zástupci úředníků.

Tajemník Dohnal vidí za kritikou pohled škarohlída. Prý se dvakrát snažil manželce rozmluvit účast ve výběrovém řízení. Potřetí se mu to už nepovedlo.

Jeho žena dříve pracovala v geodetické firmě a pak byla referentkou tam, kde je dnes na radnici vedoucí. I na místo referentky absolvovala konkurz a v komisi byl Josef Kodet.

Z pěti přihlášených byla nejlepší

„Žádný zákon jsem neporušil. Když jsem se dozvěděl, že manželka se zúčastní výběrového řízení, šel jsem to oznámit svému nadřízenému, což byl tehdy primátor Vymazal. Požádal jsem ho, aby šel sám do komise, nebo aby někoho z kolegů nominoval. Zkrátka aby tam byl politický dohled a nebyly pochybnosti, že jsem zmanipuloval komisi nebo upravil výsledky,“ popisuje Dohnal.

Vymazal doporučil, aby šel do komise tehdejší náměstek a nynější primátor Rudolf Chloupek. Jenže ten onemocněl, a tak jej vystřídal Kodet.

Jana Dohnalová prý všechny přesvědčila, že je z pěti uchazečů nejlepší. Pohovor se odehrál loni krátce po komunálních volbách.

Dohnal by teoreticky mohl dát své manželce výpověď, odvolat ji z funkce či rozhodnout o osobním příplatku. Podle svých slov se ale řídí jen tím, co navrhne manželčina nadřízená a jeho podřízená – vedoucí odboru Katarína Ruschková.

„Nikdy jsem manželce nenavrhl korunu, nikdy jsem neposuzoval její práci,“ dodává Dohnal, jenž podepisuje platové výměry všem městským úředníkům. Je též držitelem osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu, jemuž poskytl informace o změně zaměstnání manželky.

Miroslav Tomanec se chce v celé věci obrátit i na ředitele krajského úřadu.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Za údajně předražené krajské sypače navrhl žalobce až sedmiletý trest

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Šest až sedm let ve vězení a k tomu finanční tresty ve výši půl milionu a dva miliony korun. To je návrh státního...

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz