Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podle anonymu využívají pacienti plicní léčebnu jen k zimnímu pobytu

  18:03aktualizováno  18:03
S fungováním humpolecké plicní léčebny je spokojeno město i její vedení. Některým obyvatelům ale přijde zbytečná. Dokonce na kraj a zdravotní pojišťovnu posílají anonymní dopisy a tvrdí, že v léčebně pacienty léčí jen kapkami proti kašli.

Plicní léčebna v Humpolci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Představte si, že máte potíže s dýcháním. Pošlou vás na vyšetření a pak do léčebny plicních onemocnění. Možná do Humpolce. Představte si, že by vám bylo jakž takž dobře a chtěli byste se podívat i do města, jít si zakouřit (i když to byste asi neměli) a víte, že na to máte právo a nikdo, ani lékařský personál, vám to nemůže zakázat.

Anebo jinak. Představte si, že jste dejme tomu soused plicní léčebny a vidíte, že si lidé odtud chodí, jak se jim zlíbí, občas si zajdou na pivko do místního restauračního zařízení a často chodí kouřit. A to se vám nelíbí. Proč by v dnešní době, kdy se ve zdravotnictví šetří, měla existovat takováto zařízení, kam si lidé vlastně chodí odpočinout?

"Léčebna v Humpolci je sice malá, ale úplně zbytečná. Drtivá většina pacientů si toto zařízení oblíbila k pravidelnému zimnímu pobytu – nemusí doma topit a vařit," uvedla jedna z obyvatelek města, která si nepřála být jmenována.

Léčebna si mezi pacienty nevybírá

Primář a zároveň ředitel léčebny však v tomto nařčení vidí jednoznačně neznalost poměrů a právních ustanovení.

"Pokud se pacient cítí relativně dobře, nemůžeme mu zakázat, aby šel ven, když nám řekne, že se chce projít nebo si chce něco koupit. Nemůžeme přece kontrolovat, zda si náhodou nezajde do hospody nebo nejde kouřit. Jsou to dospělí lidé a my nemáme právo omezovat jejich svobodu," vyjádřil se Tomáš Drasnar.

Ředitel plicní léčebny v Humpolci Tomáš Drasnar.

"A to, že po dobu hospitalizace pacient nemusí doma vařit a topit, je asi celkem logické. Platí si pobyt tady," dodal jedním dechem primář. Podle něj si také léčebna rozhodně nevybírá, koho do následné péče přijme a koho ne.

"To je záležitost lékařů specialistů a ambulantních vyšetření. Oni musí dát doporučení a pak můžeme pacienta přijmout," vysvětlil Drasnar.

Podle něj rozhodně není léčebna zbytečná. Disponuje osmi desítkami lůžek, pacienti se zde léčí nejen s klasickými plicními nemocemi, ale i s nádory.

Léčí tam kapkami proti kašli, stěžuje si obyvatelka

"V dnešní době to zní jako sci-fi, ale znám i ze svého příbuzenstva několik lidí, kteří zde byli ‚léčeni‘ jen kapkami proti kašli," přisadila si dále obyvatelka.

"Vzhledem k tomu, že pacienty přijímáme s vážnými chorobami, které musíme léčit, není možné, abychom jim podávali jen kapky proti kašli," vysvětlil primář. Podle něj jsou taková nařčení velmi vážná a poškozují jméno léčebny.

Anonymy na léčebnu přišly už několikrát

Od roku 1995 měli potíže s anonymy už dvakrát. V roce 2010 na kraj přišly další dva dopisy, při prošetření však bylo zjištěno, že daný pisatel je prostě chronický stěžovatel.

Léčebnu spravuje město Humpolec, které je však s jejím fungováním naprosto spokojeno. "S léčebnou nejsou vůbec žádné problémy, vše je v pořádku," kroutil nad psaním anonymů starosta města Jiří Kučera.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Opilý koledník brutálně napadl mladého muže, policie hledá poškozeného

napadení kluka partou mladíků

Mladého muže v centru Jihlavy bezdůvodně napadl podnapilý mladistvý útočník. Opakovaně ho povalil na zem, bil ho a...

Najdete na iDNES.cz