Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podle anonymu využívají pacienti plicní léčebnu jen k zimnímu pobytu

  18:03aktualizováno  18:03
S fungováním humpolecké plicní léčebny je spokojeno město i její vedení. Některým obyvatelům ale přijde zbytečná. Dokonce na kraj a zdravotní pojišťovnu posílají anonymní dopisy a tvrdí, že v léčebně pacienty léčí jen kapkami proti kašli.

Plicní léčebna v Humpolci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Představte si, že máte potíže s dýcháním. Pošlou vás na vyšetření a pak do léčebny plicních onemocnění. Možná do Humpolce. Představte si, že by vám bylo jakž takž dobře a chtěli byste se podívat i do města, jít si zakouřit (i když to byste asi neměli) a víte, že na to máte právo a nikdo, ani lékařský personál, vám to nemůže zakázat.

Anebo jinak. Představte si, že jste dejme tomu soused plicní léčebny a vidíte, že si lidé odtud chodí, jak se jim zlíbí, občas si zajdou na pivko do místního restauračního zařízení a často chodí kouřit. A to se vám nelíbí. Proč by v dnešní době, kdy se ve zdravotnictví šetří, měla existovat takováto zařízení, kam si lidé vlastně chodí odpočinout?

"Léčebna v Humpolci je sice malá, ale úplně zbytečná. Drtivá většina pacientů si toto zařízení oblíbila k pravidelnému zimnímu pobytu – nemusí doma topit a vařit," uvedla jedna z obyvatelek města, která si nepřála být jmenována.

Léčebna si mezi pacienty nevybírá

Primář a zároveň ředitel léčebny však v tomto nařčení vidí jednoznačně neznalost poměrů a právních ustanovení.

"Pokud se pacient cítí relativně dobře, nemůžeme mu zakázat, aby šel ven, když nám řekne, že se chce projít nebo si chce něco koupit. Nemůžeme přece kontrolovat, zda si náhodou nezajde do hospody nebo nejde kouřit. Jsou to dospělí lidé a my nemáme právo omezovat jejich svobodu," vyjádřil se Tomáš Drasnar.

Ředitel plicní léčebny v Humpolci Tomáš Drasnar.

"A to, že po dobu hospitalizace pacient nemusí doma vařit a topit, je asi celkem logické. Platí si pobyt tady," dodal jedním dechem primář. Podle něj si také léčebna rozhodně nevybírá, koho do následné péče přijme a koho ne.

"To je záležitost lékařů specialistů a ambulantních vyšetření. Oni musí dát doporučení a pak můžeme pacienta přijmout," vysvětlil Drasnar.

Podle něj rozhodně není léčebna zbytečná. Disponuje osmi desítkami lůžek, pacienti se zde léčí nejen s klasickými plicními nemocemi, ale i s nádory.

Léčí tam kapkami proti kašli, stěžuje si obyvatelka

"V dnešní době to zní jako sci-fi, ale znám i ze svého příbuzenstva několik lidí, kteří zde byli ‚léčeni‘ jen kapkami proti kašli," přisadila si dále obyvatelka.

"Vzhledem k tomu, že pacienty přijímáme s vážnými chorobami, které musíme léčit, není možné, abychom jim podávali jen kapky proti kašli," vysvětlil primář. Podle něj jsou taková nařčení velmi vážná a poškozují jméno léčebny.

Anonymy na léčebnu přišly už několikrát

Od roku 1995 měli potíže s anonymy už dvakrát. V roce 2010 na kraj přišly další dva dopisy, při prošetření však bylo zjištěno, že daný pisatel je prostě chronický stěžovatel.

Léčebnu spravuje město Humpolec, které je však s jejím fungováním naprosto spokojeno. "S léčebnou nejsou vůbec žádné problémy, vše je v pořádku," kroutil nad psaním anonymů starosta města Jiří Kučera.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Do voleb se řítí i Iran-Men, Dlouháni, U mě dobrý či Pozitivní vlna

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Blížící se komunální volby mají zvláště na vesnicích i svoji úsměvnou stránku. Kupříkladu v Nových Dvorech na Žďársku...

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Jihlavu před volbami trápí stále stejné problémy: kanály a zimní stadion

Všech osm lip u morového sloupu je ve vážném stavu. Tři z nich budou muset být...

Rozvíjející se zoo, vylepšená městská hromadná doprava, ale také tápání kolem Horáckého zimního stadionu a nedořešený...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz