Stavba Pavilonu urgentní a intenzivní péče jihlavské nemocnice začala v březnu...

Stavba Pavilonu urgentní a intenzivní péče jihlavské nemocnice začala v březnu roku 2011. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pod novým nemocničním pavilonem se ve 13. století hledalo stříbro

  • 0
Dělníci se na stavbě pavilonu urgentní a intenzivní péče v jihlavské nemocnici dostali do míst, kde ve středověku hledali horníci stříbro. V základech čtyřpodlažní budovy totiž leží pozůstatky štol, které objevili archeologové.

Staveniště se nachází v areálu nemocnice. Jen několik měsíců od zahájení stavby pavilonu se v Jihlavě objevily zvěsti, že je stavba nového pavilonu založená na poddolovaném podloží a hrozí riziko propadu. "Na statiku stavby nového nemocničního pavilonu by pozůstatky důlní činnosti neměly mít žádný vliv," reagoval mluvčí stavební firmy PSJ Miroslav Fuks.

Archeologové však před zahájením stavby na středověké štoly skutečně narazili. "Částí území prochází takzvaný starohorský coul, kde se dolovalo. V místě dnešní stavby byly během výkopů kanalizace objeveny ústí a pozůstatky šachet. Dnes už jsou zdokumentované a zasypané," zmínil archeolog David Zimola.

Druhé hornické centrum města

Průzkum pod nově vznikajícím pavilonem vedl jeho kolega Petr Hrubý. "Na místě jsme nalezli pozůstatky po středověkém hornictví v jednotlivých vstupech do štol," dodal Hrubý.

Vizualizace, stavba, podzemí

"Byly to spíš zkušební šachty, stříbro se těžilo nedaleko odtud," doplnil jihlavský historik Zdeněk Jaroš. Připomněl, že právě v této lokalitě archeologové přepisovali před pár lety při průzkumu, který předcházel stavbě obchvatu, dějiny Jihlavy. "Tehdejší průzkum přinesl převratné informace k počátkům Jihlavy," připomněl Jaroš.

"Ve třináctém století to místo bylo hlavním a nejdůležitějším těžištěm v okolí Jihlavy, soustředila se do něj veškerá výroba a zpracování stříbra. V místě vznikla obrovská hornická aglomerace, což jsme dříve netušili," popsal Jaroš. "Bylo to druhé hornické centrum vedle Jihlavy," dodal.

Do základů padl i kryt pod nemocnicí

Komplikované podloží bylo důvodem složitého zakládání stavby. "Pod objektem prochází geologický zlom s různými únosnostmi. Proto projektant navrhl kombinované založení na základových patkách a pasech, zčásti i na hlubinných pilotech. Část stavby je zakládána na stávajícím podzemním krytu nemocnice," řekla Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu.

Projektant vyžadoval po vyhloubení základové jámy prohlídku spáry geologem a výpočet přesné únosnosti. "To se stalo a část základových pasů a patek pak při zakládání stavby byla nahrazena piloty," dodala mluvčí kraje.

Hrubá stavba Pavilonu urgentní a intenzivní péče, nejmodernějšího nemocničního zařízení svého druhu v celém kraji, je už u konce. "Byla dokončená betonáž stavby. Vyzdívky budou hotové nejpozději během dvou týdnů," dodal Fuks.

V novém pavilonu se budou nacházet příjmové ambulance napříč zdravotnickými obory. Jednou z výhod pavilonu bude i spojení tunelem s heliportem záchranné služby. V budově bude i nové infekční oddělení. To současné je v nevyhovující budově.

V pavilonu, který má být dokončen příští podzim, by mělo pracovat několik desítek lékařů a až stovka nelékařských zaměstnanců. "Nový pavilon nebude znamenat vznik většího počtu nových pracovních míst," sdělila mluvčí nemocnice Veronika Pysková. Pavilon vyjde na 317 milionů.