Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uzavírky vehnaly autobus v Lukách do pasti, uvázl na přejezdu

  13:53aktualizováno  13:53
Projet autem Jihlavsko je v těchto dnech nadlidský úkol. Řada hlavních tahů je uzavřená. Špatně zvolená objízdná trasa se podepsala i na úterní srážce autobusu s rychlíkem na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Pro cestující na lince ze Znojma do Prahy to byl pořádný šok. V úterý v podvečer totiž jejich autobus uvázl na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou a nemohl se hnout dál.

Jelikož už měl každou chvílí přijet rychlík od Brna, řidič pasažéry evakuoval z vozu. A pak už jen všichni bezmocně sledovali, jak vlak, v němž jelo přes 50 lidí, naráží do nehybného autobusu. Strojvedoucí si naštěstí překážky včas všiml a začal brzdit, proto náraz nebyl tak silný a vše se obešlo bez zranění.

Přejezd, na který řidič najel, každopádně vůbec není koncipovaný na tak velká a dlouhá vozidla. Leží na vedlejší místní komunikaci, zcela mimo hlavní silnici. Proč se tudy řidič autobusu vydal, je předmětem vyšetřování.

Získat komentář k nehodě přímo od společnosti AZ BUS & TIR Praha se nepodařilo. „Nemám zájem se k čemukoli vyjadřovat,“ reagoval ve středu ráno její dispečer.

Nejpravděpodobnější však je, že se řidič jedoucí od Předboře chtěl vyhnout podjezdu pod viaduktem v Lukách. Ten je stavěný na auta s maximální výškou 3,3 metru. Proto před ním uhnul doprava a kolem kolejí se vydal na osudný přejezd. „Není první, kdo tam takhle uvízl. V minulosti jsme odtud museli dostávat už jiné autobusy nebo náklaďáky,“ poznamenal loucký starosta Viktor Wölfl.

Autobusová linka Znojmo–Praha obyčejně přes Luka nad Jihlavou nejezdí. Běžná trasa vede přes Moravské Budějovice, Jaroměřice nad Rokytnou, Třebíč a Brtnici do Jihlavy a pak do hlavního města.

Kolabující Stonařov

Jenže od pondělí je až do konce srpna uzavřený hlavní tah z Brtnice na Jihlavu. Autobus se tak po zastávce v Brtnici vydal co možná nejkratší trasou do Jihlavy, aby neztratil příliš času. A objížďka ho zavedla právě do Luk.

„Tudy ovšem vede pouze objízdná cesta pro osobní automobily. Pro veškerou další dopravu je stanovena trasa přes Stonařov,“ sdělil Radek Tulis, mluvčí jihlavského magistrátu. Právě jeho odbor dopravy objížďky stanovoval.

„Budeme apelovat na policii, aby situaci do budoucna lépe ohlídala, protože přes Luka teď jezdí spousta aut,“ podotkl starosta Wölfl.

Fotogalerie

Jenže i trasa přes Stonařov má svá úskalí. Městys ležící na silnici Jihlava–Znojmo–Vídeň totiž aktuálně výrazně doplácí na práci silničářů. Objížďka do něj přivádí denně další tisíce aut, navíc ve chvíli, kdy se opravuje průtah Stonařovem.

Po průtahu se jezdí pouze kyvadlově v jednom pruhu. Doprava zde zákonitě kolabuje, zejména ráno, kdy lidé odjíždějí do práce, a pak odpoledne, zhruba od půl třetí do pěti hodin – tedy právě v době, kdy tudy měl projíždět pražský linkový autobus společnosti AZ BUS & TIR.

„Pravidelně tady stávají několikakilometrové fronty aut,“ popisuje stav paní Dana, která každý den jezdí ze Stonařova do zaměstnání v Jihlavě. „Dnes dopoledne se to zde ucpalo natolik, že zhruba půl hodiny trvalo, než se situace aspoň trochu stabilizovala,“ dodal další postřeh ze včerejška místostarosta Ivan Šulc s tím, že takovýto dopravní kolaps, jaký nastal toto léto, v městysu nepamatuje.

Čtyři tisíce aut navíc

„V běžném provozu projede Stonařovem zhruba osm tisíc aut. Momentálně to podle prvních sčítání vypadá, že přibyly další čtyři tisíce,“ přidal čísla Šulc.

A s nastupujícím létem může být hůř – po této silnici se totiž vydají tisíce Čechů na dovolenou k moři v Chorvatsku nebo Itálii. Uzavírek bude přitom letos na silnicích na Vysočině mnohem víc než v minulých letech, protože opravy krajských vozovek bude dotovat i stát.

Kraj Vysočina může do konce roku vybrat ze Státního fondu dopravní infrastruktury 412 milionů korun. Na opravy silnic tak bude mít celkově kolem 800 milionů, proti loňsku dvojnásobnou částku. Další zhruba půl miliardy budou na krajských silnicích Vysočiny stát letos dokončované stavby dotované Evropskou unií. Mezi ně patří i obchvat Příseky.

Další stavební práce se provádějí na státních silnicích I. třídy. V květnu začaly opravy za 65 milionů korun i na silnici II/602, kterou auta využívají pro objíždění rovněž opravované dálnice D1.

Dělníci spraví čtyři kilometry krajské vozovky, a to u Řehořova a v Měříně. Úplně uzavřena je od prvního června do konce srpna tato silnice od křižovatky na Kamenici až po Řehořov.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Stvořidla jsou téměř na suchu, zbylá voda v Sázavě začíná zelenat

Pokles hladiny Sázavy je hodně patrný zejména na Stvořidlech. Místy dosahuje...

Rekreanti v kempu na Stvořidlech u Ledče nad Sázavou se kvůli suchu v řece Sázavě příliš nevykoupou. Hladina je zde na...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz