Poctivý nálezce dostane za odevzdání vzácných mincí téměř půl milionu korun. | foto: Kraj Vysočina

Objevil poklad a odevzdal ho. Poctivý nálezce nyní dostane půl milionu

  • 8
Mezi kořeny stromů u Horních Rápotic na Pelhřimovsku loni objevil poklad. A to doslova. Se zlatými a stříbrnými mincemi raženými mezi léty 1535 až 1642 poté muž zamířil do muzea. Za to nyní dostane odměnu ve výši téměř půl milionu korun.

Poctivého nálezce se rozhodli výrazněji ocenit krajští radní Vysočiny. Částku, která mu náleží ze zákona, navýšili o téměř 180 tisíc korun. Celkově tak bude nakonec nálezci mincí z doby třicetileté války vyplacena suma 470 tisíc korun.

„Je pravda, že to bylo součástí delší diskuze. Ale my zkrátka chceme, aby se tyhle poklady odevzdávaly i napříště. Tak, jak se ze zákona sluší a patří,“ vysvětloval náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

„Neradi bychom, aby se nám ty poklady někde potulovaly. Takže tohle je vlastně taková motivace,“ doplnil s tím, že navrženou odměnu musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

Unikátnost nálezu je dána především tím, odkud objevené mince pocházejí. Kromě platidel domácích, tedy z habsburských zemí, jsou zde zastoupeny také mince španělské, belgické, holandské, rakouské či polské. Další pak pocházejí například ze Sedmihradska.

„Jen za objevený stříbrný tolar ražený pro Ferdinanda I. jste si mohli na začátku 17. století koupit čtyři ovce. Navíc podobně cenných mincí jsou v tomto pokladu desítky,“ přiblížila hodnotu nálezu krajská radní Marie Kružíková.

Odborníci nakonec ocenili poklad z Horních Rápotic na několik milionů korun.

„Z hlediska drahých kovů je to podle posudku puncovního úřadu nějakých 291 tisíc korun, které nálěží nálezci. Dále se pak ale hodnotí cenová hladina na sběratelském trhu, která v tomto případě činí přes tři miliony. A zbývá kulturně historická hodnota,“ uvedl Novotný. A ta nakonec podle něj přesahuje devět milionů korun.

Kromě zmiňovaného nálezu z Humpolecka byl před časem objeven na Vysoičině ještě jeden další poklad - na Bystřicku. I když ten měl výrazně menší hodnotu. Také v tomto případě se však jednalo o mince z doby od druhé poloviny 15. století až po 30. léta 17. století.

,