Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počátkům hrozí žaloba kvůli opravě vzácné historické kašny

  18:02aktualizováno  18:02
Probíhající obnovu historické kašny v Počátkách provázejí emoce a kritika. Radnice podle kritiků zpackala výběrové řízení, zvažují dokonce žalobu. Město to ale odmítá.

Práce na opravě barokní památky v Počátkách jsou už v plném proudu. Výběrové řízení ale provází pochybnosti. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Radnice na obnovu památky - barokního sousoší a kašny svatého Jana Nepomuckého z roku 1720 na Palackého náměstí - vypsala letos v březnu výběrové řízení na první etapu její obnovy. Do něj se přihlásili čtyři uchazeči.

Fotogalerie

Z nich hodnotící komise složená z odborníků vybrala jako vítěze s nejnižší cenovou nabídkou žirovnickou společnost Arkáda. Rada města ale její rozhodnutí nerespektovala a jako vítěze nakonec určila druhého uchazeče v pořadí, akademického sochaře Siegela za zhruba 1,5 milionu korun.

"Ten ale přitom paradoxně jako jediný nevyplnil všechny položky rozpočtu a naopak nacenil některé položky, které tam nebyly. Ignoroval přitom plánované dvě etapy obnovy a nabídl údajně obnovu komplexní, a to kupodivu za méně peněz než ostatní uchazeči za první etapu," tvrdí obyvatelka města Počátky Hana Konvalinková. Ta se o problém začala zajímat z vlastní iniciativy: o obnovu kašny dlouhodobě usiluje a publikuje o ní.

Městu to podle jejího tvrzení samozřejmě přišlo výhodné. Zvlášť když kašna má být obnovena do komunálních voleb a nebude třeba vypisovat další výběrové řízení na druhou etapu. "Co provedli s výběrovým řízením, je zhůvěřilost," dodává Konvalinková.

Podle ní město při výběrovém řízení postupovalo netransparentně a diskriminačně tím, že vybralo odlišnou nabídku, která nesplňovala stanovené podmínky a tím porušilo zákon. 

Veřejnost i zástupci původně vybrané firmy podle Konvalinkové na netransparentnost výběrového řízení poukázali na jednání zastupitelstva a požadovali zrušení soutěže. Tento návrh ale zastupitelstvem těsně neprošel.

Konvalinková se obává, že obnova kašny schválená radními bude pouze "kosmetická" a nezaručí její trvanlivost na další desetiletí. "Bazén kašny protékal a tím, že nebyl rozebrán a nevzniklo nové podloží, je pravděpodobné, že bude zanedlouho protékat znovu," míní Konvalinková.

Podle ní navíc z nabídek, které město původně požadovalo v rámci obnovy, vypadl požadavek na vytvoření kopií barokních soch na kašně. "Jelikož byl jejich stav havarijní, zrestaurování nezaručí trvanlivost a sochy budou po čase znehodnoceny," upozorňuje obyvatelka města.

Starosta pochybení odmítá

Starosta Počátků Karel Štefl ale pochybení radnice odmítá a sám je přesvědčen, že obnova kašny bude provedena kvalitně a v dostatečném rozsahu.

"Výběrové řízení považuju za transparentní a nediskriminační. Jediné, co možná nebylo šťastné, bylo na začátku nastavení limitu položkového rozpočtu, což se ale ukázalo až posléze," tvrdí Štefl.

Podle něj chce město kvalitní rekonstrukci, protože se jedná o významnou památku. "Ale řešili jsme také ekonomické hledisko. Proto nám přišlo výhodné, když nám renomovaný odborník, který má s podobnými opravami navíc zkušenosti, nabídl, že ji zpracuje komplexně v jedné etapě," uvedl starosta.

"Většinou se sice respektuje rozhodnutí odborné komise, ale je to jen doporučení. Poslední slovo má rada města, která se nakonec většinově rozhodla jinak a za tím si stojí," dodal Štefl.

Žirovnický sochař a restaurátor Petr Tůma - neúspěšný, původně vítězný kandidát - zvažuje žalobu, kterou chce výběrové řízení napadnout. "Hned na začátku, jak výběrové řízení proběhlo, jsem podal podnět k šetření na úřad pro hospodářskou soutěž, ale smetli to ze stolu, že se nebudou zabývat zakázkou malého rozsahu. I ty by ale měly být transparentní a nediskriminační, což v tomto případě podle mě nebylo," tvrdí Tůma.

Oprava kašny není jediným problémem, který město musí řešit. Kvůli údajné diskriminaci muselo zrušit výběrové řízení na opravu Palackého náměstí za téměř 20 milionů korun. Jeho oprava plánovaná na letošní červen se tak posune nejdříve až na příští jaro.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Najdete na iDNES.cz