Žena se u porodu trápila 14 hodin. Teprve poté zjistili, že dítě musí jít ven císařským řezem (Ilustrační snímek).

Žena se u porodu trápila 14 hodin. Teprve poté zjistili, že dítě musí jít ven císařským řezem (Ilustrační snímek). | foto: Jan Karásek, MAFRA

Po těžkém porodu potřebuje péči rodiny, nemocnice pochybení odmítá

  • 13
Porod většinou nebývá procházka růžovým sadem, někdy se ale může změnit v peklo. Své o tom ví osmadvacetiletá žena ze Žďárska, která zdravá a plná síly přišla začátkem roku do novoměstské porodnice. Po čtyřech týdnech odjela vyčerpaná operacemi, s horečkou a s protrženým tlustým střevem.

Příbuzní ženy se rozhodli podat stížnost a postup ošetřující lékařky nechávají prověřit i policií. Podle nich trval porod, který nijak nepostupoval, nejméně čtrnáct hodin.

Teprve pak se zjistilo, že dítě je po celou dobu zapříčené. Následoval císařský řez, po kterém skončil jinak zdravý chlapeček s řeznou ránou na hlavě a s odřeninami.

Dva dny nato dostala novopečená matka bolesti, horečky a lékaři později zjistili zánět v břišní dutině. Musela na operaci. Poté se situace znovu opakovala a žena byla operována ještě laparoskopicky. Skončila s vývodem, protože u ní došlo k proděravění tlustého střeva.

Nechali ji trápit se 14 hodin, rodina chce vysvětlení

"Chceme, aby někdo nezávislý prošetřil, zda je v pořádku to, že jí během těch nejméně 14 hodin marné snahy o přirozený porod nikdo nedělal ultrazvuk, kterým by zjistil, v jaké poloze dítě je a že nemá dokončenou rotaci. Taky by nás zajímalo, jak je možné, že má dítě po císařském řezu ránu na hlavě a jeho matka perforované střevo. Na to nám zatím v nemocnici nikdo neodpověděl," sdělila příbuzná mladé matky.

Podle ní by také mělo být vysvětleno, proč se silnými bolestmi ženy po císařském řezu začal někdo zabývat až třetí den.

"Bolesti ji trápily už od soboty. Ovšem místo toho, aby ji vyšetřil lékař, dávali jí až do pondělka analgetika. To už měla vysoké horečky," popsala příbuzná těžké chvíle.

Případ udivil i odborníka na riziková těhotenství

Čerstvá maminka je podle příbuzné po zákrocích nyní tak slabá, že sama potřebuje péči rodiny. Navíc ji čeká další operace. Jako ne zrovna standardní označil případ i zkušený porodník ze Zlína Pavel Baran.

"Samozřejmě neznám okolnosti ani dokumentaci, ale obecně lze říct, že nechat rodičku čtrnáct hodin se trápit úplně zbytečně, je drsné. Jednak existuje ultrazvuk, ale i bez něj by měl být lékař schopen pohmatem zjistit, v jaké poloze se dítě nachází," uvedl odborník na riziková těhotenství.

Že může při císařském řezu dojít k malému poranění dítěte, není podle Barana zrovna vizitkou šikovnosti, ale o nic zásadního se nejedná. Horší už je to s poraněním tlustého střeva rodičky.

"To se mohlo stát samozřejmě taky při císařském řezu, ale jsou i případy, kdy k perforaci střeva dojde vlivem užívání nějakých silných léků," dodal lékař. Podle něj může být tato událost pro člověka i smrtelně nebezpečná.

Než se příbuzní obrátili na policii, podali stížnost k vedení nemocnice. "Nemocnice neshledala v postupu lékařky žádné pochybení," sdělil mluvčí Roman Kratochvíl. 

Celou záležitostí se dál zabývá krajský úřad a policie. "Znalecká komise se má k této věci sejít začátkem dubna," uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.