Po Leopoldových z kauzy ICOM policie pátrala 50 dní, chytla je v Libni

  • 4
Celostátně hledaní kvůli miliardovým machinacím v kauze takzvaných bahamských akcií, Jaroslav a Radek Leopoldovi, byli dopadeni před týdnem v pátek. Policisté je objevili v rodinném domku v Libni u Libeře nedaleko Prahy, kde měli v rodinném kruhu slavit Velikonoce.

O zatčení ve středu jako první informovala MF DNES. "Celá akce, které se zúčastnilo přibližně dvacet policistů, proběhla velmi rychle. Dopadení byli překvapení a nezmohli se na odpor," popsal zásah mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Policisté ze speciálního útvaru byli uprchlým Leopoldům na stopě asi 50 dnů.

Zatčení nebyli ozbrojeni

Místo, kde byli minulý pátek oba Leopoldové zadrženi, nebylo náhodné. "Šlo o rodinné setkání u příležitosti velikonočních svátků, o kterém se naši detektivové operativně pátrací cestou dozvěděli," řekl mluvčí policejního prezidia Melša s tím, že bližší podrobnosti z taktických důvodů sdělit nelze.

Policie si hleděla pouze dvou celostátně hledaných Leopoldů, neprováděli ani domovní prohlídku.

"Kromě prohlídky při zadržení, zda u sebe nemají zbraň, policisté jiné úkony mající vztah k dalším osobám či věcem neprováděli," dodal Melša. Ani jeden ze zatčených ozbrojen nebyl. Po zatčení byli převezeni do vězení v Praze na Pankráci.

Jaroslav Leopold byl na útěku před spravedlností od února roku 2009, teď by si měl odsedět 5,5 roku. Jeho syn Radek má vyměřen trest 9,5 roku. Ten mu navíc o 2,5 roku může navýšit další soud, u kterého se ještě na jaře potká se svým bratrem Ivo Leopoldem, který se zatím nechal přejmenovat na Martina Millera. Přesto i jemu hrozí dva roky až osm let ve vězení.

Co má trojice mužů Leopoldových na svědomí?

V devadesátých letech Leopoldové založili s dalšími společníky na Bahamských ostrovech několik společností. Jedna z nich pak prodala jejich akcie firmám v Česku, v nichž mimo jiné i Leopoldové působili. U Jaroslava Leopolda to byly právě Zemědělské stavby. Při obchodních machinacích, které objemem dosáhly až 60 miliard korun, způsobili v letech 1994 až 1998 škodu přes miliardu.

Akcie měly zanedbatelnou, nebo dokonce nulovou hodnotu. Podle soudu sloužily jako platidlo k uhrazení pohledávek firem, k navyšování jejich základního jmění nebo k nákupu akcií dalších firem.

Ivo se bude u soudu s bratrem Radkem ještě zpovídat z toho, že od něj coby tehdejšího šéfa firmy ICOM reality koupil pod cenou akcie Četransu a ICOM stavební. ICOM reality tak tratila stovky milionů korun.