Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromý plot trčící do silnice nezmizí, vozovku rozšíří na druhé straně

  11:16aktualizováno  11:16
Nebezpečné zúžení silnice v Batouchovicích na Třebíčsku přeci jen zmizí. A to i přesto, že plot jednoho z domů bude dál zasahovat do vozovky. Obec i starosta nabízejí silničářům parcely na protější straně komunikace. Plot nechal kvůli sporům postavit majitel pozemku, přes který cesta částečně vede.

U vjezdu do Batouchovic od Vlčatína v zatáčce před kulturním domem najednou na řidiče „vybafne“ na pravé straně masivní plot, který zde přetíná nejen chodník, ale zasahuje i do silnice.

Plot loni postavil - nutno říci, že na svém pozemku - Josef Kafka. Vyvrcholil tím dlouholetý a spletitý sousedský spor. Vzniklo tak ale nebezpečné zúžení, které je prozatím označeno dopravními značkami jako překážka v silničním provozu.

Nyní se zdá, že problém bude napraven - i když nikoli v pravém slova smyslu vyřešen. Silničáři budou možná moci zúžené místo opět rozšířit. Ne však do původního stavu. Silnici zřejmě budou moci upravit na protější straně.

K tomu potřebují pruh pozemků o šířce zhruba dva metry a délce 25 metrů. Dvě třetiny potřebného pozemku patří obci, zbylá třetina starostovi Bochovic, pod které Batouchovice patří, Milanu Vlachovi.

„Pozemky prodám i za korunu, jen když se problém vyřeší“

Ten je ochoten část svého pozemku u průtahu silničářům na rozšíření silnice odprodat - i za symbolickou korunu. „Na těch pár metrech pozemku mi nezáleží, chci, aby se ten problém vyřešil. Odstoupení obecního pozemku silnicím budeme samozřejmě muset projednat v zastupitelstvu,“ řekl Vlach.

Značky, které na – do silnice nezvykle zakousnutý – plot upozorňují, možná v...

Plot zasahuje do silnice v Batouchovicích.

K posunu shodou okolností došlo díky telefonátům redaktora MF DNES, který se ptal jak Josefa Kafky, tak starosty Vlacha i zástupce Krajské správy a údržby silnic Vysočina (KSÚSV) Tomáše Mátla na možné řešení problému. Vyplynulo z nich, že silničáři se domnívali, že Vlach své pozemky nabídnout na rozšíření silnice nechce a že získat nelze ani obecní pozemky, protože na nich chce obec budovat autobusovou zastávku.

„Starosta Vlach mi telefonicky nyní potvrdil, že s těmi pozemky nemá problém. Dohodli jsme si schůzku k jednání a zkusíme to nějak řešit. Určitě jste zprostředkováním prospěli dobré věci, protože já byl přesvědčen, že jednání s obcí jsou zablokovaná a že obec ty pozemky vracet nechce,“ řekl výrobní náměstek KSÚSV Mátl.

Potřebné pozemky totiž původně silničářům patřily, jenže cestáři je před časem převedli obci v domnění, že jsou pro ně nepotřebné. V té době zřejmě nevěděli, že Kafka po letech uplatní své vlastnické právo a na svém pozemku - zasahujícím do stávající silnice - postaví betonovou zídku a plot.

Za vším hledej obyčejný sousedský spor o parkování

Kafka by možná plot nepostavil, ale přiměl ho k tomu eskalující sousedský spor především s člověkem, který bydlí přes silnici v onom zúženém místě přímo naproti jeho domu. Tím sousedem je zmíněný bochovický starosta Vlach.

Spor začal už před lety konflikty kvůli parkování na někdejší točně autobusu mezi Vlachovým a Kafkovým domem. Poté, co sem autobus přestal zajíždět, začali točnu lidé z obce využívat k parkování. Rozběhla se série naschválů, kdy jedni bránili v parkování druhým.

Hádky měly skončit tím, že obec nechala v místě točny umístit stání na kontejnery na odpad, aby tam nemohl parkovat nikdo. To se však stalo trnem v oku Kafkovi, který míní, že se tam stání objevilo proto, aby točnu mohl pro sebe využívat Vlach.

Kafka se tedy rozhodl, že už nestrpí, aby po části jeho pozemku vedla silnice, a postupně jej ohraničil zídkou z tvárnic a železným plotem, který do stávající silnice zasahuje. Tím však vzájemná nevraživost sousedů v Batouchovicích opět vzrostla.

„Navrtali mi vodovod, podmáčeli půdu a troubí na mě“

„Proč já bych měl vyhovět starostovi, který si přivlastňuje a ohrazuje si obecní pozemky? S takovými lidmi já nedělám kompromisy,“ řekl Kafka. Ten obec mimo jiné viní, že mu vodou z okapů nevhodně postaveného kulturního domu podmáčela jeho sousední rodinný dům, je přesvědčen, že mu kdosi ze sousedů navrtal vodovodní potrubí, a tvrdí, že ho lidé záměrně obtěžují troubením z projíždějících aut.

Podobných naschválů vnímá Kafka proti sobě v Batouchovicích celou řadu. Vlacha viní, že na silničním pozemku v zatáčce naproti kulturnímu domu nasázel stromy a tím ji učinil nepřehlednou - za snížení bezpečnosti při průjezdu Batouchovicemi je tedy podle Kafky vinen Vlach.

„Všechno mám zdokumentováno a budu se tvrdě bránit. Zlu se nesmí ustupovat,“ prohlašuje odhodlaně Kafka.

Seriál sousedských sporů tedy v Batouchovicích zřejmě bude mít další pokračování. Řidiči však mají naději, že nebezpečné místo na silnici časem zmizí.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Najdete na iDNES.cz