Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromý plot trčící do silnice nezmizí, vozovku rozšíří na druhé straně

  11:16aktualizováno  11:16
Nebezpečné zúžení silnice v Batouchovicích na Třebíčsku přeci jen zmizí. A to i přesto, že plot jednoho z domů bude dál zasahovat do vozovky. Obec i starosta nabízejí silničářům parcely na protější straně komunikace. Plot nechal kvůli sporům postavit majitel pozemku, přes který cesta částečně vede.

U vjezdu do Batouchovic od Vlčatína v zatáčce před kulturním domem najednou na řidiče „vybafne“ na pravé straně masivní plot, který zde přetíná nejen chodník, ale zasahuje i do silnice.

Plot loni postavil - nutno říci, že na svém pozemku - Josef Kafka. Vyvrcholil tím dlouholetý a spletitý sousedský spor. Vzniklo tak ale nebezpečné zúžení, které je prozatím označeno dopravními značkami jako překážka v silničním provozu.

Nyní se zdá, že problém bude napraven - i když nikoli v pravém slova smyslu vyřešen. Silničáři budou možná moci zúžené místo opět rozšířit. Ne však do původního stavu. Silnici zřejmě budou moci upravit na protější straně.

K tomu potřebují pruh pozemků o šířce zhruba dva metry a délce 25 metrů. Dvě třetiny potřebného pozemku patří obci, zbylá třetina starostovi Bochovic, pod které Batouchovice patří, Milanu Vlachovi.

„Pozemky prodám i za korunu, jen když se problém vyřeší“

Ten je ochoten část svého pozemku u průtahu silničářům na rozšíření silnice odprodat - i za symbolickou korunu. „Na těch pár metrech pozemku mi nezáleží, chci, aby se ten problém vyřešil. Odstoupení obecního pozemku silnicím budeme samozřejmě muset projednat v zastupitelstvu,“ řekl Vlach.

Značky, které na – do silnice nezvykle zakousnutý – plot upozorňují, možná v...

Plot zasahuje do silnice v Batouchovicích.

K posunu shodou okolností došlo díky telefonátům redaktora MF DNES, který se ptal jak Josefa Kafky, tak starosty Vlacha i zástupce Krajské správy a údržby silnic Vysočina (KSÚSV) Tomáše Mátla na možné řešení problému. Vyplynulo z nich, že silničáři se domnívali, že Vlach své pozemky nabídnout na rozšíření silnice nechce a že získat nelze ani obecní pozemky, protože na nich chce obec budovat autobusovou zastávku.

„Starosta Vlach mi telefonicky nyní potvrdil, že s těmi pozemky nemá problém. Dohodli jsme si schůzku k jednání a zkusíme to nějak řešit. Určitě jste zprostředkováním prospěli dobré věci, protože já byl přesvědčen, že jednání s obcí jsou zablokovaná a že obec ty pozemky vracet nechce,“ řekl výrobní náměstek KSÚSV Mátl.

Potřebné pozemky totiž původně silničářům patřily, jenže cestáři je před časem převedli obci v domnění, že jsou pro ně nepotřebné. V té době zřejmě nevěděli, že Kafka po letech uplatní své vlastnické právo a na svém pozemku - zasahujícím do stávající silnice - postaví betonovou zídku a plot.

Za vším hledej obyčejný sousedský spor o parkování

Kafka by možná plot nepostavil, ale přiměl ho k tomu eskalující sousedský spor především s člověkem, který bydlí přes silnici v onom zúženém místě přímo naproti jeho domu. Tím sousedem je zmíněný bochovický starosta Vlach.

Spor začal už před lety konflikty kvůli parkování na někdejší točně autobusu mezi Vlachovým a Kafkovým domem. Poté, co sem autobus přestal zajíždět, začali točnu lidé z obce využívat k parkování. Rozběhla se série naschválů, kdy jedni bránili v parkování druhým.

Hádky měly skončit tím, že obec nechala v místě točny umístit stání na kontejnery na odpad, aby tam nemohl parkovat nikdo. To se však stalo trnem v oku Kafkovi, který míní, že se tam stání objevilo proto, aby točnu mohl pro sebe využívat Vlach.

Kafka se tedy rozhodl, že už nestrpí, aby po části jeho pozemku vedla silnice, a postupně jej ohraničil zídkou z tvárnic a železným plotem, který do stávající silnice zasahuje. Tím však vzájemná nevraživost sousedů v Batouchovicích opět vzrostla.

„Navrtali mi vodovod, podmáčeli půdu a troubí na mě“

„Proč já bych měl vyhovět starostovi, který si přivlastňuje a ohrazuje si obecní pozemky? S takovými lidmi já nedělám kompromisy,“ řekl Kafka. Ten obec mimo jiné viní, že mu vodou z okapů nevhodně postaveného kulturního domu podmáčela jeho sousední rodinný dům, je přesvědčen, že mu kdosi ze sousedů navrtal vodovodní potrubí, a tvrdí, že ho lidé záměrně obtěžují troubením z projíždějících aut.

Podobných naschválů vnímá Kafka proti sobě v Batouchovicích celou řadu. Vlacha viní, že na silničním pozemku v zatáčce naproti kulturnímu domu nasázel stromy a tím ji učinil nepřehlednou - za snížení bezpečnosti při průjezdu Batouchovicemi je tedy podle Kafky vinen Vlach.

„Všechno mám zdokumentováno a budu se tvrdě bránit. Zlu se nesmí ustupovat,“ prohlašuje odhodlaně Kafka.

Seriál sousedských sporů tedy v Batouchovicích zřejmě bude mít další pokračování. Řidiči však mají naději, že nebezpečné místo na silnici časem zmizí.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Advantage Consulting, s.r.o.
MIG SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz