Předseda představenstva SVAK Roman Fabeš (vpravo) pobírá kromě platu starosty Telče i téměř čtvrtmilionovou roční odměnu za práci pro vodárenskou společnost.

Předseda představenstva SVAK Roman Fabeš (vpravo) pobírá kromě platu starosty Telče i téměř čtvrtmilionovou roční odměnu za práci pro vodárenskou společnost. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Kanalizační firmy prodělávají. Politici si z nich ukrajují peníze

  • 0
Roky už se vede kanalizační válka mezi šéfy jihlavské radnice a svazem vodovodů. Politici nejsou schopni se domluvit. Právní kanceláře díky sporům dostávají statisíce. A odměny proudí z „bojiště o zlaté vejce“ i mnohým komunálním politikům.

Městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) vznikla v roce 2010 na „bojišti“ kanalizační války. Je napojená na současné i bývalé politiky, dva z nich tam přímo pracují.

Společnost se loni propadla do ztráty 3,4 milionu korun. „Ta městská organizace peníze spíš požírá na platech a odměnách, místo aby je vydělávala,“ uvedl zdroj z vedení magistrátu, který si nepřál být jmenován.

Hospodaření JVAK

2010 -35 000 korun

2011 -176 000 korun

2012 +150 000 korun

2013 +541 000 korun

2014 -3 407 000 korun

Zdroj: JVAK

JVAK má vedle ředitele Jiřího Benáčka dalších sedm zaměstnanců, mimo jiné exnáměstka primátora Petra Pospíchala z ČSSD.

Podle Benáčka je částka, která jde na platy a odměny, proměnlivá. „Zveřejnění celkové sumy by mohlo být velice zavádějící. Kromě kmenových zaměstnanců má JVAK na výplatní listině i členy představenstva a dozorčí rady, kteří nejsou uvolněni pro výkon své funkce,“ uvedl ředitel.

Mezi těmito členy je řada jihlavských politiků. A na platy sedmi zaměstnanců JVAK šlo v červnu 193 tisíc bez odvodů. Sám Benáček má k tomu smlouvu s městem o výkonu člena představenstva za 50 tisíc měsíčně před zdaněním.

Ztráta má jiné důvody než platy, brání firmu šéf

Podle šéfa společnosti je sedm zaměstnanců málo. „Byl bych asi špatný ředitel, kdybych připustil, že zaměstnávám lidi, které nepotřebuji. Z hlediska vykonávaných činností pro město a zajištění provozování a vymáhání majetku mi chybí jeden zaměstnanec,“ sdělil.

A jak vysvětluje loňskou ztrátu? Za vším je podle něj vydání části majetku za 420 milionů od SVAK a jeho pronájem od města Benáčkově společnosti. „O tento majetek jsme se museli začít starat dle zákona. To znamená vydávat stanoviska, vytvářet plán financování obnovy,“ uvedl ředitel.

Na ztrátě se podle něj podepsal také nárůst činností pro město. A to včetně administrace velkých zakázek.

Platy a odměny ve svém zdůvodnění ztráty Benáček neuvedl. „Ztráta byla převedena na účet neuhrazených ztrát minulých let. Nežádali jsme město o žádné finanční prostředky,“ dodal Benáček.

Letos se podle něj hospodaření vyvíjí lépe. „Čekáme ale na podpis nových smluv s městem. Vzhledem k již uzavřeným smlouvám a šetření bychom měli v letošním roce skončit v černých číslech,“ plánuje.

Bývalý předseda SVAK si přišel na dvojnásobnou odměnu

Druhou stranu sporu vede starosta Telče Roman Fabeš, šéf předsednictva SVAK. Loni dostal k platu na radnici 205 tisíc hrubého za členství v představenstvu Vodárenské akciové společnosti. Dalších 12 tisíc měl za práci ve SVAK.

„Zda to je, či není přiměřené, nechci hodnotit, rozpočet SVAK to ale dle mého rozhodně nijak mimořádně nezatížilo,“ uvedl Fabeš.

Jeho předchůdce ve funkci Jiří Vlach v době, kdy byl ještě komunistickým starostou Dobronína, si „vodofunkcemi“ dokázal přivydělat k platu na radnici bezmála půl milionu za rok.

SVAK skončil loni ve ztrátě převyšující 43 milionů. Spor se na tomto výsledku projevil. Podle vedení jihlavské radnice dávno nic nebrání tomu, aby SVAK Jihlavě vrátil její majetek. Místo toho na sebe obě strany posílají právníky.

„My ale vlastně rozumíme tomu, že SVAK nechce navždy přijít o to zlaté vejce,“ uvedl zdroj z vedení radnice.