Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senátor neměl kam položit kytici. Vznikne proto „havlovský“ památník

  11:12aktualizováno  11:12
Jihlava by se od podzimu měla pyšnit nezvyklou atrakcí. Zhruba dva metry vysoká žulová plastika klíčů má být symbolem sametové revoluce, jakýsi „havlovský“ památník. Jeho výrobu inicioval senátor za ODS a místopředseda strany Miloš Vystrčil. Moderními technologiemi pomník vyrábí sochař Radomír Dvořák.

Socha klíčů bude nepřehlédnutelná. Lidské postavy vedle modelu pro představu ukazují, jak velký bude památník z pohledu člověka. | foto: Archiv Radomíra Dvořáka

Už před třemi lety si dnešní místopředseda ODS a senátor Miloš Vystrčil začal povídat v úzké skupině přátel o tom, že by měl v Jihlavě vzniknout památník - jakási zhmotnělá vzpomínka na sametovou revoluci.

Vystrčil vzápětí oslovil sochaře Radomíra Dvořáka, aby popřemýšlel o podobě památníku. „Pan senátor se na mě obrátil s tím, že 17. listopadu bloudil po Jihlavě s kytičkou v ruce a neměl ji kam položit. Proto se rozhodl iniciovat v Jihlavě vznik památníku,“ vzpomíná Dvořák.

Nápad na podobu sochařského díla ale několik měsíců nepřicházel. Pak se sochař s politikem sešli v brodské hospodě U Hnáta. „Tam pan Dvořák přinesl nápad použít motiv klíčů spojených obručí s nápisem ‚Nechť pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí‘ a přívěskem v podobě ‚Havlova‘ srdíčka. Nápad se nám zalíbil,“ popisuje Vystrčil. Zvonění klíči bylo typickým fenoménem demonstrací v roce 1989.

Shánění sponzorů a přípravné práce ale postupovaly pomalu. Tak padl loňský termín odhalení k 25. výročí listopadových událostí. Nyní se už v celé věci angažuje Spolek pro navrácení sochy T. G. Masaryka do Jihlavy. Slavnostní odhalení „klíčů“ se plánuje na letošního 17. listopadu v novém parku blízko Vodního Ráje. Památník bude více než dvoumetrový.

Umístění u bunkru v polích nedaleko Pístova nevyšlo

„Loni v listopadu jsme to lidem řekli a slíbili, že do roka bude pomník. Tak děláme, co můžeme. Generálního sponzora máme,“ potvrdila za spolek Marie Bohuňovská.

Původně zvažovaná lokalita v polích blízko Pístova, kde je dodnes bunkr na návrší, byla zamítnuta. Nevede tam totiž žádná oficiální cesta, pouze vyšlapaná pěšina.

Do prostoru nedaleko akvaparku, kde bude socha klíčů, se předem naveze ornice a oseje tráva.

„V území se zatím nebudou dělat chodníky. Až podle toho, jak si lidé vyšlapou pěšiny a jak moc budou využívané se bude uvažovat o pozdějším zpevnění povrchu nebo dlážděném chodníku,“ přiblížil mluvčí radnice Radek Tulis.

Místo bude mít podle něj přírodní charakter. „Prostor je součástí biokoridoru. Požadavek je, aby byly zachované tůně, ve kterých už nyní žijí čolci. Zeleň v tomto místě bude pestřejší. Pro méně frekventovaná místa se budou vybírat trávy pro takzvanou motýlovou louku,“ doplnil Tulis.

Sochař použije moderní technologie - lanové a kotoučové pily

Členové jihlavského spolku podle Dvořáka pozitivně ovlivnili finální podobu díla. Sochař zajišťuje výrobu, kterou vyjednal ve společnosti Granit Lipnice. Ta udělá část prací sponzorsky. Technologem projektu je majitel firmy Zdeněk Knedla. „Termín odhalení - letos 17. listopadu - je reálný,“ potvrdil Radomír Dvořák.

Spolupráci s firmou si pochvaluje. „Zjistil jsem, jak je to skvělé, když má sochař vedle dláta a paličky k dispozici výrobní halu, stroje na obrábění žuly a skvělé lidi,“ popisuje.

Klíče pro Jihlavu jsou navrženy pro výrobu lanovou pilou a kotoučovými pilami se sochařským doladěním. „Bude to stopa naší doby, využití moderních technologií zpracování kamene, nóbl design žuly za velmi přijatelnou cenu,“ dodal sochař.

Podle Miloše Vystrčila si Jihlava památník zaslouží. „Více než pětadvacet let od sametové revoluce a po odchodu našeho prvního českého prezidenta, Václava Havla, je odpovědné a správné, aby krajské město mělo místo, kde si tak významnou událost a tak významnou osobnost budeme moci připomínat,“ nepochybuje senátor.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz