Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senátor neměl kam položit kytici. Vznikne proto „havlovský“ památník

  11:12aktualizováno  11:12
Jihlava by se od podzimu měla pyšnit nezvyklou atrakcí. Zhruba dva metry vysoká žulová plastika klíčů má být symbolem sametové revoluce, jakýsi „havlovský“ památník. Jeho výrobu inicioval senátor za ODS a místopředseda strany Miloš Vystrčil. Moderními technologiemi pomník vyrábí sochař Radomír Dvořák.

Socha klíčů bude nepřehlédnutelná. Lidské postavy vedle modelu pro představu ukazují, jak velký bude památník z pohledu člověka. | foto: Archiv Radomíra Dvořáka

Už před třemi lety si dnešní místopředseda ODS a senátor Miloš Vystrčil začal povídat v úzké skupině přátel o tom, že by měl v Jihlavě vzniknout památník - jakási zhmotnělá vzpomínka na sametovou revoluci.

Vystrčil vzápětí oslovil sochaře Radomíra Dvořáka, aby popřemýšlel o podobě památníku. „Pan senátor se na mě obrátil s tím, že 17. listopadu bloudil po Jihlavě s kytičkou v ruce a neměl ji kam položit. Proto se rozhodl iniciovat v Jihlavě vznik památníku,“ vzpomíná Dvořák.

Nápad na podobu sochařského díla ale několik měsíců nepřicházel. Pak se sochař s politikem sešli v brodské hospodě U Hnáta. „Tam pan Dvořák přinesl nápad použít motiv klíčů spojených obručí s nápisem ‚Nechť pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí‘ a přívěskem v podobě ‚Havlova‘ srdíčka. Nápad se nám zalíbil,“ popisuje Vystrčil. Zvonění klíči bylo typickým fenoménem demonstrací v roce 1989.

Shánění sponzorů a přípravné práce ale postupovaly pomalu. Tak padl loňský termín odhalení k 25. výročí listopadových událostí. Nyní se už v celé věci angažuje Spolek pro navrácení sochy T. G. Masaryka do Jihlavy. Slavnostní odhalení „klíčů“ se plánuje na letošního 17. listopadu v novém parku blízko Vodního Ráje. Památník bude více než dvoumetrový.

Umístění u bunkru v polích nedaleko Pístova nevyšlo

„Loni v listopadu jsme to lidem řekli a slíbili, že do roka bude pomník. Tak děláme, co můžeme. Generálního sponzora máme,“ potvrdila za spolek Marie Bohuňovská.

Původně zvažovaná lokalita v polích blízko Pístova, kde je dodnes bunkr na návrší, byla zamítnuta. Nevede tam totiž žádná oficiální cesta, pouze vyšlapaná pěšina.

Do prostoru nedaleko akvaparku, kde bude socha klíčů, se předem naveze ornice a oseje tráva.

„V území se zatím nebudou dělat chodníky. Až podle toho, jak si lidé vyšlapou pěšiny a jak moc budou využívané se bude uvažovat o pozdějším zpevnění povrchu nebo dlážděném chodníku,“ přiblížil mluvčí radnice Radek Tulis.

Místo bude mít podle něj přírodní charakter. „Prostor je součástí biokoridoru. Požadavek je, aby byly zachované tůně, ve kterých už nyní žijí čolci. Zeleň v tomto místě bude pestřejší. Pro méně frekventovaná místa se budou vybírat trávy pro takzvanou motýlovou louku,“ doplnil Tulis.

Sochař použije moderní technologie - lanové a kotoučové pily

Členové jihlavského spolku podle Dvořáka pozitivně ovlivnili finální podobu díla. Sochař zajišťuje výrobu, kterou vyjednal ve společnosti Granit Lipnice. Ta udělá část prací sponzorsky. Technologem projektu je majitel firmy Zdeněk Knedla. „Termín odhalení - letos 17. listopadu - je reálný,“ potvrdil Radomír Dvořák.

Spolupráci s firmou si pochvaluje. „Zjistil jsem, jak je to skvělé, když má sochař vedle dláta a paličky k dispozici výrobní halu, stroje na obrábění žuly a skvělé lidi,“ popisuje.

Klíče pro Jihlavu jsou navrženy pro výrobu lanovou pilou a kotoučovými pilami se sochařským doladěním. „Bude to stopa naší doby, využití moderních technologií zpracování kamene, nóbl design žuly za velmi přijatelnou cenu,“ dodal sochař.

Podle Miloše Vystrčila si Jihlava památník zaslouží. „Více než pětadvacet let od sametové revoluce a po odchodu našeho prvního českého prezidenta, Václava Havla, je odpovědné a správné, aby krajské město mělo místo, kde si tak významnou událost a tak významnou osobnost budeme moci připomínat,“ nepochybuje senátor.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Najdete na iDNES.cz