Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšení z chystaného obchvatu zchladil brodský úřad, který chyboval

  6:46aktualizováno  6:46
Stavební úřad pochybil při územním řízení na stavbu jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu. Nedostatky našel kraj, když posuzoval odvolání farmáře, a řízení vrátil k novému projednání. Podle ŘSD stačí chyby opravit.

Za obchvat se v Brodě před třemi lety i demonstrovalo. Zhruba padesát lidí nepřetržitě přecházelo po jednom z přechodů pro chodce a zastavilo dopravu v Masarykově ulici. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

S ohromným nadšením na přelomu roku přivítali představitelé havlíčkobrodské radnice zařazení stavby jihovýchodního obchvatu do plánovaných investic. Získali tak jistotu, že se s novou silnicí skutečně počítá.

Uběhlo čtvrt roku a vše může být jinak. A paradoxně tak trochu i vinou havlíčkobrodského městského úřadu.

Trasa, kudy by měl plánovaný obchvat Havlíčkova Brodu vést.

Trasa, kudy by měl plánovaný obchvat Havlíčkova Brodu vést.

Loni na podzim brodský stavební odbor prodloužil o pět let platnost takzvaného územního rozhodnutí. To definuje trasu, kudy by nová stavba měla vést a přesně jí umísťuje na dotčené pozemky.

Proti tomuto rozhodnutí se krátce poté odvolal zemědělec a vlastník jednoho z dotčených pozemků. Rozhodnutí stavebního úřadu tak posuzoval krajský úřad. Ten nejenže zemědělci s odvoláním vyhověl, ale také nalezl v územním rozhodnutí několik nedostatků a pochybení.

Rozhodnutí brodského stavebního úřadu – tím i prodloužení územního rozhodnutí – proto zrušil a vrátil k novému projednání. Teoreticky by tak mohlo dojít k dlouhému zdržení přípravných prací.

Na stažení námitky bylo pozdě

"Proti územnímu rozhodnutí podal odvolání farmář hospodařící na dotčených pozemcích nedaleko Mírovky. Nelíbilo se mu, že stavbou obchvatu přijde o celistvost pozemku, na němž hospodaří, a žádal náhradu," přiblížil vznik problému havlíčkobrodský radní Libor Honzárek.

Jenže v té době bylo na stažení námitky již pozdě, jeho odvolání a prodloužení územního rozhodnutí už posuzoval kraj. A v dokumentu při té příležitosti našel nesrovnalostí mnohem víc.

Zjistil, že například v místní části Termesivy se liší seznam zabraných pozemků od záborů vyznačených v mapách, liší se i v původním územním řízení od nynější přílohy při žádání o prodloužení územního rozhodnutí. A třeba pozemky v Mírovce žádost neřeší vůbec, i když po některých má obchvat vést. Stavební úřad navíc nezajistil vyjádření od všech majitelů pozemků.

"Nejedná se tedy již pouze o prodloužení platnosti územního rozhodnutí, ale i o změnu územního rozhodnutí. Tu však může stavební úřad povolit pouze na základě žádosti žadatele a po provedeném řízení," píše se v dokumentu vyhotoveném na odboru územního plánování Kraje Vysočina.

"Na základě výsledků odvolacího řízení krajský úřad konstatuje, že stavební úřad nepostupoval v řízení v souladu s ustanovením stavebního zákona a správního řádu. Proto nezbylo než rozhodnutí Městského úřadu Havlíčkův Brod zrušit a věc vrátit k novému projednání," uzavírá kraj dokument.

Stavět se mělo v roce 2017

Podle ředitelky jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic, jež výstavbu připravuje a bude jejím investorem, však tato pochybení nejsou nikterak závažná a neměla by mít vliv na délku doby přípravy výstavby.

"Třeba s nesrovnalostmi v seznamu dotčených pozemků se setkáváme poměrně často. Postupnou digitalizací katastrů dochází k upřesnění hranic pozemků, a proto se nynější mapy od původních mohou nepatrně lišit," vysvětluje.

Jak dodala, se stavebním úřadem se ŘSD již domlouvá na nápravě. A ta by podle ní mohla být velice rychlá a bez nutnosti vracet celý proces územního řízení na začátek. "Provedeme pouze faktické změny v administrativě a vše snad bez dlouhého zdržení poběží dál," doufá Tesařová.

Přípravy na stavbu jihovýchodního obchvatu měly letos na jaře pokročit do stadia vypracování geometrického plánu, v příštím roce by se mělo začít s výkupy pozemků.

"Ta nejoptimističtější varianta předpokládá zahájení výstavby obchvatu v roce 2017. Ze zkušeností však odhaduji, že k němu dojde později," vyjádřila se na počátku ledna Marie Tesařová. Po nové silnici měli řidiči jezdit nejdříve v roce 2019.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz