Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalový stadion v Jihlavě může získat novou tribunu. A v ní domov důchodců

  17:01aktualizováno  17:01
Fotbalový stadion v Jiráskově ulici v Jihlavě by se do dvou let mohl změnit v multifunkční objekt, který v České republice nemá obdoby. Takové jsou alespoň současné plány vedení prvoligového klubu FC Vysočina. To by chtělo spojit stavbu nové tribuny s vybudováním domova pro seniory.

Takto by měl podle vizualizace jihlavský fotbalový stadion vypadat. V nové tribuně bude mimo jiné umístěn i domov pro seniory. | foto: FC Vysočina Jihlava

FC Vysočina, že by se areál stadionu proměnil v jakési komunitní centrum. Stavbu nové tribuny pro 3000 diváků - včetně sektoru pro 500 hostujících fanoušků - by rádo spojilo s výstavbou komunitního bydlení pro seniory s pečovatelskou službou a startovacích bytů pro sociální účely.

„Na náklady FC Vysočina jsme nechali zpracovat studii, která si klade za cíl nejen vytvoření důstojnějšího zázemí na stadionu, ale též vybudování multifunkčního objektu, který rozhodně nebude sloužit výhradně fotbalu,“ uvedl ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis.

Objekt pečovatelské služby o kapacitě 44 lůžek, který by zároveň disponoval 55 parkovacími místy a jehož součástí by byla zimní zahrada, by vyrostl v prostoru pod nově postavenou tribunou a ústil by do parku v Jiráskově ulici.

„Reagoval by na přetrvávající nedostatek míst v seniorských zařízeních nejen v Kraji Vysočina,“ vysvětluje Tulis, jehož plány podporuje Svaz důchodců Kraje Vysočina.

Projekt by spojoval generace, rohové pilíře mají sloužit mladým

Připravovaný projekt by však zároveň spojoval více generací. V červených rohových „komínech“ stavby by v sousedství základní školy Evžena Rošického vzniklo deset startovacích bytů pro sociální účely o velikosti 1+kk a 2+kk.

Druhý rohový objekt by nabídl 48 lůžek pro připravovanou klubovou akademii, která by v období dvou let měla v kategoriích U16 a U17 navázat na stávající Krajskou regionální fotbalovou akademii. Tu loni v září FC Vysočina otevřel jako druhý v České republice a první na Moravě.

Fotogalerie

„Součástí nové tribuny by se měl stát i příjemný rodinný sektor s veškerým zázemím a běžecký tunel s tartanovou dráhou,“ doplnil Tulis.

Vedení FC Vysočina si zároveň nechalo vypracovat rozbor možných dotací, které by na zvažovaný objekt mohlo získat. „Díky jeho multifunkčnímu řešení už nyní můžeme uvažovat o grantech ve výši zhruba 50 milionů korun a existuje reálný výhled na obdržení dalších dotačních prostředků ve výši 50 milionů,“ prozradil Tulis, který zároveň počítá s finanční podporou Kraje Vysočina a Statutárního města Jihlavy, kteří by se podíleli jako spoluinvestoři.

„S naší unikátní myšlenkou byli seznámeni jihlavský primátor Rudolf Chloupek a krajský hejtman Jiří Běhounek a jejich náměstci. Projekt bych též prezentován v rámci zasedání speciální investiční komise města Jihlavy a Kraje Vysočina, kde se setkal s pozitivními hlasy,“ doplnil šéf jihlavského klubu.

Přednost ale dostane zimní stadion, upozorňuje primátor

„O projektu jsme informováni. Jeho současná podoba vyžaduje spolupráci a koordinaci více subjektů,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek, který dodal, že záležitosti další výstavby na stadionu v Jiráskově ulici ještě budou vyžadovat diskuse. „A po posunu v nich může o projektu jednat příští zastupitelstvo kraje,“ doplnil Běhounek.

Pozitivně se na projekt dívá také primátor Rudolf Chloupek. „Vznikl by pěkný stánek vrcholového sportu. I záměr s domovem pro seniory se mi docela líbí,“ potvrdil Chloupek, který však připomněl, že prioritou města Jihlavy je modernizace Horáckého zimního stadionu.

„Jsem trochu skeptický, že to půjde tak rychle, jak si pan Tulis představuje,“ uvedl primátor. „Šlo by to tak, že by se tento záměr odložil na dobu, kdy bude město mít splacený zimní stadion, a to buď celý, nebo z větší části.“

Autor:Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz