Starý generátor z turbíny Irena putoval do stanice zdroje chladu ve střeženém

Starý generátor z turbíny Irena putoval do stanice zdroje chladu ve střeženém areálu elektrárny jako rezerva pro případ, že by se jeden z nových strojů pokazil. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Plán firmy ČEZ: nová pracovní místa nabídne Temelín, pak Dukovany

  • 2
Tuzemská energetika chystá stovky nových pracovních míst. ČEZ se snaží přilákat k "jádru" i studenty. Pro dva nové bloky elektrárny v Temelíně bude potřeba 500 až 600 odborníků. A už se řeší i doprava dílů pro dostavbu Dukovan.

"Nejprve předpokládáme od roku 2018 výstavbu nových elektrárenských bloků v Temelíně. Při výstavbě bude odhadem třeba asi tři tisíce pracovních míst, po spuštění nového provozu pak bude práce pro dalších 500 až 600 odborníků na energetiku," řekl Pavel Štěpánek ze společnosti ČEZ minulý týden studentům, kteří se účastnili akce Jaderná maturita.

Výroba a spotřeba elektrické energie

České elektrárny loni vyrobily 87,6 terawatthodiny (TWh) elektřiny, z toho zhruba 40 procent připadá na jaderné elektrárny Dukovany a Temelín.

Spotřeba elektřiny v republice stagnuje, loni dosáhla 70,5 TWh.

Pokles výroby elektřiny z uhlí kompenzovaly jaderné elektrárny.

"A stavebníci by se měli přesunout do Dukovan, kde je v plánu stavba jednoho nového bloku," dodal Štěpánek.

Nové reaktory budou potřeba, protože klesne výroba v tepelných elektrárnách - s tím, jak dochází uhlí. A také jde o to, aby republika i nadále pokrývala spotřebu energie ze svých vlastních zdrojů.

Pokud jde o výstavbu, tak je Temelín na řadě před Dukovany. Uzavření kontraktu s firmou, která dodá technologie, se předpokládá do konce letošního roku.

Jestliže budou i další termíny odpovídat plánu, tak přijde předání staveniště v Temelíně - po vyřízení nezbytných stavebních povolení - na řadu v roce 2016.

"A v roce 2018 by mohla začít výstavba. Trvat by měla zhruba šest let," řekl na přednášce v rámci akce Jaderná maturita Pavel Štěpánek.

Už se řeší přeprava dílů pro Dukovany

V Temelíně nyní pracuje 1 023 lidí, po otevření nových bloků by jich v elektrárně bylo zaměstnáno okolo 1 600.

V Dukovanech jsou zatím o několik kroků "pozadu". Je schválený podnikatelský záměr i smlouva se společností ČEPS a dobíhá výkup pozemků potřebných pro výstavbu. Je také dokončena studie proveditelnosti rozvoje dukovanské elektrárny a zahajuje se příprava takzvané EIA, což je hodnocení vlivů záměru na životní prostředí.

"Tento proces bude trvat asi čtyři až pět let. Chystáme výstavbu bloku ve směru ke Slavěticím. Souviset s ním bude také rekonstrukce rozvoden a nové linky vedení do Sokolnic a Slavětic," řekl Štěpánek.

Také už se pomalu řeší, jak do Česka dopravovat technologie. "Předpokládáme zatím transporty velkých dílů lodí z Hamburku do Týnce nad Labem a odtud to bude do Dukovan asi 170 kilometrů po silnici. Bude potřeba mít obrovský návěs," upřesnil Štěpánek.