Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

City Park bojuje proti pendlerům. Za delší parkování se začne platit

  8:19aktualizováno  8:19
Kvůli Albertu se v jihlavském City Parku otevírá bezplatné parkoviště už v sedm hodin ráno. Zneužívají toho stovky lidí dojíždějících za prací, kteří pod centrem nechají auto. Vedení obchodního domu s tím chce skoncovat. Možná už před Vánocemi se za delší stání v City Parku začne platit.

Podzemní parkování pod jihlavským City Parkem. možná už před Vánoci by se za něj mohlo platit. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V City Parku brzy přibudou nové přístroje a nebudou populární. Půjde totiž o automaty na placení parkovného. Doba, kdy řidiči mohli v garážích obchodně zábavního centra stát od sedmé hodiny ranní až do noci zdarma, brzy skončí. Buď už před Vánocemi, nebo v případě nějakých technických komplikací po Novém roce.

Ceny parkovného v dalších obchodních centrech

City Park Jihlava - Parkoviště má kapacitu zhruba 850 míst. Zatím jsou zdarma.

Centrum Chodov Praha - První tři hodiny stání jsou zdarma, každá další započatá hodina parkování vyjde na 30 korun. Celkem je tu přes 2 100 stání.

OC Letňany Praha - Tento komplex má tři tisícovky bezplatných stání.

Galerie Vaňkovka Brno - Auta zde první hodinu stojí zdarma, pak už se za parkování platí následovně: druhá a třetí hodina přijde na 20 Kč, za každou další naskočí pětadvacet korun. V sobotu odpoledne a po celou neděli se neplatí nic. Vaňkovka nabízí také předplacené karty s 10- až 20procentním zvýhodněním.

Olympia Brno - Parkování je zdarma.

IGY Centrum České Budějovice - Mají tu přes 350 míst. Ve všední dny jsou první tři hodiny parkování zdarma. Členové IGY klubu si mohou na infostánku prodloužit parkování od pondělí do pátku na pět hodin zdarma. O víkendech a svátcích je v IGY pro všechny bezplatné parkování na pět hodin. Za každou započatou hodinu nad limit se hradí dvacetikoruna.

Zlaté jablko Zlín - První hodina stání je za 10 Kč, každá další započatá stojí dvacetikorunu. Ve všední dny je parkování od 18.00 zdarma, v sobotu celé odpoledne a v neděli se neplatí nic po celý den.

Atrium Palác Pardubice - K dispozici je téměř 600 parkovacích míst. Pro všechny zákazníky je jedna hodina parkování zdarma. Pokud uskuteční nákup aspoň za 100 korun, je jim po předložení účtenky na infostánku prodloužena doba bezplatného parkování o další dvě hodiny. Za každou další započatou hodinu už je účtováno 30 Kč. Návštěvníci kina dostanou „prodlouženku“ o dvě hodiny.

Fórum Liberec - Zákazníci mají parkování na 150 minut zadarmo, pak hradí za každou započatou půlhodinu 15 Kč. O víkendech a svátcích řidiči neplatí nic.

Bondy centrum Mladá Boleslav - Čtyři hodiny zdarma, pak 30 Kč za každou další započatou hodinu. O víkendech a o svátcích poplatek není – s výjimkou předvánočního a vánočního období.

Freeport Hatě u Znojma - Řidiči zaparkují bezplatně.

Stadion Center Vídeň - V obchodním centru nedaleko Prátru v rakouské metropoli mají tento ceník parkování: první tři hodiny zdarma a pak se platí za každou další hodinu dvě eura.

Zdroj: webové stránky center

„V současnosti probíhají tendry na dodavatele parkovacího systému,“ sdělil manažer City Parku Aleš Navrátil. „Hlavním důvodem pro naše rozhodnutí je zahlcení parkingu od časných ranních hodin auty lidí pracujících ve městě. Souvisí to s otevřením parkoviště již od sedmi hodin, což bylo požadavkem hypermarketu Albert,“ vysvětlil.

Ceník ještě není definitivně stanovený, úvahy ale směřují k několika prvním hodinám zadarmo a pak poplatku zřejmě ve výši 20 korun za každou započatou hodinu.

„Poskytneme dostatečnou dobu pro bezplatné parkování našich zákazníků, minimálně dvě až tři hodiny zdarma. A návštěvníci multikina budou mít možnost parkovací lístek validovat na pokladně kina, a tím si prodloužit dobu parkování zdarma,“ dodal Aleš Navrátil.

Pracující ve středu města začínají řešit, kam s vozem

Lidé, kteří do centra Jihlavy dojíždějí za prací a parkují zatím přes den v City Parku, nejsou z chystané změny pochopitelně nadšení.

Pendlerů jsou přitom přibližně dvě stovky. A mnozí již přemýšlejí, kde budou parkovat. „Myslím si, že budu auto nechávat asi u Teska a odtud jezdit do centra s MHD. Platit každý den parkovné tady, to by se mi prodražovalo,“ řekla třeba Štěpánka Pavlíčková z Třebíče.

„Toto chystané zpoplatnění stání v City Parku je důsledek toho, že v Jihlavě nefunguje parkování. Město by mělo zapracovat na systému parkování,“ doporučuje Jindřich Mlejnek, řidič z krajského města. „Třeba zaparkovat u magistrátu nebo krajského úřadu, to je neřešitelný problém,“ upozorňuje.

Podle náměstka primátora pro dopravu Jaroslava Vymazala neznamená krok City Parku to, že by teď město začalo vytvářet nějaká nová bezplatná parkoviště. „Tak to určitě nebude. Parkování je služba a ta bude za úplatu. K tomu teď přistupuje i City Park,“ vysvětlil.

„Uvidíme, co ta změna udělá,“ dodal náměstek primátora. Může podle něj vzniknout tlak na to, aby lidé více využívali třeba sdílení vozidel při cestě do práce či hromadnou dopravu - ať už linkovou, nebo po přestupu tu městskou jihlavskou. „Lidi, co v City Parku dosud parkovali zdarma, budou muset zvážit situaci, jestli je stání tam za úplatu pro ně přínosem, nebo změní přístup k dopravování se,“ řekl Jaroslav Vymazal.

Do City Parku dorazilo za den rekordních 29 tisíc lidí

Do City Parku denně dorazí v průměru zhruba 14 až 16 tisíc zákazníků, v předvánočním období tento počet výrazně stoupá. Rekordní návštěvnost zaznamenalo obchodní centrum na říjnové akci Night Shopping: přes 29 tisíc lidí.

Fotogalerie

Nákupní centrum má přibližně 800 stání ve dvou podzemních podlažích. Zaměstnanci City Parku budou parkovat zdarma. „Ty nechceme diskriminovat, ale organizačně nebo systémově je budeme směrovat do parkování ve spodním patře,“ doplnil Navrátil.

City Park chystá s narůstající návštěvností i další vylepšení v pasážích. „Chystáme například výměnu posezení za pohodlné a komfortní. Již dnes je možné v pasáži vidět jeden vzorek, který testujeme. Posezení bude doplněno o novou zeleň. Pro příští rok chystáme úpravy toalet a také foodcourtu (sekce s restauracemi - pozn. red.), aby se lidé cítili u nás lépe,“ sdělil manažer.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz