(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Placené parkování budí v Pelhřimově emoce. Je to šikana, zlobí se místní

  • 1
Obyvatelům centra Pelhřimova a podnikatelům se nelíbí, že město zavedlo poplatky za parkování, aniž by jim dalo jinou šanci než platit běžnou sazbu. Vedení radnice oponuje, že předplacené karty chtělo vystavit, ale nebyl o ně údajně zájem.

Zpoplatnění parkování v centru Pelhřimova vzbuzuje i půl roku od jeho zavedení velké emoce. Nejvíc vadí starousedlíkům a provozovatelům obchodů a restaurací, kteří v dotčených lokalitách bydlí či podnikají. Nelíbí se jim, že u vlastního domu musí platit za parkování.

Vášnivá debata k tomuto tématu se strhla i v závěru předposledního zasedání zastupitelstva. „Projednáváme to s vámi od ledna a stále se nic neděje, akorát platíme pokuty,“ rozčiloval se muž, který v historickém centru bydlí.

„Dostal jsem pokutu za stěhování skříně. Než jsme ji snesli z domu k autu, už jsem ji měl napsanou. Další případ byl, když jsem přivezl svou matku, která je invalidní a chodí o berlích. Jenom pět minut jí trvá, než vyleze z auta, natož než dojde do bytu. A ti úředníci u mě stojí a čekají. To je hyenismus. Cítíme se pořád pod dohledem a šikanovaní,“ vykřikoval rozhořčeně před zastupiteli.

Slova o šikaně ze strany úředníků městského úřadu, kteří mají během pracovního týdne na starosti i dohled na parkování v centru, ale starosta František Kučera (ČSSD) odmítá. „Je to zveličené. Já jsem s úředníky i s tajemníkem mluvil. Ví, jak mají postupovat. K ničemu takovému nedošlo. To není pravda,“ uvedl.

Opozice: Je to diskriminace

Se systémem placení parkovného nesouhlasí ani opoziční zastupitel Zdeněk Jaroš (TOP 09), který v této lokalitě podniká.

„Pro místní lidi, kteří tady podnikají, mají trvalé bydliště, je to diskriminující. Radnice nebyla do dnešního dne schopna vymyslet fungující koncept pro místní. Hovořilo se o výjimkách, parkovacích kartách, ale nic se nestalo. Je to patová situace,“ říká rozhořčeně. „Nedivím se těm lidem, že jsou rozlobení. Starají se o dům, uklízejí chodník, který jim nepatří, ale když si chtějí vyložit nákup, musí platit. Necítí podporu města,“ dodává.

Starosta Kučera připomíná, že ještě před zavedením nového systému tam lidé nemohli parkovat vůbec. „Tím, že jsme tam dali parkovací automaty, jsme jim to umožnili,“ uvedl. Město původně chtělo obyvatelům vystavit předplacené parkovací karty, za které by zaplatili zálohu 600 korun. Zájem o ně ale prý projevilo jen 18 lidí.

„Aby systém na tyto karty mohl fungovat, do třech parkovacích automatů by se musela namontovat nová čidla. To by přišlo na 160 tisíc korun. V radě města jsme o tom vedli diskusi a shodli jsme se na tom, že pro 18 lidí investovat částku 160 tisíc je neodpovídající,“ vysvětluje Kučera s tím, že dal úkol technickým službám, aby přišly s novou variantou, jak situaci řešit.

Nový systém parkování v historickém centru začal platit od začátku roku. Už v dubnu zastupitelé vyhověli stížnostem lidí a cenu za každých započatých 30 minut stání snížili z 20 korun na 10. Bezplatně je zde možné parkovat v sobotu od 12:00 do 17:30 a v neděli od 7 do 17:30. Parkovací automaty jsou na Masarykově náměstí a v ulicích Růžová a Palackého.