Na podzim roku 2012 se v tomto přírodním koutě blízko Okříšek začalo všechno od...

Na podzim roku 2012 se v tomto přírodním koutě blízko Okříšek začalo všechno od základu měnit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Z ruiny u silnice udělali nový penzion. Hosté si v něm mohou i zarybařit

  • 3
Dlouhé roky jezdily kolem toho místa tisíce aut mezi dvěma největšími městy Vysočiny - Jihlavou a Třebíčí. A řidiči neměli žádný důvod zastavit u vybydlených ruin, jež stály jenom pár metrů od silnice. Dnes už ho mají.

Na podzim roku 2012 se v tomto přírodním koutě blízko Okříšek začalo všechno od základu měnit. Michaelu Mahelovou z Třebíče napadlo, že je to prostředí jak stvořené pro penzion s restaurací. Nedávno byla kolaudace a ona je majitelkou.

„Nejsložitější bylo vyřizování povolení k bourání a ke stavbě. Byly tam dva neobydlené domy, v­ podstatě ruiny. Hodně práce dalo vyčištění celého prostoru,“ popisuje provozní penzionu Iveta Noháčková.

Ta je zároveň spolumajitelkou rybníka, který tam kdysi byl v sousedství, ale dochovalo se z něj pouze torzo. Po jeho rekonstrukci a odbahnění dnes hladina rybníka pěkně dokresluje prostředí u nového penzionu. Je na něj výhled i z pokojů.

Provozovatelé tam nabízejí rovněž­ možnost chytání ryb. Hostům penzionu stačí ujít k břehu sto metrů. V­ bývalém lomu jsou vysazeni kapři, líni a bílá ryba.

A proč se nový areál i s posilovnou jmenuje Na Pilce? „Protože tady kdysi bývala pila,“ vysvětlila Iveta Noháčková.

Její slova potvrzuje i historička Jitka Padrnosová. V tomto místě, které patří do katastru obce Petrovice, se kdysi v devatenáctém století točilo i kolo rybničního mlýna. Síla vody tam sloužila k řezání dřeva.

V 19. století byl majitelem mlýna Jeroným Drobný

„Při sčítání lidu v roce 1857 byl jako majitel tohoto zatím neobydleného stavení uveden Josef Rubeš. Od roku 1875 mlýn vlastnil Jeroným Drobný. To druhé stavení, které tam stávalo, souvislost s mlýnem žádnou nemělo,“ popsala Jitka Padrnosová.

Lom a pila vedle sebe bylo kdysi ideální spojení pro ty, co potřebovali kámen a dřevo třeba ke stavbám. A někteří místní pamětníci si ještě možná vybaví paní Chromou, která zde kdysi u silnice bydlela.

„Co já si pamatuju, tak to bylo už opuštěné, rozpadlé a totálně vybydlené. Chátralo to desítky let až do chvíle, kdy se toho ujali současní majitelé. Chodili jsme tam kdysi sbírat odpadky,“ popsal starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý. Vybudování současného moderního areálu stálo několik milionů s využitím dotací. „Bylo na to přispěno z evropských i českých fondů,“ dodala provozní Iveta Noháčková.

V penzionu, kde nabízejí mimo jiné hru Člověče, nezlob se! v obří verzi, už chystají různé společenské akce. Tuto sobotu to bude třeba halloweenská party spojená se stezkou odvahy, tvořením masek, pečením brambor a dýňovými specialitami.

V Okříškách a Petrovicích byla dosud tři místa, kde bylo možné se ubytovat. Jedním z nich je bývalý hotel Háva u nádraží, který dnes nese jméno Okříšky.