Petice zabrala, firma se odstěhuje. Chce žďárskou radnici žalovat

  8:25aktualizováno  8:25
Firma VM Car Czech, která pracovala ve třísměnném provozu, už sousedům ve Žďáře nad Sázavou vadit nebude. Stěhuje se z donucení a k soudu podává žalobu. Zabraly stížnosti a petice kvůli hluku vycházejícímu z prostor VM Car a okolí ztichne už od března.

V těchto prostorách uvnitř areálu sídlí kovodílna a autodílna VM Car. Podle místních právě odsud vychází největší hluk. | foto: Zuzana Dudášová, MF DNES

Firma se stěhuje do jiné části města. "Přemístí se do místní průmyslové zóny, kde nebude nikomu vadit. Dostane kompletně vytápěnou zateplenou halu po podniku, který tam měl výrobnu oken," řekl žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

"Prostor v areálu Sattu zatím zůstane prázdný. Bude se hledat vhodný nájemce, který by lidi neobtěžoval hlukem ani ničím podobným," podotkl Brychta.

Fotogalerie

Stížnosti obyvatel, kterým vadil hluk a zápach, se začaly množit v loňském roce. Společnost VM Car byla podle nich v provozu prakticky čtyřiadvacet hodin denně.

I čtyřikrát do týdne ke komplexu jezdili na kontrolu strážníci. Padesátka lidí podepsala petici. A po pěti měsících se našlo řešení.

Podle místostarosty Brychty byly stížnosti oprávněné. "Řešili jsme však i to, že majitel VM Car zaměstnává ve firmě dost lidí. Nepřímo je na něj navázáno kolem šedesáti dalších pracovníků v jiných firmách, kam vozí k dalšímu zpracování polotovary. Šlo nám o ty lidi bydlící okolo, aby měli klid, ale i o to, aby tito zaměstnanci neztratili práci," uvedl Brychta s tím, že se s podnikatelem na řešení dohodli.

Firma se cítí být poškozená

Majitel VM Car Vladimír Matějka je však jiného názoru. "K vzájemné dohodě nedošlo, cítíme se poškození. To, jak se město zachovalo, nám způsobilo finanční ztráty, které jdou do milionů. Museli jsme pozastavit zakázky, vysvětlovat, proč tak činíme. Naše jméno bylo poškozeno. Chystáme se podat trestní oznámení," vyjádřil se.

Firma platila ročně za pronájem kolem 600 až 700 tisíc korun a měla v plánu obsadit i další prostory v areálu a tím městu pomoci až k 250 tisícům navíc.

Žďárská starostka Dagmar Zvěřinová upozornila, že firma podnikala v prostorách, které k tomu účelu nebyly zkolaudovány. A ten účel se nezměnil. "Oblast byla původně určená firmám, ale nyní jsou v blízkosti domy a to změnilo situaci. Až se VM Car odstěhuje, budeme hledat nájemce, který v lokalitě nebude vadit," řekla Zvěřinová.

V areálu Sattu měřila hluk i hygiena. Ta ovšem překročení limitů nezjistila. "Šlo tam spíše o to, že pan Matějka využíval skladové prostory pro výrobu, jak měl těch zakázek moc," vysvětlila Zvěřinová.

Podle Matějky o změnu užívání skladových prostor loni žádali a měli prý pozitivní přísliby. "Koncem roku to však představitelé města zamítli," dodal.

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Ve výchově nejsem liberál, říká šéf dětského domova a expolitik Vovsík

Ředitel jihlavského dětského domova a bývalý komunální politik Radek Vovsík

Býval náměstkem primátora a dělal si zálusk i na pozici v Jihlavě nejvyšší. Aféra s přestupkem při řízení a následnými...

Zimní stadion v Jihlavě půjde k zemi, hokej do azylu, rozhodli zastupitelé

Jihlavští zastupitelé rozhodli, že stará budova Horáckého zimního stadionu...

Dva až tři roky v exilu a v roce 2023 nová hala na místě té stávající. Tak vypadá ideální scénář řešení Horáckého...

Firma nesplácela, a my museli byty platit dvakrát, líčí muž z Pelhřimova

Rekonstrukcí sídla okresního výboru Národní fronty v Pelhřimově vzniklo více...

Po letech míří k soudu případ bytů v Pelhřimově, které si jejich majitelé museli zaplatit dvakrát. Společnost, jež byty...

Najdete na iDNES.cz