Petice zabrala, firma se odstěhuje. Chce žďárskou radnici žalovat

  8:25aktualizováno  8:25
Firma VM Car Czech, která pracovala ve třísměnném provozu, už sousedům ve Žďáře nad Sázavou vadit nebude. Stěhuje se z donucení a k soudu podává žalobu. Zabraly stížnosti a petice kvůli hluku vycházejícímu z prostor VM Car a okolí ztichne už od března.

V těchto prostorách uvnitř areálu sídlí kovodílna a autodílna VM Car. Podle místních právě odsud vychází největší hluk. | foto: Zuzana Dudášová, MF DNES

Firma se stěhuje do jiné části města. "Přemístí se do místní průmyslové zóny, kde nebude nikomu vadit. Dostane kompletně vytápěnou zateplenou halu po podniku, který tam měl výrobnu oken," řekl žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

"Prostor v areálu Sattu zatím zůstane prázdný. Bude se hledat vhodný nájemce, který by lidi neobtěžoval hlukem ani ničím podobným," podotkl Brychta.

Fotogalerie

Stížnosti obyvatel, kterým vadil hluk a zápach, se začaly množit v loňském roce. Společnost VM Car byla podle nich v provozu prakticky čtyřiadvacet hodin denně.

I čtyřikrát do týdne ke komplexu jezdili na kontrolu strážníci. Padesátka lidí podepsala petici. A po pěti měsících se našlo řešení.

Podle místostarosty Brychty byly stížnosti oprávněné. "Řešili jsme však i to, že majitel VM Car zaměstnává ve firmě dost lidí. Nepřímo je na něj navázáno kolem šedesáti dalších pracovníků v jiných firmách, kam vozí k dalšímu zpracování polotovary. Šlo nám o ty lidi bydlící okolo, aby měli klid, ale i o to, aby tito zaměstnanci neztratili práci," uvedl Brychta s tím, že se s podnikatelem na řešení dohodli.

Firma se cítí být poškozená

Majitel VM Car Vladimír Matějka je však jiného názoru. "K vzájemné dohodě nedošlo, cítíme se poškození. To, jak se město zachovalo, nám způsobilo finanční ztráty, které jdou do milionů. Museli jsme pozastavit zakázky, vysvětlovat, proč tak činíme. Naše jméno bylo poškozeno. Chystáme se podat trestní oznámení," vyjádřil se.

Firma platila ročně za pronájem kolem 600 až 700 tisíc korun a měla v plánu obsadit i další prostory v areálu a tím městu pomoci až k 250 tisícům navíc.

Žďárská starostka Dagmar Zvěřinová upozornila, že firma podnikala v prostorách, které k tomu účelu nebyly zkolaudovány. A ten účel se nezměnil. "Oblast byla původně určená firmám, ale nyní jsou v blízkosti domy a to změnilo situaci. Až se VM Car odstěhuje, budeme hledat nájemce, který v lokalitě nebude vadit," řekla Zvěřinová.

V areálu Sattu měřila hluk i hygiena. Ta ovšem překročení limitů nezjistila. "Šlo tam spíše o to, že pan Matějka využíval skladové prostory pro výrobu, jak měl těch zakázek moc," vysvětlila Zvěřinová.

Podle Matějky o změnu užívání skladových prostor loni žádali a měli prý pozitivní přísliby. "Koncem roku to však představitelé města zamítli," dodal.Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul neexistujícího státu. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Další z rubriky

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Občanští demokraté v Brodě udělali nečekaný veletoč, dohodli se s ANO

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl by hlasoval pro poskytnutí finanční podpory...

Po volbách vypadalo sestavení vládnoucí koalice v Havlíčkově Brodě jednoduše, ale teď se začíná notně komplikovat....

Nebereme, musíte jinam. V Jihlavě není možné sehnat lékaře specialistu

Při zánětlivých onemocněních klouby otékají a nemoc je i deformuje. Na snímku...

V Jihlavě chybějí lékaři specialisté. Problém se týká hlavně revmatologů, endokrinologů a odborníků na kožní nemoci....

Najdete na iDNES.cz