Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče se v Brodě bojí o děti. Požadují obnovení zrušeného přechodu

  9:02aktualizováno  9:02
Radnice v Havlíčkově Brodě nechala na žádost policie před třemi lety zrušit 35 přechodů pro chodce. Neodpovídaly novým předpisům. Rodiče se nyní bojí o své děti, které u nemocnice na cestě do školy přebíhají frekventovanou ulici bez zebry. Za přechod bojují peticí. Zatím marně.

Denně přejdou Havlíčkovu ulici v Havlíčkově Brodě pod nemocnicí stovky dětí. Ze sídliště tu míří do školy. Přechod, který před hospodou U Němců vždy býval, nechala radnice zrušit. A nyní ta samá radnice poslala do Havlíčkovy ulice veškerou dopravu na Světlou nad Sázavou při uzavírce Ledečské ulice. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Radnice se k jejich žádost postavila rezervovaně. Obnovení přechodu před hospodou U Němců by si podle ní vyžádalo množství stavebních úprav.

"Strašně špatně se tam přechází," říká autorka petice Tereza Stýblová. Z Letné vodí do školky Zahradnického dvě dcery. A od září je stejnou cestou bude posílat do základní školy. I z obav o jejich bezpečnost petici sepsala.

"Na křižovatce před hospodou parkují po obou stranách Havlíčkovy ulice auta. Není tam dobře vidět a zvlášť děti budou muset až do vozovky, aby se rozhlédly. V ulici je docela provoz, lidé tam jezdí z Perknova do města i z města do nemocnice, další vyjíždí ze sídliště," vysvětlila Stýblová. Provoz ještě umocňuje nynější uzavírka Ledečské ulice.

Podle Stýblové by přechod pro chodce nepomohl jen dětem, které touto cestou musí z Letné i z Ledečské do základní školy, ale i množství lidí, kteří tudy chodí k nemocnici.

Policie učinila nález, přechod tam prostě být nemůže

Jiný přechod v horní části ulice není. Jediný je až pod kopcem na světelné křižovatce u obchodního domu Alej. Od něj ale zase nevede až nahoru chodník kvůli parkovišti.

S peticí Stýblová obešla téměř každý dům v lokalitě. Podpis pod žádost připojilo na dvě stovky lidí. "Z Letné skoro všichni, mnoho rodin se přidalo i z Ledečské," říká autorka petice.

Požadavek pak doručila na radnici, ale brzy jí přišla zamítavá odpověď. "Odepsali nám, že tam policie učinila nález a že tam přechod nemůže být. Co je ten nález, nevysvětlili. A nemožnost obnovení přechodu vysvětlují i stavebními důvody," přiblížila Tereza Stýblová.

Podle radního pro oblast dopravy Libora Honzárka ale záležitost rozhodně uzavřená není. Právě kvůli obnově přechodu do deseti dnů svolá jednání s odborem dopravy i policejním dopravním inspektorátem. "Ty budou mít hlavní slovo," tvrdí.

Podle Honzárka město se zřízením přechodu pro chodce v Havlíčkově ulici počítalo. Čekalo však, že se v rohu areálu nemocnice postaví nová krajská knihovna a pak že celou ulici nechá opravit. Jenže na knihovnu se čeká sedm let a nevypadá to, že by se Brod v dohledné době stavby za minimálně čtvrt miliardy dočkal.

"Bojím se, aby to nakonec nedopadlo jako s podchodem v Masarykově ulici. Ten lidé taky chtěli strašně dlouho. A radnice se rozhoupala až poté, co tam auto srazilo a usmrtilo školáka," dodala Tereza Stýblová (o tragické události se dočtete zde).

Přechody nejsou všemocné, nejvíc nehod se odehraje na nich

"Já zas tak obdivný postoj k přechodům pro chodce nemám. Nejvíce nehod s chodci se odehraje právě na nich. Chodci si totiž myslí, že na nich mají absolutní přednost a nejsou opatrní. Jako nedávno tři zraněné školačky v Nádražní ulici," zmínil Honzárek nehodu, jež se stala loni na konci června (více o nehodě čtěte zde).

Nové předpisy říkají, že přechod pro chodce musí být dlouhý nejvýše šest metrů a že musí být osvětlen.

Pokud je delší, musí být v silnici ostrůvek. To by si vyžádalo zhruba 350 tisíc korun a také dočasné omezení provozu. "Ještě víc dráždit řidiče letos už určitě nechceme," poznamenal radní Honzárek.

Přechod pro chodce před hospodou U Němců v Havlíčkově ulici přitom vždy býval - až do doby, než ho v rámci plošné redukce přechodů nechala policie před třemi lety zrušit. Zmizet mělo 35 přechodů po celém městě. Patnáct z nich mohlo zůstat jen s podmínkou, že budou přestavěny podle nových norem.

"U některých přechodů pro chodce byly zjištěny nesrovnalosti s předpisy, jednalo se především o délku přechodu přesahující šest metrů a chybějící bezpečnostní nasvícení přechodu. Do doby, než budou závady odstraněny, nelze obnovit vodorovné dopravní značení a místo stávající přechodu se stane pouze místem pro přecházení," napsali do své zprávy tehdy policisté (více čtěte zde).
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz