Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme obchvat co nejdřív, volají ve Veselí. Přimluví se za něj i Zeman

  8:08aktualizováno  8:08
Lidé v Novém Veselí a Budči na Žďársku chtějí po Kraji Vysočina, aby zrychlil stavbu obchvatu. Náměstek Libor Joukl se hájí tím, že je obchvat připravený, ale přednost mají důležitější silnice. Při červnové návštěvě kraje se za novou silnici přimluví i prezident Miloš Zeman, který má ve Veselí chalupu.

Nový obchvat na trase mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou má od loňského roku Jamné. Nové Veselí na něj stále čeká. Stavbu by urychlit i přímluva prezidenta Miloše Zemana, který má ve Veselí chalupu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

K dlouhodobému volání po výstavbě obchvatu v Novém Veselí na Žďársku přibyla jedna podstatná novinka - petice, kterou obyvatelé městyse s 1 300 obyvateli sepisují. Argumentují množstvím aut i nebezpečnými zatáčkami na krajské silnici II/353, kde už došlo k nehodám.

„Tahle iniciativa vzešla na zastupitelstvu od občanů. Na jedné straně se snaží vedení městyse a výstavbu obchvatu chtějí podpořit také lidé, abychom se dočkali,“ vysvětluje pohnutky starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek.

Nynější průtah měří od značky ke značce zhruba 1,5 kilometru, vede přímo přes městečko - nedaleko školy, v těsné blízkosti kostela, obchodů, sokolovny i sportovní haly.

Petici spustili Veselští minulý týden. Zatím je na arších, které jsou k dispozici na úřadu městyse, v obchodech s potravinami a mateřské škole, přes dvě stě podpisů.

V absenci obchvatu vidí místní problém už několik let

„Už jsem podepsal. Bydlím přímo u silnice, máme malé dítě. Nové Veselí je dopravou přetížené. Na druhou stranu zase obchvat může něco vzít místním podnikatelům, to je taky potřeba říci. Za klid a bezpečí to však stojí,“ přemítá Pavel Hladík.

Petici rozeslali její organizátoři i do okolních obcí, například do Budče nebo Matějova. „Obchvat by pomohl i školákům, kteří do Nového Veselí dojíždějí a minimálně dvakrát za den musí silnici přejít,“ argumentuje starosta.

Chybějící obchvat Nového Veselí a sousední Budče považují místní za největší problém už několik let. Podle měření z roku 2010 byla v úseku Žďár - Nové Veselí průměrná denní intenzita v pracovní dny přes 6 600 vozidel. „Novější čísla sice nemáme, ale počet aut určitě vzrostl,“ je si jistý starosta.

Studie proveditelnosti obchvatu, kterou Kraj Vysočina nechal loni zhotovit, počítá s výstavbou přeložky východně od městyse, tedy směrem na Březí nad Oslavou.

V kraji jsou více zatížená a problémová místa, tvrdí náměstek

Náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl před rokem řekl, že Nové Veselí má velkou šanci dočkat se obchvatu do konce programovacího období 2014 až 2020.

„Je to za předpokladu, že zbudou peníze z objemu dalších naplánovaných projektů, které mají přednost. Jsou ještě víc zatížená místa než Nové Veselí,“ reagoval Joukl. Jmenoval Salačovu Lhotu, Lukavec či Okříšky.

Podle náměstka Joukla má kraj obchvat projekčně připravený a petice nemůže stavbu urychlit. „Ale už jsem také říkal, že štěstí přeje připraveným,“ glosuje Joukl. A to podle všeho Nové Veselí je. S obchvatem počítá v územním plánu a má připravené pozemky.

Veselí by mohl pomoci vlivný přímluvce. O petici se dozví i prezident Miloš Zeman, který má v městysi chalupu zhruba 200 metrů od silnice. „Dáme to panu prezidentovi na vědomí. Petici pak předáme hejtmanu Běhounkovi,“ objasnil Křivánek, který je zároveň členem petičního výboru.

Hrad už o petici ví. „Pan prezident ve dnech 24. až 26. června 2015 opět navštíví Kraj Vysočina, kde se setká nejen s hejtmanem, krajskými zastupiteli, ale samozřejmě též s občany. Právě v průběhu této třídenní návštěvy bude příležitost k tomu, aby pan prezident toto důležité téma osobně prodiskutoval s vedením regionu,“ reagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Nové Veselí zůstává nejproblematičtějším místem na spojnici Žďárska s dálnicí a Jihlavou. Loni ulevil obchvat lidem v Jamném.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Řidič pod vlivem drog ztrácel na D1 krabicová vína, dostal rok a půl vězení

Z poškozeného návěsu se vysypal náklad, krabicové víno zatarasilo dálnici.

Krajský soud v Brně vynesl pravomocný rozsudek nad řidičem, který loni v létě pod vlivem drog vysypal z kamionu náklad...

Najdete na iDNES.cz