Poslední večeře Páně. Tento velký obraz Peter Volna vyšíval po dobu deseti...

Poslední večeře Páně. Tento velký obraz Peter Volna vyšíval po dobu deseti tisíc hodin. Dostal se s ním do světové knihy rekordů. | foto: Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Provyšíval se do knihy rekordů. Dva obrazy nyní předal muzeu rekordů

  • 0
Na muže má hodně neobvyklého koníčka. Slovák Peter Volna velice rád vyšívá. A ne ledajak. Volna vyšívá obrazy. Se svou verzí Poslední večeře Páně se dokonce dostal do světové knihy rekordů. Dva své výtvory nyní předal pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit.

Že některé ženy rády vyšívaly, bývalo kdysi obvyklé. Dnes už mnohem méně. Ale aby dnes vyšíval muž? A k tomu tak, že se dostane do knihy rekordů, to už je takřka neslýchané.

Slováku Peteru Volnovi se to podařilo. Vytvořil už 45 obrazů hradů, zámků a dominant měst Česka a Slovenska - od Pražského až po Bratislavský hrad.

"Obrazy různých velikostí jsou vyšity 610 791 křížkovými stehy a jejich autor nad nimi strávil 4 077 hodin čistého času," vyčíslil prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit nyní získalo na výstavu dvě Volnova díla - Markušovský zámok a zámek Vrchlabí. "Tato dvě díla mohou nyní obdivovat i návštěvníci našeho muzea, které před pár lety zapsalo do knihy rekordů také autorův světový rekord, a to největší obraz vyšívaný podle pohlednice," říká Marek.

Peter Volna totiž v minulosti vytvořil obraz nazvaný Poslední večeře Páně s úctyhodnými rozměry 194 krát 134 centimetrů. Motivem pro něj byla pohlednice, kterou našel v knize, již mu přinesla rodina kdysi do nemocnice.

"Peter měl těžké zdravotní komplikace, byl nehybný, a náhodný objev onoho vyobrazení považoval za znamení. Při své těžké indispozici, nemohl téměř nic dělat. Posléze ho napadlo, že jednou z mála činností, které by dokázal provozovat, byť vleže, je vyšívání," popsal Marek.

Práce na obraze trvala neuvěřitelných 10 tisíc hodin, během kterých se ale Peter Volna zotavil a rovněž se i zapsal mezi rekordmany. A vyšívání už zůstalo jeho zálibou. Celá autorova kolekce vznikala v letech 1996 až 1998 a 2010 až 2013.

"Přesvědčit se o tom můžete alespoň na malém vzorku obrazů i v Pelhřimově," zve na návštěvu muzea Marek.