Studenti pelhřimovského gymnázia Petr Miřátský (vlevo) a Milan Křížek si promítají na stěnu zvětšeninu žahavých ramen nezmara, které jim právě ukázal špičkový mikroskop. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nová badatelna má špičkové vybavení. Studenti v ní odhalí třeba angínu

  • 1
Ze studentů pelhřimovského gymnázia se mohou nyní snadno stát například odborníci na zjišťování úniků tepla z budov. Nebo se promění v laboranty, kteří poznají, zda jejich kamarád náhodou nemá angínu.

Ve škole funguje nové badatelské centrum. Zkvalitní se v něm výuka biologie, chemie i fyziky. V kraji bude podobných vědeckých pracovišť nakonec celkem pět.

Badatelna se může pochlubit například vysokorychlostní kamerou, spektrometrem, špičkovým mikroskopem, který umí komunikovat s počítačem a uchovat obraz zkoumaného vzorku. Kromě toho je zde k využití třeba i přístroj pro chemickou analýzu a termokamera.

Nová badatelna má přispět k většímu zájmu mladých o přírodní vědy.

Pracoviště mohou navštívit i žáci základních škol či ostatní pelhřimovští středoškoláci. Investorem projektu je Kraj Vysočina. S financemi pomohly také evropské fondy. Dotace na stavební úpravy se pohybovala okolo 1,7 milionu korun a přibližně 3,6 milionu korun padlo na vybavení.

„Do výuky to přinese svěží vítr a především ji pro studenty zatraktivní. Vše se ale odvíjí od nadšení jednotlivých kantorů, kteří se s vybavením musí seznamovat ve svém volném čase,“ poznamenala zástupkyně ředitele pelhřimovského gymnázia Jana Daňhelová.

Studenti mají po domluvě s vyučujícím možnost badatelnu navštěvovat. Kvůli vysoké pořizovací hodnotě je nutný odborný dohled. „Jen mikroskop stál více než půl milionu korun a jeho seřízení či drobné čisticí úpravy stojí několik desítek tisíc korun,“ doplnila Daňhelová.

Lepší příprava na školní olympiádu

Badatelna představuje také pro gymnazisty jedinečnou možnost, jak se lépe připravit například na školní olympiády.

„Obsluhování těch přístrojů je trochu náročné, přeci jen s takto pokročilou technikou jsem se dosud nesetkal. Je to ale velmi zajímavé a poučné,“ zhodnotil badatelnu student Milan Křížek, jemuž přitakával i jeho spolužák Petr Miřátský. „Pro mě je to něco nového, neokoukaného. Je to příjemné zpestření a možnost, jak se na věci podívat z jiné perspektivy,“ upřesnil Miřátský.

V každém okresu Vysočiny dostalo vybrané gymnázium plně zařízenou badatelnu. V Havlíčkově Brodě, kde se učebna veřejnosti taktéž představila, si vybrali prostory bývalé půdy.

„Rádi bychom časem centrum nabídli i zájemcům z řad veřejnosti a formou kurzů je s technikou seznámili,“ poodhalil jeden z dalších záměrů ředitel brodského gymnázia Hynek Bouchal.

„Každé z těchto zařízení je kvalitativně na velmi vysoké úrovni. Je srovnatelné s přístroji, které běžně využívají na odborněji zaměřených školách. Není tedy divu, že se budeme intenzivně zaškolovat v jejich používání poměrnou část roku,“ dodal.

Badatelské stanoviště ve Žďáře nad Sázavou bude slavnostně otevřeno 13. ledna, v Jihlavě se tak stane na konci ledna. V Třebíči termín ještě není přesně známý, ve škole se dělají dodatečné stavební úpravy.