Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O vodu se chceme starat sami. Pelhřimov zváží výpověď správci vodovodu

  8:46aktualizováno  8:46
Před velmi důležitým strategickým rozhodnutím stanou zastupitelé v Pelhřimově. Budou totiž rozhodovat o tom, zda si město bude samo provozovat svoji vodovodní síť. Samo ji vlastní, momentálně se však o její chod starají dvě společnosti. Město nyní zjišťuje, zda by se mu změna vyplatila.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Chceme posoudit současný stav, který nikdo dvacet let neřešil. Chceme si ho zanalyzovat, kde má slabiny a silné stránky, a zjistit, zda by se nám nevyplatilo provozovat vodovod ve vlastní režii,“ pronesl místostarosta Ladislav Med (ODS).

V současné době má vodohospodářská infrastruktura ve městě jednoho majitele a dva provozovatele. Kanalizační i vodovodní potrubí patří městu. Takzvanou špinavou vodu, tedy kanalizaci s čistírnou odpadních vod, si provozuje město samo prostřednictvím městské společnosti s ručením omezeným. Čistou vodu pak provozuje společnost Vodak Humpolec.

„Voda je strategický artikl, a měli bychom si ji proto zajistit tady v Pelhřimově, a ne si to nechat řídit z Humpolce,“ myslí si zastupitel Miroslav Šimon (ČSSD).

Otázkou je však ekonomika. Pelhřimov si proto nechal zpracovat analýzu, která má ukázat, jaká cesta bude nejvhodnější. Zastupitelé se s jejími výsledky seznámí na svém pracovním semináři, jenž si naplánovali na první zářijové pondělí.

Městská čistírna vydělává. Protože se neinvestuje, tvrdí opozice

Podle Meda by mohlo město hospodařit s vodovodem efektivněji. Jako příklad dává již zmíněnou čistírnu odpadních vod, kterou Pelhřimov přes svou společnost provozuje zhruba rok a půl. „Když si ji řídíme sami, zvládáme to levněji, dokonce nám generuje i zisk,“ tvrdí.

Podle hlasitého kritika vedení radnice Pavla Hájka (Změna pro Pelhřimov) však nelze z tak krátké doby jednoznačně usoudit, že jde o ziskovou záležitost. „V hodnocení výhodnosti bych byl opatrnější. Jeden rok nám nic neukazuje. Pokud během něj naše eseróčko nic nenakupovalo a do ničeho neinvestovalo, tak prostě bude ziskové,“ tvrdí.

To, že by v případě převzetí vodovodů bylo potřeba více investovat, připouští i Med. „Kromě provozní ekonomiky by bylo třeba v případě samoprovozu vyřešit personální a odborné obsazení, rozšíření administrativní a provozní budovy, případně odkup současné budovy Vodaku a pořízení strojního vybavení,“ nadnesl začátkem léta zastupitelům.

„Proto si myslím, že není potřeba mít na vodu speciální společnost. Mohou ji provozovat naše technické služby. Mají vybavení, nemusíme proto kupovat nové,“ navrhuje možné řešení Hájek.

Pokud se Pelhřimov skutečně rozhodne rozvázat smlouvu s Vodakem, má na to čtyři měsíce. Roční výpovědní lhůta se totiž spouští se začátkem kalendářního roku.
Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Samotínský vánek zemřel se svým autorem. A z likéru se stala legenda

Hostinský Emil Tlustoš recept na výrobu proslaveného bylinného likéru nikomu...

V malebném údolí v Samotíně na Žďársku stávala kdysi vyhlášená hospoda. Točila se zde i slavná pohádka Obušku, z pytle...Jeden řidič byl unavený, druhý ladil navigaci. D1 pak sedm hodin stála

Unavený šofér na 116. kilometru D1 ve směru na Prahu vjel do betonové...

Únava a nepozornost zahraničních řidičů jsou podle vyšetřovatelů důvody nehod, které se staly ve středu v podvečer na...

Žena přecházela za autobusem, střet s autem nepřežila. Řidič nadýchal

Žena přecházela za autobusem, střet s autem nepřežila

Šestašedesátiletá žena zemřela ráno na autobusové zastávce u Křelovic na Pelhřimovsku. Po vystoupení přecházela za...

Hamza: Je to kočkopes. Rusy jsme měli z olympiády vyloučit úplně

Šéf českého biatlonu Jiří Hamza

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza sice oceňuje rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru o vyloučení Ruska...Další z rubriky

Žena přecházela za autobusem, střet s autem nepřežila. Řidič nadýchal

Žena přecházela za autobusem, střet s autem nepřežila

Šestašedesátiletá žena zemřela ráno na autobusové zastávce u Křelovic na Pelhřimovsku. Po vystoupení přecházela za...

Nové Město jako první v Česku vysoutěžilo mobilní tarify pro své občany

(Ilustrační snímek)

Co se loni nepovedlo v Brně, podařilo se nyní v Novém Městě na Moravě. Tamní radnice jako první v Česku vysoutěžila...

Horolezec Jaroš míří do Antarktidy bez čelovky. Inspiraci dodal Cimrman

Radek Jaroš (vpravo) se na expedici Mount Vinson připravoval i v pražském...

Horolezec a cestovatel Radek Jaroš se určitě nebude muset trápit tím, jestli letošní Vánoce budou bílé, nebo ne. Dnes...Najdete na iDNES.cz