Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O vodu se chceme starat sami. Pelhřimov zváží výpověď správci vodovodu

  8:46aktualizováno  8:46
Před velmi důležitým strategickým rozhodnutím stanou zastupitelé v Pelhřimově. Budou totiž rozhodovat o tom, zda si město bude samo provozovat svoji vodovodní síť. Samo ji vlastní, momentálně se však o její chod starají dvě společnosti. Město nyní zjišťuje, zda by se mu změna vyplatila.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Chceme posoudit současný stav, který nikdo dvacet let neřešil. Chceme si ho zanalyzovat, kde má slabiny a silné stránky, a zjistit, zda by se nám nevyplatilo provozovat vodovod ve vlastní režii,“ pronesl místostarosta Ladislav Med (ODS).

V současné době má vodohospodářská infrastruktura ve městě jednoho majitele a dva provozovatele. Kanalizační i vodovodní potrubí patří městu. Takzvanou špinavou vodu, tedy kanalizaci s čistírnou odpadních vod, si provozuje město samo prostřednictvím městské společnosti s ručením omezeným. Čistou vodu pak provozuje společnost Vodak Humpolec.

„Voda je strategický artikl, a měli bychom si ji proto zajistit tady v Pelhřimově, a ne si to nechat řídit z Humpolce,“ myslí si zastupitel Miroslav Šimon (ČSSD).

Otázkou je však ekonomika. Pelhřimov si proto nechal zpracovat analýzu, která má ukázat, jaká cesta bude nejvhodnější. Zastupitelé se s jejími výsledky seznámí na svém pracovním semináři, jenž si naplánovali na první zářijové pondělí.

Městská čistírna vydělává. Protože se neinvestuje, tvrdí opozice

Podle Meda by mohlo město hospodařit s vodovodem efektivněji. Jako příklad dává již zmíněnou čistírnu odpadních vod, kterou Pelhřimov přes svou společnost provozuje zhruba rok a půl. „Když si ji řídíme sami, zvládáme to levněji, dokonce nám generuje i zisk,“ tvrdí.

Podle hlasitého kritika vedení radnice Pavla Hájka (Změna pro Pelhřimov) však nelze z tak krátké doby jednoznačně usoudit, že jde o ziskovou záležitost. „V hodnocení výhodnosti bych byl opatrnější. Jeden rok nám nic neukazuje. Pokud během něj naše eseróčko nic nenakupovalo a do ničeho neinvestovalo, tak prostě bude ziskové,“ tvrdí.

To, že by v případě převzetí vodovodů bylo potřeba více investovat, připouští i Med. „Kromě provozní ekonomiky by bylo třeba v případě samoprovozu vyřešit personální a odborné obsazení, rozšíření administrativní a provozní budovy, případně odkup současné budovy Vodaku a pořízení strojního vybavení,“ nadnesl začátkem léta zastupitelům.

„Proto si myslím, že není potřeba mít na vodu speciální společnost. Mohou ji provozovat naše technické služby. Mají vybavení, nemusíme proto kupovat nové,“ navrhuje možné řešení Hájek.

Pokud se Pelhřimov skutečně rozhodne rozvázat smlouvu s Vodakem, má na to čtyři měsíce. Roční výpovědní lhůta se totiž spouští se začátkem kalendářního roku.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Před 45 lety se v Humpolci točilo Údolí krásných žab. Připomenou ho Plavci

Snímek z filmu Údolí krásných žab. Záběry vznikaly mimo jiné i na koupališti v...

Skupina Plavci se po 45 letech vrací na místo, kde tvořila koncertní scény do filmu Údolí krásných žab. Zahráli si v...

Recidivista vyděsil obyvatele domu sekáčkem v ruce, skončil ve vazbě

Sekáček, kterým cizinec ohrožoval svou českou přítelkyni.

Se sekáčkem na maso v ruce ohrožoval obyvatele domu na Jihlavsku agresivní, mnohokrát soudně trestaný recidivista. Lidé...

Exministr Krčál je znovu ředitelem ústavu. A hned si vzal dovolenou

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál na tiskové konferenci v pražském...

Exministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD), jehož demisi kvůli problému s opsanou bakalářskou prací přijal ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz