Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čistírnu bude provozovat město. Ukradne k tomu pracovníky soukromníkovi

  14:39aktualizováno  14:39
Pelhřimovští zastupitelé rozhodli o tom, že si město vezme pod svá křídla provoz modernizované čistírny odpadních vod. V souvislosti s tím ovšem musí do února příštího roku založit novou společnost s ručením omezeným, která se o zařízení bude starat. Kde do ní sežene zaměstnance, už ví.

Čistírna odpadních vod. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nejefektivnější zajištění provozu čističky hledali v Pelhřimově už na předcházejících zasedáních zastupitelstva, přičemž ve hře byly dvě varianty. První obsahovala návrh na vypsání výběrového řízení na vhodného provozovatele, druhá pak počítala s tím, že se této role ujme přímo město. A právě ta nakonec uspěla.

Ještě předtím si však město nechalo zpracovat studii, která porovnává všechny dostupné možnosti. Každopádně od začátku bylo jasné, že Pelhřimov chce být jediným vlastníkem a nehodlá přistoupit na variantu se vstupem více akcionářů. Volba tedy nakonec padla na samostatné obhospodařování.

„V tuhle chvíli je to podle mě nejrozumnější řešení. Uvidíme, jak bude fungovat. Výběrové řízení se nicméně prozatím odloží,“ uvedl na veřejném zasedání místostarosta Ladislav Med (ODS).

Na kolik nás to vyjde? Dražší to nebude, ujišťoval místostarosta

Pelhřimov však bude muset v souvislosti se svým rozhodnutím zřídit společnost, což se stalo dalším impulzem k debatě. Vedení města zvažovalo, zda založí akciovou společnost, nebo společnost s ručením omezeným.

„Kvůli lepší orientaci v této záležitosti jsme se vydali na průzkum do Strakonic a Svitav, což jsou města velikostně srovnatelná s Pelhřimovem. A tamějšímu vedení se osvědčila druhá varianta,“ prozradil Med s tím, že se tedy rozhodli jejich příklad následovat.

Aby však Pelhřimov splnil podmínky pro udělení dotace ze Státního fondu životního prostředí, musí mimo jiné dodržet časový termín, který je stanoven na únor 2016. A vedení města optimisticky doufá, že se vše stihne v měsíčním předstihu.

Nicméně opoziční zastupitel Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov) se obává absence přesnějších finančních odhadů. „V tomto případě postrádám podrobné analýzy nákladů. Nevíme, kolik to celé bude stát,“ zdůraznil.

Až doposud dohlížela na pelhřimovskou čističku společnost Vodak Humpolec. „Garantuji, že částka, kterou jsme dříve vypláceli Vodaku, nyní postačí na režijní náklady čističky pod nově vzniklou městskou společností,“ ujišťoval Med.

Vodovod zatím přibrat nechtějí

Představitelé města každopádně navázali se současnými zaměstnanci Vodaku na pelhřimovském pracovišti kontakt. A vesměs všichni oslovení jsou ochotni přestoupit za stejných platových podmínek pod nového zaměstnavatele. Tedy pod město.

„Dalším postupem bude vypsání výběrového řízení na pozici jednatele. Nicméně si hodláme udržet i Vlastimila Šebestu, současného vedoucího čističky,“ konstatoval Med. Důvodem je podle něj Šebestova kvalifikace a dobrá obeznámenost s provozem.

Zastupitelku Renátu Markovou poté zajímalo, zda nově vzniklá společnost s ručením omezením bude spravovat pouze čističku, nebo pod její křídla přejde také vodovod. „Momentálně nepředpokládáme, že bychom ho přibrali,“ odpověděl Med. „Je sice možné, že někdy v budoucnu se tak stane, ale rozhodně ne v tuhle chvíli,“ doplnil.Nejčtenější

Havarované auto srazilo dělníka na D1 u Humpolce, na místě zemřel

Při nehodě na D1 u Humpolce jedno z aut vjelo do středového pásu a srazilo...

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla před Humpolcem několik hodin uzavřená. Provoz zastavila tragická nehoda. Na 87....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Mladý řidič nezvládl předjíždění, po nárazu do stromu uhořeli dva lidé

Při tragické nehodě nedaleko Chotěboře ve voze uhořeli dva mladí lidé.

Dva mladí lidé zahynuli v neděli v podvečer při tragické nehodě na Havlíčkobrodsku. Osobní auto při předjíždění...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Další z rubriky

Před půlstoletím vznikla Noc nevěsty, hvězdní herci byli 20 let v trezoru

Jana Brejchová při natáčení filmu v Havlíčkově Borové.

Lidé z Havlíčkovy Borové si po roce 1968 přes dvacet let mysleli, že hvězdně obsazený film Noc nevěsty z jejich obce už...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Najdete na iDNES.cz