Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pelhřimov prohrál u soudu se stavebníky miliony, teď je žádá po státu

  16:49aktualizováno  16:49
Téměř čtyři miliony zaplatilo město Pelhřimov za soudní výdaje po prohraném sporu s firmou, která stavěla domov pro seniory. Radnice se přela o sedmimilionové penále za pozdě dokončenou stavbu. A prohrála. Peníze vydané za neúspěšný spor nyní město požaduje po ministerstvu spravedlnosti.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pelhřimov už na přelomu roku vrátil staviteli sedm milionů, které získal jako sankci za to, že firma nedokončila zakázku v termínu. "Ty peníze se vrátily hned, jak rozhodnutí Nejvyššího soudu nabylo právní moci, a nenárokujeme si je," uvedl starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Firma Geosan Group odmítá, že by pelhřimovský domov důchodců v roce 2009 dostavěla pozdě. Domáhala se proto vrácení záruky soudně. Po zhruba třech letech sporů její nároky uznal Nejvyšší soud, proti jehož rozhodnutí není odvolání.

"Město Pelhřimov po dokončení díla čerpalo bankovní záruku ve výši sedm milionů korun neoprávněně. Geosan konečný termín předání díla stihl a ve sporu mu nakonec dal za pravdu Nejvyšší soud," uvádí se v tiskovém prohlášení na webových stránkách společnosti.

Jenže zatímco Nejvyšší soud rozhodl v neprospěch Pelhřimova, oba předchozí soudy daly městu za pravdu. "Dva soudy nás ujistily, že máme pravdu, a Nejvyšší soud, kam se Geosan Group odvolala, to otočil. Kdyby okresní nebo krajský soud dříve rozhodl v náš neprospěch, tak bychom to respektovali a nemuseli bychom platit miliony navíc na úrocích z prodlení a za náklady všech soudních řízení," zlobí se starosta Bambula.

"Po ministerstvu spravedlnosti proto požadujeme úhradu nákladů, které nám byly těmi rozhodnutími způsobeny," vysvětlil starosta.

Ministerstvo má na rozhodnutí šest měsíců

Na vyjádření ministerstva ke své žádosti o peníze zatím město čeká. A podle ministerských úředníků si ještě počká.

"Mohu pouze potvrdit, že ministerstvo spravedlnosti žádost města Pelhřimov obdrželo začátkem dubna letošního roku. Celá záležitost však nebyla zatím vyřízena. Ministerstvo na to má lhůtu šest měsíců," uvedl pro MF DNES ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Robert Schuster.

Pro Geosan Group není soudní spor s Pelhřimovem jediný. Kvůli žalobě o víc než 360 milionů korun od firmy Baltom hrozila loni společnosti exekuce. Geosan však nakonec uspěl v rozhodčím řízení.

Soud přiznal žalobci pouze zlomek požadovaného nároku souvisejícího se sanací ostravských lagun. Geosan se v souvislosti s touto zakázkou nedávno vyhnul také půlmilionové pokutě od ministerstva životního prostředí. Ta mu hrozila kvůli tomu, že neohlásil změny kapacit při odtěžování lagun.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Se sekerou na uzené. Kadeřnice popsala svérázný život bohéma Kuděje

Zdeněk Matěj Kuděj na snímku z roku 1941. Zlom v jeho životě nastal, když v...

Jak štípal ve světnici dříví a noha mu projela stropem. Nebo jak koupil dětem na pouti celý stánek s cukrovinkami. I...

Sestup? Je to jen sport, hájí jihlavskou Duklu vedení města

Jihlavští Josef Kořenář (vpravoú a Tomáš Čachotský se loučí s extraligou.

Po pouhém roce působení v extralize spadli jihlavští hokejisté zpět do druhé nejvyšší soutěže. Majitel klubu, kterým je...

V honosném secesním domě našel nový vlastník poklad z dob renesance

Dům s číslem popisným 64 na žďárském náměstí vyniká na první pohled svou...

Z chátrající budovy někdejšího slavného hotelu Veliš s hospodami a hernou je díky novým majitelům opět skvost náměstí...

Najdete na iDNES.cz