Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel pelhřimovské školy šikanu ustál. Malí agresoři dostali důtku

  11:18aktualizováno  11:18
Ředitel pelhřimovské Základní školy Krásovy domky, ve které se objevila šikana dětí na prvním stupni, zůstane ve funkci. Rozhodli o tom radní města, kteří se jeho množným potrestáním zabývali. Chlapci, kteří spolužáky šikanovali, dostali trest již dříve.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Na základě veškerých dokumentů a informací, které měla rada města k dispozici, nebylo přikročeno k žádným personálním ani finančním opatřením,“ sdělila MF DNES mluvčí radnice Alexandra Knapová.

Doplnila, že radní ale po řediteli požadují, aby vypracoval zprávu o průběhu vyšetřování šikany a především pak o přijatých nápravných opatřeních. Kromě toho musí průběžně o stavu ve třídě informovat vedoucího pelhřimovského školského odboru Bohumila Kovandu.

„Objasnil jsem na zasedání rady města celou situaci, postup vyšetřování a jeho výsledky. Komentoval jsem ze svého pohledu i všechny doprovodné události, které s případem souvisely. Cítil jsem podporu radnice a její usnesení respektuji,“ reagoval ředitel ZŠ Krásovy domky Pavel Rafaj (o šikaně v Pelhřimově zde).

Škola posílila dozor. Také na toaletách

Na škole se zpřísnil režim. Třídní učitelky se svými žáky tráví přestávky a posílený byl i dozor na chodbách. Škola musela přistoupit rovněž k dozoru na toaletách, vyjma kabinek. Rodičům potrestaných žáků škola doporučila návštěvu poradny, někteří z nich tak již podle informací MF DNES učinili.

Učitelka se s třídou dohodla na „desateru“

Ke zlepšení situace ve třídě, kde docházelo k šikaně, mají pomoci třídnické hodiny i nově nastavená pravidla.

„Učitelka si s dětmi stanovila přísnější pravidla vztahů ve třídě - jakési desatero, které se zavázali všichni žáci dodržovat,“ uvedl ředitel ZŠ Krásovy domky Pavel Rafaj.

Pedagogicko-psychologická poradna provede ve třídě také sociometrické šetření. Na základě posouzení vztahů ve skupině, vzájemných sympatií a antipatií žáků pak doporučí konkrétní metody další práce s dětmi.

Stmelení kolektivu by měly napomoct i třídnické hodiny, jejichž náplní jsou hry zaměřené na spolupráci a sebereflexi.

Momentálně je podle pedagogů situace ve třídě stabilizovaná a panuje tam opět přátelské klima.

Ředitel Rafaj také věří, že s uklidněním situace pomohou rovněž rodiče. I jim by mělo jít o to, aby mezi dětmi byly kamarádské vztahy a k šikaně už nedošlo.

Na prvním stupni pelhřimovské ZŠ Krásovy domky napadalo své spolužáky pět chlapců druhé třídy. Ředitel Rafaj se o tom dozvěděl v lednu, ve chvíli, kdy rodiče řešili přes pedagogicko-psychologickou poradnu synovu nechuť docházet do školy.

„Maminka žáka mluvila s třídní učitelkou o náhlých zdravotních problémech svého syna a o tom, že se bojí chodit do školy,“ popsal začátek celého případu.

Matce tedy škola doporučila, aby se neprodleně obrátila na specializované odborníky. A také začalo prošetřování případu i ze strany města.

Chlapec při návštěvě poradny označil spolužáky, kterých se bojí, a to na základě více než rok starého incidentu.

„Přestože během své školní docházky prokazatelně neutrpěl žádnou další újmu, nebyl objektem jakéhokoli dalšího útoku nebo šikany, vcítil se sám do pozice oběti. Ve chvíli, kdy tedy některý z agresorů ubližoval jinému dítěti, vžil se do jeho kůže a vše prožíval s ním,“ upřesnil Rafaj.

Žáci za své chování dostali ředitelské důtky. Prvotně škola uvažovala o přísnějším potrestání - snížení známky z chování.

Ve třídě má hoch i kamarády

Poškozený chlapec poté, co šikana vyšla najevo, zůstal doma. Do třídy se už nevrátil a rodiče požádali o přestup na jinou školu. Poradna ale nejprve rodičům doporučila, aby hocha ve třídě i nadále ponechala, a to především kvůli dobrým kamarádům, které tam měl.

V samotných začátcích prošetřování se objevila petice, ve které rodiče ostatních dětí vyžadovali, aby agresoři z této školy odešli.

„Vysvětlil jsem rodičům, že děti mají právo na základní vzdělávání, tudíž nemám v ruce žádný nástroj, který by mě opravňoval děti ze školy vyloučit,“ uvedl Rafaj. Podle jeho informací se stav hocha zlepšil.

A co na řešení ze strany rady města říká zástupce opozice v pelhřimovském zastupitelstvu?

„Pokud provedená šetření nezjistila žádné pochybení ze strany vedení školy, pak s rozhodnutím rady naprosto souhlasím,“ vyjádřil se Pavel Hájek.

„Nemyslím si, že by tento problém město poškodil. Samozřejmě nejsme rádi, že musíme v Pelhřimově řešit šikanu, ale na druhou stranu je to realita dnešní doby,“ uvedl místostarosta Josef Koch.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz