Pelhřimov je znám především jako město rekordů.

Pelhřimov je znám především jako město rekordů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zmatení zastupitelé na radnici v Pelhřimově. Zvedli ruku pro i proti

  • 0
Velké nejasnosti panují kolem posledního jednání zastupitelů v Pelhřimově. Ověřovatelky zápisu totiž kvůli zmatečnému hlasování zastupitelů původně odmítly zápis podepsat. V tomto směru jde o velmi ojedinělý jev.

Například v krajském městě Vysočiny od roku 1998 k něčemu podobnému nedošlo. „Tím neříkáme, že v roce 1997 se něco takového stalo, ale kolegyně, od níž informace mám, od roku 1998 tuto agendu spravuje,“ doplnil Radek Tulis, mluvčí jihlavského magistrátu.

Ale zpět do Pelhřimova. Zmatky, kvůli nimž ověřovatelky odmítaly přidat svůj podpis pod zápis, přineslo rozhodování o umožnění parkování v centru města.

V rámci rozpravy nad otázkou, kde by auta mohla stát, proběhlo jakési dílčí hlasování, při němž nesouhlasil součet hlasů s počtem přítomných zastupitelů. Konkrétně Zdeněk Jaroš a Pavel Míka zvedli ruku jak pro, tak i proti.

Když se pak o chvíli později hlasovalo o celkovém usnesení, jehož součástí bylo i předchozí, zmatečným hlasováním přijaté rozhodnutí, vše už proběhlo v pořádku.

„Tak důležitá věc, jako je parkování na náměstí, by měla být schválena naprosto průhledně, aby nevyvolávala pochyby. A zmatečné hlasování tomu nenahrává,“ myslí si Pavel Hájek z opoziční Změny pro Pelhřimov.

Pořídí si hlasovací zařízení?

Zmatečnost hlasování potvrdil i městský právník Miroslav Kubánek. Ve své důvodové zprávě se však kloní k variantě, že i přes to, že někteří zastupitelé hlasovali dvakrát, jejich konečné rozhodnutí je platné.

„I když samotný proces v rámci rozpravy mohl být diskutabilní, usnesení bylo přijato zákonně,“ píše právník ve své důvodové zprávě. „Nikdo ze členů zastupitelstva nevznesl proti hlasování v průběhu jednání námitku, což jinak pan Hájek využívá zcela správně, bohatě,“ dodává.

Podle vedení radnice tak bylo hlasování v pořádku. To podle něj dosvědčuje i fakt, že obě ověřovatelky zápisu po delším váhání a přehrání si záznamu z jednání nakonec zápis podepsaly.

„I přesto necháme celý zápis z předchozího jednání znovu projít zastupitelstvem, aby nebyly pochybnosti,“ pronesl starosta František Kučera (ČSSD).

Pro pelhřimovské zastupitele nejde o první problémy se sčítáním hlasů. Na tom samém jednání, při němž se rozhodovalo o parkování v centru města, se muselo dvakrát hlasovat také o záměru prodat pozemky společnosti Agrostroj pro stavbu bytových domů. I zde totiž skrutátoři na první pokus špatně spočítali hlasy.

„Pokud bychom měli hlasovací zařízení, tak by se to nestalo. Navíc bychom ušetřili čas a lidé by věděli, kdo jak hlasoval,“ myslí si Hájek.