Zůstala jen víla Amálka. Dětští pacienti z nemocničního pavilonu zmizeli

  17:53aktualizováno  17:53
Jen víla Amálka, včelí medvídci a další dětští hrdinové namalovaní na zdi připomínají, komu sloužil aktuálně nejstarší pavilon v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Dětské oddělení už je vyklizené, v pondělí začnou bourací práce. Do konce příštího roku pak na jeho místě vyroste nový pavilon za 86 milionů korun s vyšší lůžkovou kapacitou.

Jen víla Amálka, včelí medvídci a další dětští hrdinové namalovaní na zdi připomínají, komu sloužil aktuálně nejstarší pavilon v nemocnici v Novém Městě na Moravě. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Ve středu si staveniště převzala demoliční firma. Existence starého pavilonu se tak počítá jen na dny.

„Budova už je bez proudu, vody a medicinálních plynů. Všechno je odpojené,“ hlásil v týdnu Michal Antl, vedoucí útvaru komunikace společnosti PKS stavby. Žďárští stavbaři vyhráli v konkurenci jedenácti firem výběrové řízení.

Jak aktuálně vypadá třípatrová budova z padesátých let? Topení je vyřezané, nábytek vystěhovaný, na stěnách zůstaly kromě obrázků pro děti i nejrůznější vzkazy, zřejmě z rozlučkového mejdanu zaměstnanců. Reportér MF DNES při prohlídce budovy v jedné z místností narazil i na zažloutlé noviny z února 1984.

Dělníci ještě demontují okna a zárubně a vytrhají linoleum. Demolice samotná bude podle smlouvy trvat maximálně měsíc a půl, obě strany se domluvily na pracovní době od 7 do 19 hodin. Příští týden už se do střechy a starých zdí „zakousne“ demoliční bagr.

Personál, pacienti i návštěvy proto musí počítat s větší prašností i hlukem, i když podle stavební firmy bude subdodavatel postupovat co nejšetrněji.

„Bourací práce se budou provádět ve směru do svahu, a ne do vnitrobloku. Stavba bude úplně promočená, kropit se bude i průběžně během demolice, aby se tolik neprášilo. Suť se bude odvážet kolem spodního parkoviště a garáží pryč, drtit se bude na jiném místě,“ avizuje Michal Antl.

„Budeme se snažit omezit provoz stavebních strojů v areálu nemocnice. Proto jsme nasměrovali stavební cesty mimo hlavní prostory,“ upřesňuje technický náměstek nemocnice Jiří Drdla. Za zvýšenou hlučnost a prašnost se vedení špitálu pacientům i zaměstnancům předem omluvilo.

Budova z padesátých let původně měla projít jen kompletní rekonstrukcí a rozšířením o novou přístavbu, jenže kraj coby investor a zřizovatel nemocnice nakonec kvůli jejímu technickému stavu zvolil úplnou demolici a stavbu nového pavilonu. „Ukázalo se, že kdybychom udělali veškerá nutná opatření při rekonstrukci, bylo by to zhruba stejně drahé jako nová budova. Proto jsme původní záměr přehodnotili,“ vysvětloval tehdy náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Vyklizená budova už byla stavebně oddělena od sousedního gynekologicko-porodnického a také interního oddělení, s kterými byla propojená.

Nemocnice dělala škatulata

Špitál se na další velký stavební zásah připravoval několik měsíců. Postupně se od března do náhradních prostor přestěhovaly jednotlivé ambulance, na konci května už se do čtvrtého patra sousední budovy porodnice přemístilo i lůžkové oddělení.

„Připravili jsme náhradní prostory tak, aby vše proběhlo hladce. Nejsou hlášeny žádné problémy, spíše naopak, prostředí je lepší než ve staré budově,“ pochvaluje si technický náměstek Drdla.

I když byla demolice původně avizovaná už na květen, výběrové řízení se protáhlo a smlouva byla podepsána až na konci června. Termín dokončení stavby by to však ohrozit nemělo.

„Nový pavilon bude hotový do konce příštího roku,“ přislíbil mluvčí PKS stavby.

Nová budova bude mít celkem 33 lůžek, z toho tři budou vyčleněna pro intermediální péči. Kapacita se tak zvětší oproti stávajícímu dětskému oddělení o pět lůžek. V pavilonu budou umístěny všechny odborné ambulance, bude zde také zázemí pro děti i doprovod.

Nemocnice očekává úspornější provoz. „Budova dětského oddělení je koncipovaná jako pasivní dům,“ upozorňuje náměstek Drdla na jednu z předností.

Autor:

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Jeden z posledních starousedlíků chce zbavit třebíčské „Židy“ aut

Josefa Hrubeše těší, že se židovskou čtvrť podařilo zachránit, ale mrzí jej, že...

Dnes se Třebíč svou bývalou židovskou čtvrtí chlubí. Tato část města je zapsaná na seznamu UNESCO. Často tradované...

Horácké divadlo uvede Školu základ života. Hru, na niž studenti nesměli

Kdo by neznal záškoláka Ádu Čuřila, septimána a buřiče Jindru Benetku,...

Herci Horáckého divadla v Jihlavě se vrátí do školních lavic. V sobotu bude mít na velké scéně premiéru komedie Škola...

Zimní stadion v Jihlavě půjde k zemi, hokej do azylu, rozhodli zastupitelé

Jihlavští zastupitelé rozhodli, že stará budova Horáckého zimního stadionu...

Dva až tři roky v exilu a v roce 2023 nová hala na místě té stávající. Tak vypadá ideální scénář řešení Horáckého...

Najdete na iDNES.cz